Nové dopravné laboratórium železničnej dopravy v Žiline

01.03.2024 | FOCUS na Slovensko

Študenti vysokej školy si zaslúžia kvalitné vzdelanie. Obzvlášť tí, ktorí nám v budúcnosti zabezpečia bezpečnú a bezproblémovú cestu. Preto sa Katedra železničnej dopravy v Žiline rozhodla rekonštruovať svoje dopravné dlhoročné dopravné laboratórium.

Dopravné laboratórium železničnej dopravy v Žiline 4. apríla po trojročnej intenzívnej rekonštrukcii, na svoje 30. výročie slávnostne otvorí modernizované dopravné laboratórium.

Toto pracovisko pre študentov podľa vedúceho katedry Martina Kendru potrebovalo rekonštrukciu. K pôvodným zabezpečovacím zariadeniam pribudnú elektronické stavadlá, diaľkovo riadená regionálna trať, elektronický dopravný denník, vlakový dispečerský systém a i iné riadiace a informačné systémov, ktoré sa v súčasnosti využívajú na sieti.

Zdroj: KŽD

Rizikové krajiny vo východnej Európe sú pre podnikateľov lákavé. Je v nich nižší tlak na cenu a marže

Obchodovanie s rizikovými krajinami môže byť spojené s vyššou mierou neistoty, ale zároveň ponúka bohaté príležitosti, najmä vďaka nižšej konkurencii v porovnaní so Západom. Do tejto skupiny sa radia napríklad Srbsko, Turecko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina alebo Ukrajina. Po novom však môžu slovenské firmy využiť možnosť prefinancovania a poistenia pohľadávok, vďaka ktorému sa riziko v obchodovaní s týmito krajinami významne znižuje.

ESA logistika otevírá další sklad v Senci na Slovensku

Společnost ESA logistika otevřela na Slovensku v Senci nedaleko Bratislavy nový sklad pro suché zboží. Sklad je umístěn v logistickém P3 Parku v bezprostřední blízkosti dálnice D1 a nabídne 12 650 m2 skladové plochy pro 15 400 paletových míst.