Zákazníci internetových obchodov chcú nakupovať udržateľne

21.08.2023 | FOCUS na Slovensko

Ľuďom, ktorí nakupujú na internete, záleží na životnom prostredí. Väčšina z nich podobný postoj očakáva aj od internetových obchodov a chcú nakupovať produkty, ktoré sú šetrné k prírode. Viac ako tretina pravidelných zákazníkov internetových obchodov na Slovensku je dokonca ochotných si za udržateľné produkty a služby priplatiť. Pre väčšinu je tiež dôležité mať na výber udržateľný spôsob dopravy objednaného tovaru. Vyplýva to z pravidelného prieskumu E-shopper barometer spoločnosti Geopost.

Značky a spoločnosti by mali byť zodpovedné k životnému prostrediu. Myslí si to až 65 percent Slovákov, ktorí pravidelne nakupujú na internete. Viac ako polovica (56 percent) zákazníkov internetových obchodov sa pred nákupom uistí, že tovar alebo služba sú ekologické a viac ako tretina (39 percent) si je ochotných za produkt, alebo službu, ktoré sú šetrné k prírode dokonca priplatiť.

Väčšina zákazníkov internetových obchodov chce mať podľa prieskumu pri nákupe na výber spôsob doručenia tovaru, ktoré nezaťažuje životné prostredie. Až dve tretiny z nich by pri nákupe uprednostnilo internetovú stránku, ktorá takúto možnosť ponúka.

„Spotrebitelia si uvedomujú význam ochrany životného prostredia pri svojich nákupoch na internete a pre mnohých je udržateľnosť nákupov jedným z hlavných kritérií  pri výbere tovarov a služieb a tiež obchodu, v ktorom budú nakupovať. Internetové obchody, ktoré sa správajú udržateľne budú mať stále väčšiu konkurenčnú výhodu,“

vysvetľuje Andrea Bačíková, Marketing & PR manažérka DPD.

Geopost, materská spoločnosť DPD na Slovensku, sa k zodpovednému prístupu k životnému prostrediu hlási dlhodobo a k bezemisnému doručovaniu sa spoločnosť zaviazala už v roku 2012. Každý jeden balík, ktorý spoločnosť doručí, sa do cieľa dostane bez toho, aby mal negatívny vplyv na životné prostredie. DPD tiež začala vôbec ako prvá kuriérska spoločnosť na Slovensku využívať elektrické dodávkové vozidlá na každodenné doručovanie. Dnes ich už na našich cestách jazdí 115 a ich počet bude rásť aj naďalej. Do roku 2025 by malo na Slovensku pod značkou DPD jazdiť 300 elektrických dodávok. To umožní doručovať všetky zásielky v hlavnom meste pomocou vozidiel s alternatívnym pohonom. Bratislava sa tak zaradí k ďalším 350-tim európskym mestám, v ktorých bude Geopost a jej dcérske spoločnosti doručovať výlučne bezemisne.

E-shopper barometer 2022

Zdroj: DPD

Jediný výrobca motorov na Slovensku ich vyrobil už 7 miliónov

Kia Slovakia spustila výrobu motorov na Slovensku už v roku 2006. Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách, v ktorých zamestnáva viac ako sedemsto ľudí. Spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, pričom v roku 2023 je tento pomer až 87 %. Aktuálne najvyrábanejšou je benzínová jednotka s objemom 1,6 litra T-GDI, určená napríklad pre modely Sportage aj vo verziách HEV a PHEV.

Siemens Mobility kúpila slovenskú spoločnosť HMH, výrobcu vlakového zabezpečovača MIREL pre štáty V4

Spoločnosť Siemens Mobility dokončila akvizíciu slovenskej technologickej spoločnosti HMH, s.r.o., ktorá je výrobcom národného vlakového zabezpečovacieho systému MIREL pre Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Poľsko. Ten dokáže prijímať signály z návestidiel na trati, merá okamžitú rýchlosť vlaku, prejdenú dráhu, kontroluje bdelosť rušňovodiča a ďalšie údaje potrebné k bezpečnému priebehu jazdy.