První budova v GARBE Green Parku Piešťany je pronajata a začíná výstavba druhé haly o rozloze 18 000 metrů čtverečních

09.08.2022 | FOCUS na Slovensko

V GARBE Green Parku Piešťany zároveň začne výstavba druhé udržitelné haly, nezávislé na dodávkách plynu, o rozloze 18 000 metrů čtverečních. Ta bude dokončena v první polovině příštího roku. Prostory budou postaveny spekulativně na základě vysoké poptávky a rychlého obsazení první budovy.

Spekulativní výstavba se nám vyplatila, a proto jsme se rozhodli pokračovat v rozvoji parku a přidat dalších 18 000 metrů čtverečních. Zájem zákazníků je daný především velmi dobrou lokalitou. GARBE Green Park Piešťany představuje v tuto chvíli v rámci územního plánu jediný pozemek, na kterém je v tomto regionu možné stavět průmyslové nemovitosti,“ řekl Martin Stratov, ředitel pro rozvoj obchodu GARBE v České republice a na Slovensku, „Park je dále unikátní jedinečným udržitelným přístupem. To ocenil i náš nový nájemce, který si prostory vybral zejména pro jejich kvalitu,“ dodal.

GARBE Green Park Piešťany je vlajkovou lodí společnosti v oblasti udržitelnosti v regionu střední a východní Evropy. Park je díky svému vybavení uhlíkově neutrální, pro svůj provoz nevyužívá plyn, je vybaven fotovoltaickými panely a přímo v parku probíhá recyklace vody, která je čerpána z vlastní studny. Budova je vybavena tepelnými čerpadly a na pozemku jsou zachovány louky, původní zalesnění a připravuje se i místo pro včelí úly. 

 „Potřebovali jsme moderní prostory v dobré lokalitě, abychom mohli obsluhovat naše rostoucí portfolio zákazníků. S ohledem na současné ceny energií sehrál v rozhodování klíčovou roli fakt, že park je v tomto ohledu soběstačný a nabízí řešení, která nemají v regionu CEE obdoby,“ řekl Pavol Kohár, Business Development Manager, společnosti NAUT GROUP SK s.r.o., „těšíme se na stěhování a plánujeme tu zavést automatizované procesy, které jsou pro logistiku a e-commerce klíčové,“ dodal.

GARBE Green Park Piešťany se nachází 300 m od dálničního sjezdu na Piešťany, 80 km od Bratislavy a 110 km od Žiliny. Díky této poloze nabízí jednoduché spojení na další trhy nejen ve střední Evropě. Zastávka hromadné dopravy se nachází na hranici parku.

 

Zdroj: Garbe

Jediný výrobca motorov na Slovensku ich vyrobil už 7 miliónov

Kia Slovakia spustila výrobu motorov na Slovensku už v roku 2006. Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách, v ktorých zamestnáva viac ako sedemsto ľudí. Spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, pričom v roku 2023 je tento pomer až 87 %. Aktuálne najvyrábanejšou je benzínová jednotka s objemom 1,6 litra T-GDI, určená napríklad pre modely Sportage aj vo verziách HEV a PHEV.

Siemens Mobility kúpila slovenskú spoločnosť HMH, výrobcu vlakového zabezpečovača MIREL pre štáty V4

Spoločnosť Siemens Mobility dokončila akvizíciu slovenskej technologickej spoločnosti HMH, s.r.o., ktorá je výrobcom národného vlakového zabezpečovacieho systému MIREL pre Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Poľsko. Ten dokáže prijímať signály z návestidiel na trati, merá okamžitú rýchlosť vlaku, prejdenú dráhu, kontroluje bdelosť rušňovodiča a ďalšie údaje potrebné k bezpečnému priebehu jazdy.