Autonomní roboti od firmy Sluno zrychlují odbavení objednávek

09.11.2023 | Logistický HYDEPARK

Z distribučního centra Skladon se stal showroom robotizace pro širší logistickou komunitu. V létě byl spuštěn pilotní provoz prvního autonomního robota od ostravské firmy Sluno s cílem zvýšit kapacitu skladových operací, zjednodušit práci operátorům, ale také manifestovat, jaký má robotizace v logistice do budoucna potenciál.

Autonomní robot CartConnect má v mošnovském fulfillmentovém centru pro e-shopy na starosti převoz zboží z vychystávacích zón do zón balících. Zkracuje čas pro odbavení jednotlivých objednávek, šetří zaměstnancům 50 % kroků a zrychluje celý vychystávací proces.

Skladoví operátoři jsou nadšení, protože jim robot:

  • šetří kroky
  • zrychluje vychystávání
  • funguje na zavolání

Robot nyní provede denně až 40 transportů s 20 boxy, tzn. cca 400 výdejek. Při přechodu do ostrého provozu předpokládáme i osminásobný nárůst s 3 až 5 roboty.

„V půlce června přišla poptávka, následovaly 2 měsíce příprav včetně nasazení a máme za sebou několik týdnů pilotního provozu. Nejlepší způsob, jak přesvědčit zákazníka, je ukázat mu robota přímo ve skladu. Velký přínos vnímají po prvních dnech i zaměstnanci, protože jim robot šetří spoustu nachozených kroků. Je skvělé, že si s ním vytvořili osobní vztah a berou svého „Karla“ jako neúnavného parťáka v plnění každodenních úkolů. Osobně věřím, že výsledky tohoto testu budou natolik přesvědčivé, že povedou k rozšíření robotizace v Mošnově,“ komentuje Jakub Míša, senior konzultant firmy Sluno, která má na starosti implementaci robota ve Skladonu.

WES propojuje roboty s WMS i ERP

V rámci pilotního provozu dostává robot požadavky na přepravu zboží prostřednictvím tabletu. V ostrém fungování bude kompletně integrován se skladovým systémem a veškeré úkoly bude plnit automaticky na základě standardního vychystávacího procesu. Pro jeho fungování bylo nutné vyčlenit vhodné zóny, odkud bude vybrané zboží odebírat, a rovněž pozměnit celkové nastavení picking procesu.

Ke kontinuálnímu sledování a hodnocení robota slouží dashboardy Warehouse Execution System od IT firmy Sluno. WES umí komunikovat s roboty různých dodavatelů a přidělovat jim úkoly na základě informací z ERP a WMS. Disponuje přehledem o využití robotů a informuje o počtu splněných nebo čekajících úkolů.

V případě, že by Skladon do svého distribučního centra v budoucnu implementoval robotů více, projevil by se jejich synergický efekt. Díky tomu by bylo možné lépe a dynamičtěji plánovat, rozdělovat kapacity či upravovat jednotlivé procesy.

„Nad podobnou iniciativou v oblasti robotizace jsme přemýšleli již delší dobu, vnímáme ji totiž jako přirozenou součást dalšího rozvoje. Prvotně nám dokáže pomoci s navýšením produktivity v rámci skladových operací a uvolnit tak ruce zaměstnancům, kteří mohou věnovat čas a energii jiným úkolům. Kromě toho se postará o urychlení vychystávání objednávek, což následně pocítí i samotný obchodník, pro kterého bývá rychlost jejich odbavení ve vztahu ke spokojeným zákazníkům klíčová. V případě, že se nám zkušební provoz robota osvědčí, určitě nechceme zůstat pouze u jednoho prototypu,“ doplňuje implementaci autonomního robota Max Kovář, logistický ředitel společnosti Skladon.

Max Kovář, logistický ředitel společnosti Skladon.

Růst mzdových nákladů a dlouhodobý nedostatek zaměstnanců na trhu práce dnes trápí většinu firem. A přesně tyto problémy dokáží vyřešit autonomní roboti. Výhodou je jejich velice rychlé nasazení a volný pohyb v rámci skladu bez dalších dodatečných stavebních úprav. Prostory distribučního centra Skladon slouží i jako místo, kde lze dalším firmám živě demonstrovat, jaké mají robotické technologie v logistice přínos.

Sluno Robotics

Sluno klade důraz na neustálé zlepšování a posouvání vpřed. Proto je rychlé nasazení a každodenní technická podpora už v rámci pilotního provozu samozřejmostí: proškolit obsluhu, upravit software na míru procesům, případně přizpůsobit robota požadavkům skladníků. Například přidat madla regálům pro lepší manipulaci.

Zdroj: Logistic News

Trh průmyslových nemovitostí v Česku je ve špatné kondici

Český trh s průmyslovými nemovitostmi není v dobré kondici, a to jak po stránce reálné obsazenosti, tak výše nájmů. Přestože oficiální statistiky tuto realitu nenaznačují, skutečnost je čím dál patrnější a projevuje se i odlivem potenciálních nájemců do okolních zemí, zejména Polska.

Společnost DHL proměnila distribuční centrum pro Eaton v uhlíkově neutrální provoz

Společnost DHL Supply Chain provozuje od ledna 2024 uhlíkově neutrální distribuční centrum pro společnost Eaton v CTParku Pohořelice. Na přeměně se aktivně podílel developer CTP. Lídr v oblasti smluvní logistiky plánuje postupný přechod na uhlíkovou neutralitu u svých skladů do konce roku 2025 jako jeden z hlavních kroků k dosažení cílů společnosti v oblasti udržitelného rozvoje. Po tomto roce již budou mít neutrální bilanci emisí CO2 všechna distribuční centra DHL Supply Chain v Česku.