Predaj jazdených vozidiel narástol za rok o 30 percent

08.12.2023 | FOCUS na Slovensko

Program jazdených vozidiel Škoda Plus aj naďalej potvrdzuje, že slovenskí motoristi pri nákupe automobilu z druhej ruky dávajú prednosť preverenej kvalite značkových predajcov. Autorizovaní partneri siete Škoda Plus, ktorá ponúka jazdené vozidlá s prevereným pôvodom, predali za prvých 10 mesiacov roku 2023 už takmer dve tisícky vozidiel (z toho 56 % tvoria vozidlá značky Škoda).

Najpredávanejším vozidlom bola Škoda Octavia (35 % ), nasledovala ju Škoda Fabia (14 % ) či obľúbená limuzína Superb (13 % ). Najpredávanejším elektromobilom bol model Škoda Enyaq, o ktorý aj vďaka tzv. „State of Health“ certifikátu o stave batérie vzrástol záujem až trojnásobne.

Zákazníci preferujú vozidlá do piatich rokov veku

Program Škoda Plus prispieva ku kultivácii predaja jazdených vozidiel všetkých značiek a výrazne pomáha v omladzovaní vozového parku. “Vozidlá značky Škoda patria na Slovensku k najvyhľadávanejším nielen medzi novými autami, ale tiež na sekundárnom trhu. Program Škoda Plus sa od svojho spustenia v minulom roku stal významným hráčom v predaji jazdených vozidiel čo dokazuje aj nárast predajov. Ide pre nás o potvrdenie dôvery, ktorú zákazníci vkladajú do našich vozidiel. Zároveň ide o jasný dôkaz úspechu našich inovatívnych prístupov nielen k novým obchodným príležitostiam, ale tiež zákazníckej starostlivosti. Povzbudivý je aj nárast predajov 100% elektrického modelu Škoda Enyaq, čo svedčí o tom, že elektromobilita si hľadá cestu do čoraz širšej škály slovenských domácností,” komentuje výsledky Martin Kiseľák, projektový manažér programu Škoda Plus zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

Za prvých 10 mesiacov roku 2023 prejavili zákazníci programu Škoda Plus najväčší záujem o vozidlá staršie ako 5 rokov veku, resp. vozidlá s nájazdom nad 150.000 km. Ich podiel predstavoval 59 %. Tzv. Vyskúšané vozidlá, ktoré sú mladšie ako 5 rokov veku, s nájazdom od 30.000 km do 150.000 km pritom tvorili zvyšok predajov (41 %), z čoho tzv. Ročné vozidlá, ktoré zahŕňajú mladé jazdené koncernové vozidlá do 18 mesiacov od prvej registrácie s maximálne 30 000 najazdenými kilometrami, tvorili 7 %. Najväčší vplyv na predaj zánovných vozidiel má ich dostupnosť, ktorá prešla za posledné tri roky zásadnou zmenou. Kvôli výpadkom vo výrobe a predlžovaným operatívnym lízingom je na trhu vozidiel tejto kategórie menej ako pred rokom 2020.

Škoda Octavia a Fabia – tradičné stálice slovenského trhu sú žiadané aj ako jazdené autá

Najpopulárnejším modelom v programe Škoda Plus bola Škoda Octavia, ktorá tvorila 35 % celkových predaných vozidiel. Najtradičnejšou voľbou pritom bol model s cenovkou okolo 18 tisíc eur a nájazdom zhruba 110 tisíc kilometrov, v karosérii typu kombi, motorom 2,0 TDI a automatickou prevodovkou. Nasledovali ďalšie modelové rady mladoboleslavskej automobilky: Fabia (14 %), Superb (13 %), Karoq (10 %) a Kodiaq (9 %). Viac ako polovica predaných vozidiel (55 %) mala naftový motor a 42 % vozidiel bolo vybavených benzínovým motorom. Pokračoval trend rastúcich predajov automatických prevodoviek, ktoré si tento rok vybralo 52 % zákazníkov. Najviac zákazníkov si zvolilo auto v bielej farbe (28 %), nasledovala sivá (17 %) a čierna (15 %).

Zdroj: ŠKODA Auto

Aj záujemcovia o jazdený automobil začínajú zvažovať alternatívne pohonné jednotky. Najpredávanejším elektrickým modelom bol model Enyaq, o ktorý sa zvýšil záujem až trojnásobne oproti predchádzajúcemu roku. Súvisí to tiež s tzv. „State of Health“ certifikátom, ktorý je zárukou skutočného stavu batérie. Ten zákazníci dostávajú automaticky k vozidlu.

Značka zaväzuje: kultivácia prostredia ako dôležité poslanie trhového lídra

Väčšina automobilov predaných prostredníctvom programu Škoda Plus bola zakúpená ako nová na Slovensku (69 %), z čoho až polovicu tvorili vozidlá po prvom majiteľovi. To so sebou nesie výhodu dobre zmapovanej histórie. Priemerný nájazd modelov značky Škoda predstavoval 88 – tisíc km a priemerná cena 19 600 eur s DPH. Program Škoda Plus aktuálne ponúka viac ako 550 vozidiel, ktorý neustále rastie. Zákazník tak má na výber čoraz širšie portfólio overených jazdených vozidiel s ďalšími atraktívnymi výhodami. Napríklad zákazníci, ktorí využijú financovanie, môžu u vybraných vozidiel získať predĺženú záruku a na veľkú časť vozidiel sa vzťahuje päťročná záruka od výrobcu, prípadne je k nim možné získať predplatený servis.

Preverené jazdené vozidlá z certifikovaného programu Škoda Plus sú k dispozícii na 21 predajných miestach po celej Slovenskej republike. Denne aktualizovaný zoznam ponúkaných modelov nájdu záujemcovia na oficiálnej stránke programu Škoda Plus a môžu sa tak zoznámiť s vyhliadnutým exemplárom skôr, ako sa vydajú ku konkrétnemu predajcovi. Sieť Škoda Plus je dnes jedným z najväčších obchodníkov s jazdenými vozidlami na slovenskom trhu a vďaka pobočkám v každom kraji taktiež regionálne najdostupnejším. Vďaka tomu, že sú blízko zákazníkom a detailne poznajú lokálne prostredie, sú všetci predajcovia Škoda Plus zárukou seriózneho prístupu k výkupu aj predaju a prispievajú tak ku kultivácii tuzemského obchodu s jazdenými vozidlami.

Zdroj: ŠKODA Auto

Tlak cirkulárnej ekonomiky mení slovenský obalový priemysel

Slovenský obalový priemysel prechádza dynamickou premenou, pretože sa musí prispôsobiť novým reguláciám a rastúcim požiadavkám na udržateľnosť. Tento sektor, kľúčový pre mnohé priemyselné odvetvia, čelí zásadným zmenám, ktoré budú mať dlhodobý dopad na jeho ekonomiku a štruktúru.

Komplexné riešenia pre logistiku

Výrobné spoločnosti prechádzajú posledné roky revolučnými zmenami, pričom tlak na znižovanie nákladov sa neustále zvyšuje. Nepretržitá a rozšírená automatizácia mnohých častí výrobných procesov zostáva nevyhnutnosťou, no nielen z nákladových dôvodov, ale čoraz viac aj z dôvodov nedostatku pracovnej sily. Prostredia výrobných zmien sú pre zamestnancov čoraz náročnejšie, takže všetci manažéri výroby sa usilujú o ďalšiu automatizáciu. Procesy logistických tokov, presun materiálu zo skladov na výrobné linky a späť ponúkajú obrovský potenciál, no prichádzajú so zložitosťou okolo nedostatočnej štandardizácie a širokej škály požiadaviek na manipuláciu.

Podniky zatiaľ nie sú dostatočne pripravené na digitálnu transformáciu, problém tkvie najmä v pracovnej sile

Hoci je rýchly technologický pokrok naďalej hnacím motorom podnikových transformačných programov, spoločnosti s ním majú problém držať krok najmä kvôli nedostatku kapacity či know-how. Vyplynulo to z prieskumu realizovaného spoločnosťou KPMG medzi viac ako 2 000 vedúcimi pracovníkmi a manažérmi veľkých svetových spoločností z rôznych odvetví.