Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach začal pracovať

02.02.2023 | FOCUS na Slovensko

Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach sa v utorok 31. januára približne hodinu pred polnocou podarilo zapojiť do siete. Od včera teda nový blok premieňa tepelnú energiu uvoľnenú v reaktore na elektrinu. Míľnik, ktorý týmto Slovenské elektrárne (SE), a. s., dosiahli, znamená prelomový počin pre celé Slovensko. Vďaka nemu sa bude môcť napĺňať dohoda medzi SE a vládou SR, v zmysle ktorej sa SE zaviazali dodávať lacnú elektrinu pre domácnosti, a to v cene 61,2077 eur za 1 MWh, t. j. v bezprecedentne nízkej cene v rámci celej EÚ. Nový blok, ktorý začal dodávať do siete prvú elektrinu pri aktuálnom nominálnom výkone vo výške 20 %, má plánovanú životnosť minimálne na 60 rokov. Mimoriadnosť jeho spustenia spočíva tiež v jeho obrovskom prínose smerom k energetickej stabilite a znižovaniu emisií skleníkových plynov.

Utorkové tzv. prifázovanie k sieti prvého z dvoch turbogenerátorov 3. bloku jadrovej elektrárne sa podarilo dosiahnuť približne tri týždne po vydaní súhlasu Úradu jadrového dozoru SR na začatie energetického spúšťania. V najbližších týždňoch SE čaká v súvislosti s plným sfunkčnením nového bloku ešte náročná séria testov vykonávaných na rôznych úrovniach od 35 % do 100%. Celý proces vyústi do úplnej funkčnosti 3. bloku, ktorý bude mať pri spustení inštalovaný výkon 471 megawattov a pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko stane energeticky sebestačným štátom a zaradí sa v tomto ohľade medzi európsku špičku.

Slovenská republika je minoritným akcionárom SE s podielom na základnom imaní vo výške približne 33,99 % a v jej mene koná Ministerstvo hospodárstva SR. Dvoch majoritných akcionárov SE predstavujú: spoločnosť Slovak Power Holding B.V. (SPH), ktorá má podiel na základnom imaní vo výške cca 66 %. V rámci SPH vlastnia 50 % podiel na základnom imaní spoločnosť EP Slovakia B.V. (dcérska spoločnosť skupiny EPH) a zvyšných 50 % patrí spoločnosti Enel Produzione S.p.A (dcérska spoločnosť skupiny Enel).

Rezort hospodárstva sa teší z tohto mimoriadneho úspechu, ktorý SE dosiahli pre celé Slovensko.

Zdroj: MH SR

Tlak cirkulárnej ekonomiky mení slovenský obalový priemysel

Slovenský obalový priemysel prechádza dynamickou premenou, pretože sa musí prispôsobiť novým reguláciám a rastúcim požiadavkám na udržateľnosť. Tento sektor, kľúčový pre mnohé priemyselné odvetvia, čelí zásadným zmenám, ktoré budú mať dlhodobý dopad na jeho ekonomiku a štruktúru.

Komplexné riešenia pre logistiku

Výrobné spoločnosti prechádzajú posledné roky revolučnými zmenami, pričom tlak na znižovanie nákladov sa neustále zvyšuje. Nepretržitá a rozšírená automatizácia mnohých častí výrobných procesov zostáva nevyhnutnosťou, no nielen z nákladových dôvodov, ale čoraz viac aj z dôvodov nedostatku pracovnej sily. Prostredia výrobných zmien sú pre zamestnancov čoraz náročnejšie, takže všetci manažéri výroby sa usilujú o ďalšiu automatizáciu. Procesy logistických tokov, presun materiálu zo skladov na výrobné linky a späť ponúkajú obrovský potenciál, no prichádzajú so zložitosťou okolo nedostatočnej štandardizácie a širokej škály požiadaviek na manipuláciu.

Podniky zatiaľ nie sú dostatočne pripravené na digitálnu transformáciu, problém tkvie najmä v pracovnej sile

Hoci je rýchly technologický pokrok naďalej hnacím motorom podnikových transformačných programov, spoločnosti s ním majú problém držať krok najmä kvôli nedostatku kapacity či know-how. Vyplynulo to z prieskumu realizovaného spoločnosťou KPMG medzi viac ako 2 000 vedúcimi pracovníkmi a manažérmi veľkých svetových spoločností z rôznych odvetví.