V Paríži sa stretli ministri členských krajín OECD, aby diskutovali o zodpovednom správaní podnikateľov

15.02.2023 | FOCUS na Slovensko

Zasadnutie ministrov členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa koná 14. až 15. februára 2023 v Paríži.

„Slovensko plne podporuje uplatňovanie princípov zodpovedného podnikania v globálnej ekonomike, na druhej strane varuje pred opatreniami, ktoré by zvyšovali administratívnu záťaž pre firmy.“

Peter Švec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR

Slovensko považuje ochranu ľudských práv a dodržiavanie medzinárodných environmentálnych štandardov vo všeobecnosti za kľúčový prvok funkčného, prosperujúceho a spravodlivého medzinárodného obchodného a podnikateľského prostredia.

“Z pohľadu štátu by malo mať prednosť vytváranie motivačných podmienok pre zodpovedné správanie firiem pred administratívnymi opatreniami kontroly a ďalšieho zaťažovania podnikania.”

Peter Švec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR

Príkladom sú zodpovedne konajúce firmy, ktoré dobrovoľne prijímajú pravidlá etického správania, motivované cieľom budovať si profil tzv. zodpovedného občana, aj keď legislatíva dodržiavanie takýchto pravidiel povinne neukladá.

Na záver zasadnutia prijmú členské krajiny spoločnú deklaráciu, ktorou podporia pozitívny prínos podnikov k ekonomickému, environmentálnemu a sociálnemu pokroku. Niektoré aktivity firiem totiž môžu negatívne vplývať na podmienky, v ktorých ľudia žijú a pracujú. Aj preto je dôležité, aby krajiny podporovali udržateľný vývoj podnikateľských aktivít na ich území, ako aj v celom dodávateľskom reťazci. To je možné realizovať napríklad prostredníctvom Národných kontaktných miest, ktoré sú zriadené v každej členskej krajine OECD, vrátane Slovenska, a to priamo na Ministerstve hospodárstva SR.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva rovnako na úvod svojho diskusného príspevku vyjadril v mene Slovenska solidaritu s Tureckom a Sýriou po nedávnom ničivom zemetrasení, ktoré postihlo tieto dve krajiny. 

“Slovensko vyslaním záchranného tímu do regiónu a doručením humanitárnej pomoci dalo najavo, že súcití s rodinami obetí postihnutých touto tragédiou a všetkými, ktorých sa prírodná katastrofa dotkla.“

Peter Švec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR

Poďakovanie za profesionálnu podporu pri priebehu inovačnej misie patrí tímu Veľvyslanectva Slovenskej republiky vo Francúzsku.

Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR

Preprava medzi Áziou a Európou sa prispôsobuje aktuálnym výzvam

Medzinárodná preprava tovaru medzi Áziou a Európou po krátkom období pokoja po pandémii znovu čelí významným výzvam. Hoci námorná doprava dlhodobo predstavovala stabilný základ globálneho obchodu, po covidových rokoch sa teraz stretáva s krízou v Červenom mori, preťaženými prístavmi a rastúcimi cenami. Čo spôsobuje túto situáciu a čo možno očakávať v nasledujúcich mesiacoch? O tom hovoril Martin Tokič, riaditeľ pobočky Geis CZ Air+Sea.

Budúcnosť logistiky: DHL Logistics Trend Radar 7.0 predstavuje nové trendy v oblasti umelej inteligencie a udržateľných riešení

Logistika naďalej prechádza razantným vývojom. Spoločnosť DHL zverejnila 7. vydanie DHL Logistics Trend Radar. Správa o trendoch sa od roku 2012 uverejňuje každé dva roky. DHL v nej dôkladne analyzuje najdôležitejšie sociálne, ekonomické a technologické trendy v sektore logistiky a diskutuje o ich vplyve, vývoji a súvisiacich výzvach a príležitostiach.

Tlak cirkulárnej ekonomiky mení slovenský obalový priemysel

Slovenský obalový priemysel prechádza dynamickou premenou, pretože sa musí prispôsobiť novým reguláciám a rastúcim požiadavkám na udržateľnosť. Tento sektor, kľúčový pre mnohé priemyselné odvetvia, čelí zásadným zmenám, ktoré budú mať dlhodobý dopad na jeho ekonomiku a štruktúru.