Budějovický Budvar podniká další kroky k dosažení trvalé udržitelnosti: V pátek v pivovaru proběhlo předání tří elektromobilů značky Enyaq

15.02.2023 | Rozhovor s osobností

Budějovický Budvar, národní pivovar, pokračuje ve své cestě k dosažení trvalé udržitelnosti. Po několikaměsíčním testování třinácti elektro vozidel různých značek se pivovar rozhodl zařadit do užívání tři vozidla s plně elektrickým pohonem. Elektromobily Škoda Enyaq byly v pátek oficiálně předány do rukou pivovaru.

„Koncem loňského roku jsme testovali 13 různých elektromobilů a srovnávali jejich vlastnosti. Během tří měsíců jsme najezdili 8000 km. V průběhu tohoto období jsme se naučili, jak s vozidly zacházet a také jakým způsobem plánovat jízdy tak, aby doba nabíjení časově neomezovala naše řidiče. S ohledem na provozní náklady a přidanou ekologickou hodnotu jsme se rozhodli k flexibilnímu zapůjčení třech vozidel Škoda Enyaq od společnosti Arval CZ s.r.o.“

Vojtěch Lechner, manažer dopravy v Budějovickém Budvaru

„Za Arval jsme velmi rádi, že se stále potkáváme s dalšími klienty, kteří jsou otevření nejen operativnímu leasingu, ale hlavně elektromobilitě, ve které vidíme budoucnost. Věřím, že řidiči z řad Budějovického Budvaru budou s vozy Enyaq spokojeni.“

Aleš Polák, generální ředitel Arval CZ s.r.o.

S testovací fází pomáhala také společnost E.ON Energie a.s. Její zástupci konzultovali s vedením pivovaru zejména možnosti dobíjení a následné potřeby pro začlenění do provozu podniku. Propůjčili také několik stanic na období testování.

„Dobít elektromobil je jedna věc. Ze zkušenosti, ale víme, že ve firmách je potřeba myslet na řadu dalších aspektů. Namátkou zmíním třeba detailní vykazování dobíjení, chytré zapojení velkého počtu stanic, kompenzace domácího dobíjení nebo správa uživatelů. Dobíjení služebního vozidla zkrátka klade o něco větší nároky na celkové řešení.“

Jakub Kott, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie
Zdroj: Budějovický Budvar

Pozitivní reakce zaznívají také ze strany řidičů. Elektromobily poskytují svým uživatelům obecně větší míru pohodlí a komfortu. Co se týká nabíjecí infrastruktury, v posledních letech se značně rozrostla, tudíž šlo jen o to, naučit se plánovat cesty včetně potřeby dobíjení a efektivního využití času po dobu dobíjení.

„S elektromobily je život odlišný od současných zvyklostí, je potřeba změnit přístup. Zároveň jsme si vědomi, že nejsou vhodné úplně pro každého, například pro řidiče, kteří pravidelně absolvují dlouhé trasy po dálnici při nízkých zimních teplotách, kdy se dojezd snižuje. V každém případě pro nás elektromobily v tuto chvíli představují ideální řešení, které splňuje naše potřeby.“

Pavel Pánek, provozní ředitel Budějovického Budvaru.

K výměně části konvenčních vozidel za elektromobily je pivovar motivován především cílem postupně snižovat uhlíkovou stopu. Užívání vozidel s plně elektrickým pohonem totiž představuje nulové emise. Budějovický Budvar bude vozidla Škoda Enyaq, která do svého provozu zařadil v režimu střednědobé zápůjčky, testovat až do konce října. Následně proběhne interní vyhodnocení a v případě spokojenosti pivovar s největší pravděpodobností trvale rozšíří svůj vozový park o další modely těchto automobilů.

Zdroj: Budějovický Budvar

Inovativní automatizace pro budoucí výzvy

Moderní technologie jako automatizace, digitalizace a AI jsou tématy, která nesmí chybět na žádné významné odborné akci. Na zářijové konferenci SpeedCHAIN International jim byla věnována hned celá sekce. Pozvání na konferenci přijal Markus Freisinger, Sales Manager společnosti Dematic, který vystoupil v rámci panelové diskuze s názvem Budoucnost pod drobnohledem. Využili jsme této příležitosti a požádali Markuse Freisingera o rozhovor.

Vyvíjíme pro zákazníky vozidla, která je převezou do budoucnosti

Murat Bakis je ostříleným lídrem v automobilovém průmyslu a během své dlouholeté kariéry u společnosti Ford Motor Company prošel různými funkcemi od výroby, vývoje produktů až po poprodejní servis. Na konferenci SpeedCHAIN byl účastníkem panelové diskuse „Inovativní mobilita: Připraven na změnu?“

„Flexibilita se stala klíčovým prvkem pro naše zákazníky“

Obstát v široké konkurenci logistických firem není snadné. Skupině společnosti M. Preymesser, která nabízí profesionální logistické služby, se to daří již více než 50 let. Za tu dobu vybudovala přes 50 poboček v Německu i v zahraničí. V čele české pobočky stojí od roku 2017 zkušený manažer s více než 22 lety zkušeností v oblastech IT a logistiky na globální úrovni. Za svůj dlouholetý přínos pro logistiku získal Martin Krajčík ocenění Logistická osobnost roku GRYF 2024, jehož vyhlášení proběhlo na slavnostním večeru v rámci konference SpeedCHAIN International.