Technologická vojna USA a Číny sa stupňuje

17.01.2025 | FOCUS na Slovensko

Coface: Vzájomná závislosť medzi dvoma mocnosťami však zostáva silná, a to aj napriek tvrdej konkurencii, ktorá by mohla do roku 2035 toto odvetvie rozdrobiť.

Technologická vojna medzi USA a Čínou otriasa svetovým elektronickým prostredím už od roku 2017. Popri sankciách, kontrolách vývozu a snahe získať technologické prvenstvo toto súperenie mení aj dodávateľské reťazce a vytvára veľké neistoty. „Vzájomná závislosť medzi týmito dvoma mocnosťami však zostáva silná, a to aj napriek tvrdej konkurencii, ktorá by mohla do roku 2035 toto odvetvie rozdrobiť,“ konštatuje spoločnosť Coface v najnovšej analýze. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Globálny elektronický obchod sa mení

Technologická vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou sa od roku 2017 výrazne zintenzívnila prostredníctvom širokej škály opatrení: ciel, kontrol vývozu a obmedzení prístupu na trh. Táto vojna, ktorej cieľom je ovládnuť technológie budúcnosti, najmä polovodiče a umelú inteligenciu, už stála Čínu takmer 150 miliárd USD v podobe straty vývozu do Spojených štátov, pričom došlo k reštrukturalizácii obchodných tokov s diverzifikáciou dovozu do USA z krajín, ako sú Mexiko, Taiwan a Vietnam.

Pokračujúca silná vzájomná závislosť

Napriek rastúcemu napätiu je hospodárska spolupráca medzi týmito dvoma gigantmi naďalej nevyhnutná. „Takmer 30 % strojov na výrobu polovodičov vyvážaných Spojenými štátmi je stále určených pre Čínu,“ konštatuje Coface. Zároveň dovoz elektroniky do USA z tretích krajín (Vietnam, Taiwan, Mexiko) zahŕňa významný podiel čínskych komponentov. To všetko ukazuje, aká dôležitá je Čína v globálnom hodnotovom reťazci elektroniky, a to ako dodávateľ aj spotrebiteľ.

Americké spoločnosti čelia dileme

Obchodná vojna s Čínou predstavuje pre americké spoločnosti dilemu. Hoci sú pod tlakom, aby obmedzili svoje väzby s Čínou, naďalej ju považujú za kľúčového obchodného partnera. „Americké spoločnosti totiž za posledné desaťročie získali 54 % ziskov vytvorených globálnym elektronickým priemyslom, pričom tento podiel sa zvýši na 88 %, ak zahrnieme aj ich japonské, juhokórejské a taiwanské náprotivky. Čínske spoločnosti zároveň napriek rastúcemu predaju a významnému technologickému pokroku získali len 7 % ziskov svetového elektronického priemyslu a zostávajú ďaleko za lídrami v strategickom segmente polovodičov,“ upozorňuje v analýze Coface.

Ešte väčšia fragmentácia do roku 2035?

Premeny, ktoré sú už teraz badateľné v medzinárodných hodnotových reťazcoch, budú v nasledujúcom desaťročí ešte zreteľnejšie vzhľadom na dlhé cykly, ktoré sú pre tento sektor charakteristické.

„Budúcnosť svetového elektronického priemyslu by sa dala rozdeliť do rôznych scenárov, od „technologickej stagnácie“ až po „technologický zlom“. V najextrémnejšom scenári by stupňujúca sa rivalita medzi USA a Čínou v kombinácii s nástupom prevratných technológií mohla viesť k úplnému rozdeleniu globálnych dodávateľských reťazcov,“ upozorňuje Coface. Mohli by tak vzniknúť dva odlišné ekosystémy: v jednom by dominovali USA a ich spojenci, v druhom Čína, čo by prinútilo spoločnosti a krajiny vybrať si stranu. Takáto fragmentácia by zvýšila zložitosť obchodu, obmedzila prístup na trhy a zvýšila nepredvídateľnosť hospodárskej súťaže.

Zvýšené riziká a náklady

Elektronické spoločnosti a krajiny, ktoré v tomto odvetví dominujú, sa v nasledujúcich 10 rokoch musia pripraviť na rastúce riziká. Narušenie dodávateľských reťazcov, obmedzenia prístupu na zahraničné trhy, rozdielne normy a geopolitické tlaky komplikujú prostredie, v ktorom toto odvetvie pôsobí. „Náklady spojené s touto nestálosťou v už aj tak cyklickom odvetví sa pravdepodobne zvýšia. Aby sa spoločnosti prispôsobili, musia diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce, podporovať regionálne rozhodovanie a zlepšiť riadenie rizík a dodržiavanie predpisov, aby si zachovali konkurencieschopnosť v čoraz fragmentovanejšom globálnom prostredí,“ upozorňuje na záver spoločnosť Coface.

Zdroj: Coface

Udržateľný rozvoj áno, ale nie za každú cenu – v FM Logistic preskúmali prístup logistického sektora k otázkam ESG

Vzhľadom na rastúce očakávania spoločnosti a regulačné požiadavky stále viac firiem deklaruje svoje aktivity v oblasti udržateľného rozvoja. Zo správy FM Logistic „Paradox výkonnosti a udržateľnosti v dodávateľských reťazcoch“ však vyplýva, že v praxi mnoho firiem pristupuje k takýmto iniciatívam veľmi opatrne. Najviac ich znepokojuje možný negatívny dopad na ziskovosť – až 60 % opýtaných uvádza, že počiatočné investície sú príliš vysoké.

Aupark Bratislava vstupuje do novej éry. Cushman & Wakefield preberá komerčnú správu a prenájom ikonického centra

Nákupné centrum Aupark v Bratislave dlhodobo patrí medzi najúspešnejšie nákupné centrá v strednej Európe. Pravidelne sa umiestňuje na popredných priečkach návštevnosti a obratov medzi nákupnými centrami na Slovensku. Takmer 250 obchodov na ploche viac ako 65 000 m2 ročne navštívia milióny ľudí. Aupark má vďaka výbornej dostupnosti a širokej ponuke prémiových aj bežných značiek množstvo pravidelných spokojných návštevníkov, ktorí sa do centra radi vracajú za unikátnym a prémiovým nákupným zážitkom.

Budúcnosť maloobchodu formujú autonómne technológie

V sektore maloobchodu sa dnes lojalita zákazníka získava alebo stráca v priebehu sekúnd. S rastúcimi očakávaniami spotrebiteľov sú maloobchodníci pod neustálym tlakom poskytovať bezproblémovú, plynulú a vysoko personalizovanú interakciu. Nové príležitosti pre retailový sektor však otvára umelá inteligencia, ktorá nemení len spôsob, akým maloobchod funguje. Núti zároveň firmy prehodnotiť fungovanie celého biznisu – od návrhu produktov až po komunikáciu so zákazníkom.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.