Jan Bláha: „Správné plánování přeprav je základem efektivní logistiky“

10.11.2023 | Rozhovor s osobností

Společnost PST CLC Mitsui-Soko realizuje mimo jiné i přepravy v oblasti automotive segmentu. Jedním z jejich významných zákazníků je japonská společnost, dodavatel automobilových komponentů, která své výrobky dodává pro japonské i evropské automobilky.

PST CLC Mitsui-Soko pro přepravu produktů této firmy zajišťuje nejvíce námořní přepravy, dále přepravy letecké. Letecké přepravy jsou využívány v případě urgentních zásilek.

„Dodávky v automotive segmentu je potřeba velmi pečlivě plánovat, protože výroba v automobilkách nemůže být ohrožena. Je tedy potřeba dbát na dobré nastavení tranzitních časů. Covid v minulých letech extrémně narušil dodavatelské řetězce, ale na včasnost dodávek bylo potřeba dbát i v době před covidem. Správné plánování je základem efektivní logistiky. To platí nejen pro segment automotive,“ konstatuje Jan Bláha, ředitel přeprav společnosti PST CLC Mitsui-Soko. Doplnil, že objem zásoby, který je plánován na určitý měsíc, je rozkládán do pravidelných týdenních vyplutí.
Ceny námořních přeprav klesly. „Dá se říct, že padly téměř na dno. Myslím si, že již dnes jezdí rejdaři pod svými náklady. Je to extrém oproti době covidové, kdy naopak sazby rapidně vzrostly,“ uvádí Jan Bláha.

Jan Bláha. Foto: PST CLC Mitsui-Soko

Elektromobilita přinese nové možnosti

Co se týče trendů, dá se očekávat, že z pohledu tranzitních časů dojde ke stabilizaci. „Aktuálně lodě obvykle připlouvají se zpožděním. S tím je potřeba v rámci plánování počítat. Zpoždění se pohybuje až kolem týdne. Očekávám, že postupně dojde ke stabilizaci,“ říká Jan Bláha a pokračuje: „Automobilový průmysl v Evropě aktuálně není v úplně dobré kondici. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet do budoucna. Velké slovo z hlediska dalšího vývoje bude mít elektromobilita. V elektromobilitě vidíme z pohledu obchodních příležitostí nové možnosti. Plánují se výstavby nových továren, výrobci plánují v Evropě více investovat. Co se týče dalších oblastí automotive, vyhlídky jsou nejisté.“

Zdroj: PST CLC Mitsui-Soko

Cesta k uhlíkové neutralitě začíná u správného řízení energie

Energetický management dnes není jen otázkou úspor, ale stává se strategickým nástrojem pro dlouhodobou konkurenceschopnost firem. Se stále přísnější evropskou legislativou, rostoucími náklady na energie a důrazem na ESG se firmy ocitají pod tlakem přizpůsobit své provozy nové realitě. Jak vypadá energetický management v praxi, jaké výzvy přináší napříč trhy střední a východní Evropy a proč by měly firmy vnímat dekarbonizační cíle jako příležitost? O těchto tématech jsme hovořili s Andreou Štefankovou, vedoucí divize energetického managementu ve společnosti OKIN Facility, která patří mezi přední správce budov v regionu.

Třicet let růstu, změn a výzev. Logistika se proměnila od základů

Od roku 1995 urazila společnost C.S.CARGO obrovský kus cesty – z malé české spediční firmy vyrostla ve významného logistického hráče působícího ve třech evropských zemích. Jen v České republice provozuje téměř čtyřicet poboček a své služby neustále rozšiřuje. V současnosti nabízí komplexní logistická řešení zahrnující silniční, leteckou i námořní dopravu, skladování, celní služby, speciální přepravy i provoz čtyř chráněných dílen. O tom, jak se logistika za posledních třicet let proměnila, jaké výzvy dnes obor řeší a kam směřuje jeho budoucnost, jsme hovořili s generálním ředitelem skupiny C.S.CARGO Alešem Willertem.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.