Slávnostné otvorenie nového výškového skladu DACHSER v Memmingene

07.07.2023 | FOCUS na Slovensko

Spolu s približne 100 hosťami oslávil Dachser otvorenie svojho nového výškového skladu v Memmingene. Nové zariadenie do prevádzky uvádzalo postupne. Otvorenia sa zúčastnili zástupcovia priemyslu, samosprávy aj politiky, aby si prezreli nové zariadenie v priemyselnom parku Gewerbegebiet Nord neďaleko diaľnice A7. Poskytovateľ logistiky investoval do plne automatizovaného skladu približne 30 miliónov eur.

Výstavba nového logistického areálu sa začala na jar 2021. Pozostáva z prednej budovy s 2700 m² podlahovej plochy a priľahlého skladu s vysokými regálmi, ktorý poskytuje 7500 m² logistického priestoru. Sklad s výškou 32 metrov pokrýva len malú plochu, no poskytuje priestor pre 52000 paliet nechladených potravín a potravinových obalov. Má tiež medziposchodie s 2300 m² podlahovej plochy na ručné vychystávanie a dokončovacie operácie. 

Logistické centrum Dachser Allgäu je najväčším prevádzkovým miestom spoločnosti Dachser na svete. S novým logistickým zariadením, ktoré je teraz v prevádzke, ponúka táto rodinná firma celkovo viac ako 200 000 paletových miest v Memmingene.

„Nový sklad je navrhnutý tak, aby ponúkal špičkový výkon a udržal krok s rastúcim dopytom zákazníkov v regióne,“ vysvetľuje Thomas Henkel, generálny riaditeľ logistického centra Allgäu spoločnosti Dachser v Memmingene. „Pri jeho budovaní sme sa zameriavali hlavne na automatizáciu a udržateľnosť.“ Plne automatizované je napríklad skladovanie a vyskladňovanie paliet. Cez 22 nakladacích a vykladacích brán je možné spracovať až 400 paliet s prichádzajúcim a odchádzajúcim tovarom za hodinu – alebo 5 000 za deň. Umožňujú to automatické vykladacie systémy, automatická paletizačná stanica a osem operátorov regálov s koľajnicovým vedením vo vysokoregálových skladoch. 

„Pre Dachser je vysokoregálový sklad v Memmingene jedným z najdôležitejších projektov nových zariadení za posledných niekoľko rokov. Spája najmodernejšie automatizačné technológie a najnovšie koncepty udržateľnosti založené na získaných odborných znalostiach našej siete a našich zamestnancov,“ hovorí Burkhard Eling, generálny riaditeľ spoločnosti Dachser. „Táto investícia prospieva nielen lokalite Memmingen, ale aj spoločnosti Dachser ako celku.“

Energia z čistých zdrojovKoncept udržateľnej prevádzky maximalizuje úspory CO2. Väčšinu energie potrebnej na prevádzku výškového skladu generuje strešný fotovoltický systém s výkonom približne jeden megawatt. Kedykoľvek bude potrebná dodatočná elektrina, Dachser zaobstará 100 percent obnoviteľnej vodnej a veternej energie z verejnej siete. Okrem toho sklad čerpá teplo z energeticky efektívneho systému centrálneho zásobovania teplom regionálnej tepelnej elektrárne.

Zdroj: DACHSER

Evropská komise schválila joint venture Dachser & Fercam Italia S.r.l.

Evropská komise odsouhlasila převzetí 80 % společnosti Fercam v oblasti sběrné služby a kontraktní logistiky v Itálii společností Dachser. Po přezkoumání pravidel hospodářské soutěže schválila navrhované založení joint venture Dachser & Fercam Italia S.r.l.

Jediný výrobca motorov na Slovensku ich vyrobil už 7 miliónov

Kia Slovakia spustila výrobu motorov na Slovensku už v roku 2006. Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách, v ktorých zamestnáva viac ako sedemsto ľudí. Spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, pričom v roku 2023 je tento pomer až 87 %. Aktuálne najvyrábanejšou je benzínová jednotka s objemom 1,6 litra T-GDI, určená napríklad pre modely Sportage aj vo verziách HEV a PHEV.

Siemens Mobility kúpila slovenskú spoločnosť HMH, výrobcu vlakového zabezpečovača MIREL pre štáty V4

Spoločnosť Siemens Mobility dokončila akvizíciu slovenskej technologickej spoločnosti HMH, s.r.o., ktorá je výrobcom národného vlakového zabezpečovacieho systému MIREL pre Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Poľsko. Ten dokáže prijímať signály z návestidiel na trati, merá okamžitú rýchlosť vlaku, prejdenú dráhu, kontroluje bdelosť rušňovodiča a ďalšie údaje potrebné k bezpečnému priebehu jazdy.