Autonomní roboti od firmy Sluno zrychlují odbavení objednávek

09.11.2023 | Logistický HYDEPARK

Z distribučního centra Skladon se stal showroom robotizace pro širší logistickou komunitu. V létě byl spuštěn pilotní provoz prvního autonomního robota od ostravské firmy Sluno s cílem zvýšit kapacitu skladových operací, zjednodušit práci operátorům, ale také manifestovat, jaký má robotizace v logistice do budoucna potenciál.

Autonomní robot CartConnect má v mošnovském fulfillmentovém centru pro e-shopy na starosti převoz zboží z vychystávacích zón do zón balících. Zkracuje čas pro odbavení jednotlivých objednávek, šetří zaměstnancům 50 % kroků a zrychluje celý vychystávací proces.

Skladoví operátoři jsou nadšení, protože jim robot:

  • šetří kroky
  • zrychluje vychystávání
  • funguje na zavolání

Robot nyní provede denně až 40 transportů s 20 boxy, tzn. cca 400 výdejek. Při přechodu do ostrého provozu předpokládáme i osminásobný nárůst s 3 až 5 roboty.

„V půlce června přišla poptávka, následovaly 2 měsíce příprav včetně nasazení a máme za sebou několik týdnů pilotního provozu. Nejlepší způsob, jak přesvědčit zákazníka, je ukázat mu robota přímo ve skladu. Velký přínos vnímají po prvních dnech i zaměstnanci, protože jim robot šetří spoustu nachozených kroků. Je skvělé, že si s ním vytvořili osobní vztah a berou svého „Karla“ jako neúnavného parťáka v plnění každodenních úkolů. Osobně věřím, že výsledky tohoto testu budou natolik přesvědčivé, že povedou k rozšíření robotizace v Mošnově,“ komentuje Jakub Míša, senior konzultant firmy Sluno, která má na starosti implementaci robota ve Skladonu.

WES propojuje roboty s WMS i ERP

V rámci pilotního provozu dostává robot požadavky na přepravu zboží prostřednictvím tabletu. V ostrém fungování bude kompletně integrován se skladovým systémem a veškeré úkoly bude plnit automaticky na základě standardního vychystávacího procesu. Pro jeho fungování bylo nutné vyčlenit vhodné zóny, odkud bude vybrané zboží odebírat, a rovněž pozměnit celkové nastavení picking procesu.

Ke kontinuálnímu sledování a hodnocení robota slouží dashboardy Warehouse Execution System od IT firmy Sluno. WES umí komunikovat s roboty různých dodavatelů a přidělovat jim úkoly na základě informací z ERP a WMS. Disponuje přehledem o využití robotů a informuje o počtu splněných nebo čekajících úkolů.

V případě, že by Skladon do svého distribučního centra v budoucnu implementoval robotů více, projevil by se jejich synergický efekt. Díky tomu by bylo možné lépe a dynamičtěji plánovat, rozdělovat kapacity či upravovat jednotlivé procesy.

„Nad podobnou iniciativou v oblasti robotizace jsme přemýšleli již delší dobu, vnímáme ji totiž jako přirozenou součást dalšího rozvoje. Prvotně nám dokáže pomoci s navýšením produktivity v rámci skladových operací a uvolnit tak ruce zaměstnancům, kteří mohou věnovat čas a energii jiným úkolům. Kromě toho se postará o urychlení vychystávání objednávek, což následně pocítí i samotný obchodník, pro kterého bývá rychlost jejich odbavení ve vztahu ke spokojeným zákazníkům klíčová. V případě, že se nám zkušební provoz robota osvědčí, určitě nechceme zůstat pouze u jednoho prototypu,“ doplňuje implementaci autonomního robota Max Kovář, logistický ředitel společnosti Skladon.

Max Kovář, logistický ředitel společnosti Skladon.

Růst mzdových nákladů a dlouhodobý nedostatek zaměstnanců na trhu práce dnes trápí většinu firem. A přesně tyto problémy dokáží vyřešit autonomní roboti. Výhodou je jejich velice rychlé nasazení a volný pohyb v rámci skladu bez dalších dodatečných stavebních úprav. Prostory distribučního centra Skladon slouží i jako místo, kde lze dalším firmám živě demonstrovat, jaké mají robotické technologie v logistice přínos.

Sluno Robotics

Sluno klade důraz na neustálé zlepšování a posouvání vpřed. Proto je rychlé nasazení a každodenní technická podpora už v rámci pilotního provozu samozřejmostí: proškolit obsluhu, upravit software na míru procesům, případně přizpůsobit robota požadavkům skladníků. Například přidat madla regálům pro lepší manipulaci.

Zdroj: Logistic News

Hurá na automatizaci aneb jak se na ni připravit

Automatizace je trendem číslo jedna. Mluví se o ní a píše na každém kroku. V blízké budoucnosti poroste zájem o využití digitálních technologií, umělé inteligence a strojového učení k vyšší míře automatizace procesů a posílení lidských schopností.

Přeprava exkluzivního zboží vyžaduje speciální péči

Myšlenka na výrobu československých náramkových hodinek se poprvé objevila bezprostředně po skončení 2. světové války. První sériově vyráběné hodinky pod značkou PRIM si zákazníci zakoupili v roce 1958. Od té doby se píše historie hodinek PRIM.