Technológie a automobilový priemysel majú k sebe bližšie ako kedykoľek predtým

14.02.2023 | FOCUS na Slovensko

Najnovšie vydanie prieskumu medzi vedúcimi predstaviteľmi automobilového priemyslu z celého sveta, KPMG Global Automotive Survey 2022, potvrdilo čoraz väčší prienik technológií, ako aj optimizmus z pohľadu rastu v najbližších piatich rokoch.

Očakávania týkajúce sa predaja elektrických vozidiel do roku 2030 boli skorigované smerom nadol a pôsobia o niečo realistickejšie v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. V sektore naďalej prevládajú obavy týkajúce sa dodávok dôležitých materiálov a komponentov.

Až 83 % manažérov spoločností pôsobiacich v automobilovom priemysle a príbuzných odvetviach podľa výsledkov 23. ročníka prieskumu spoločnosti KPMG očakáva ziskovejší rast odvetvia v najbližších piatich rokoch, čo je o 30 % viac v porovnaní s minulým rokom. Pokiaľ však ide o krátkodobé výsledky sú manažéri, v rámci ktorých bolo 207 predstaviteľov pôsobiacich na najvyšších postoch, opatrnejší v raste ziskovosti vzhľadom na makroekonomické riziká.

Budúcnosť pohonných jednotiek (spaľovacie a elektrické motory) 

Podiel elektrických vozidiel na predaji nových áut bude do roku 2030 podľa očakávaní lídrov automobilového priemyslu v rozmedzí medzi 10 % až 40 %, čo je v porovnaní s predchádzajúcim obdobím o 30 % menej.

„Je zaujímavé, že očakávania manažérov sa z roka na rok uberajú opačným smerom ako predstavy a navrhovaná regulácia EÚ parlamentu, ktorý v roku 2022 ohlásil zákaz predaja spaľovacích motorov po roku 2035.“

Peter Nemečkay, sektorový líder pre automobilový priemysel spoločnosti KPMG na Slovensku

Väčšia istota panuje medzi respondentami pokiaľ ide o priblíženie sa cenovej úrovne elektrických vozidiel k vozidlám so spaľovacími motormi. Až 82 % manažérov je presvedčených, že v najbližších desiatich rokoch sa elektromobily budú vo veľkej miere rozširovať, a to aj bez vládnych dotácií. 

Zdroj: KPMG Slovakia

Zraniteľný dodávateľský reťazec

Pokračujúca neistota v rámci dodávky komodít a komponentov predstavuje veľké riziká pre top manažérov z automobilového odvetvia. Najmä pokiaľ ide o polovodiče a komodity, ako napr. elektrotechnická oceľ či ľahké materiály, ktoré sú dôležité pre energetickú efektívnosť a dojazd batérií. 

„Výrobcovia automobilov reagujú na túto zraniteľnosť tým, že sa zameriavajú na near-shoring a on-shoring (teda presun dodávateľov do blízkosti výrobných závodov) v snahe znížiť závislosť len od jednej alebo dvoch krajín. To môže predstavovať príležitosť na vznik nových či rozšírenie existujúcich spoločností na Slovensku alebo v strednej Európe,“ dodal Peter Nemečkay.“

Peter Nemečkay, sektorový líder pre automobilový priemysel spoločnosti KPMG na Slovensku

Nové technológie, noví hráči

Viac ako 50 % manažérov očakáva, že technologické spoločnosti ako Apple, Google a Amazon prídu na automobilový trh s vlastnou značkou auta do roku 2030. Technologickí giganti disponujú nielen potrebnými technológiami, majú navyše potrebnú finančnú silu.

Medzi top predstaviteľmi automobilového odvetvia pretrváva nadšenie pre lietajúce automobily. Napriek jemnému poklesu v očakávaniach v porovnaní s minulým rokom, je väčšina (7 z 10 manažérov) presvedčená o tom, že v roku 2030 už budú lietajúce autá bežné vo väčšine veľkých miest. 


Digitálni zákazníci 

Zákazníci v automobilovom priemysle budú podľa respondentov prieskumu čoraz viac nakupovať online a budú ochotní platiť mesačné predplatné za softvérové služby. Pre výrobcov automobilov sa otvárajú nové príležitosti aj v rámci trhu s poistením vozidiel. Kľúčovými faktormi pri rozhodovaní o nákupe naďalej ostanú aj ochrana osobných údajov a bezpečnosť. 

Väčšina vedúcich predstaviteľov z odvetvia sa zhodla v tom, že v nasledujúcich piatich rokoch sa budú nákupné rozhodnutia spotrebiteľov sústreďovať tak na jazdný výkon, ako aj samotný imidž značky. 

Zdroj: KPMG

Jediný výrobca motorov na Slovensku ich vyrobil už 7 miliónov

Kia Slovakia spustila výrobu motorov na Slovensku už v roku 2006. Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách, v ktorých zamestnáva viac ako sedemsto ľudí. Spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, pričom v roku 2023 je tento pomer až 87 %. Aktuálne najvyrábanejšou je benzínová jednotka s objemom 1,6 litra T-GDI, určená napríklad pre modely Sportage aj vo verziách HEV a PHEV.

Siemens Mobility kúpila slovenskú spoločnosť HMH, výrobcu vlakového zabezpečovača MIREL pre štáty V4

Spoločnosť Siemens Mobility dokončila akvizíciu slovenskej technologickej spoločnosti HMH, s.r.o., ktorá je výrobcom národného vlakového zabezpečovacieho systému MIREL pre Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Poľsko. Ten dokáže prijímať signály z návestidiel na trati, merá okamžitú rýchlosť vlaku, prejdenú dráhu, kontroluje bdelosť rušňovodiča a ďalšie údaje potrebné k bezpečnému priebehu jazdy.