S Miroslavem Pudilem jsme si povídali nejen o jeho profesní cestě, jeho filozofii vedení lidí, ale také o tom, jak firma neustále inovuje své služby, a o její vizi, jak držet krok s rychle se měnícími požadavky logistiky v 21. století.
Zaujal mě váš příspěvek na LinkedIn, kde popisujete svoje začátky u Kuehne+Nagel. Čím vás logistika a společnost Kuehne+Nagel upoutaly, že zůstáváte již 33 let?
Je to opravdu už 33 let, co je můj život spojen nejen s logistikou, ale také s touto společností. Za ten čas jsem si prošel různými pozicemi. Na tu první – dispečera kamionové dopravy – vzpomínám velice rád. První dny jsem nevěděl o spedici vůbec nic. Ale když jsem se do toho dostal, začalo mě to bavit a věděl jsem, že chci pokračovat v této cestě.
Svou roli v tom zřejmě hrál i fakt, že jsem už jako dítě měl rád zeměpis. Původně mě k němu sice přivedla záliba ve fotbalu, kdy jsem měl perfektní přehled o každém evropském městě, ve kterém byly fotbalové kluby. Později jsem však během studií na střední škole absolvoval i hodiny dopravního zeměpisu, v nichž mě nejvíce bavilo zjišťovat, jak logistika propojuje jednotlivá místa po celém světě. To mi připomnělo totiž další oblíbenou zábavu mých klukovských let: studování jízdních řádů vlaků.
Ve společnosti jste prošel různými pozicemi. Nyní Kuehne+Nagel v České republice již několikátým rokem řídíte. Jaká je vaše filozofie vedení lidí?
Dávám lidem svobodu v rámci daných mantinelů, protože si myslím, že potom mohou svoji práci odvádět s větším pocitem naplnění a vlastní odpovědnosti. Když se stane chyba, chci, aby za mnou lidé přišli. Nikdy se nestalo, že bychom to společně nevyřešili.
Které principy považujete za zásadní pro úspěšného lídra (nejen) v logistice?
Osobně vyznávám otevřený styl komunikace. Kolegové za mnou mohou kdykoli přijít, ať už jde o projednání projektu, radu nebo vyřešení operativních záležitostí.
Mám rád rychlé rozhodování, aby se věci hýbaly a nezdržovala se práce ostatních kolegů jen kvůli čekání na mé vyjádření.
Je pro mne do určité míry důležitý i neformální styl, abychom se s kolegy společně cítili dobře a aby se u nás prolínala pracovní atmosféra s tou přátelskou.
Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o kariéře v logistice?
Logistika je obor, který propojuje země světa a všechna odvětví, je motorem celé ekonomiky. Rozhodně to není nuda, protože nás neustále ovlivňuje geopolitická situace, vývoj legislativy a zároveň máme možnost komunikovat s lidmi všech kultur a národností. Důležité je hlavně dělat to, co vás baví a v čem jste dobří. Obklopte se správnými lidmi a neberte to až příliš vážně. Vše vám pak půjde snáze. Já se toho držím už 33 let a většinou to funguje.
Nedávno jste otevřeli cross-dock ve Zdicích. Jaké byly největší výzvy během plánování a spuštění cross-docku Zdice? Podařilo se vše naplnit podle původních očekávání?
Největší výzvou byla v podstatě celá přípravná fáze, kdy jsme vybírali optimální místo a procházeli administrativními a povolovacími procesy. Už v průběhu stavební fáze se zapojili i lidé z provozu, kteří kromě své běžné pracovní náplně věnovali spoustu času plánování a optimalizaci budoucí provozovny, aby co nejlépe vyhovovala jak jejich potřebám, tak potřebám našich zákazníků. Za to jim patří velký dík a respekt.
Jaké přínosy představuje cross-dock pro vaše zákazníky?
U cross-dockingu se jedná o logistickou metodu, která minimalizuje potřebu skladování zboží.
Výrazně zrychluje tok zboží, snižuje náklady na skladování a umožňuje přepravit větší objem zásilek. Zásilky přicházející do skladu jsou téměř okamžitě přeloženy na jiná vozidla, která je doručí přímo zákazníkovi či do dalšího překladiště.
Jednou z výhod našeho překladiště je, že se nachází v těsné blízkosti hlavních dopravních tepen, což umožňuje rychlejší a efektivnější přepravu zásilek. Používáme také pokročilé technologie a 6 000 m2 skladu a více než 60 nákladových ramp usnadňuje manipulaci se zbožím, čímž se zkracuje čas potřebný k překládce zboží. Otevřením cross-docku jsme navýšili naši kapacitu a můžeme zpracovat výrazně vyšší počet zásilek, což významně posiluje schopnost reagovat na potřeby klientů. Zároveň bereme v potaz i aspekty udržitelnosti. Proto je s ohledem na životní prostředí cross-dock vybaven energeticky úspornými systémy a využívá udržitelné materiály. Ve skladu se jedná výhradně o Lithium-Ionové baterie a celá budova plní BREEAM standardy.
Plánujete do budoucna nějaká další vylepšení nebo rozšíření kapacit ve Zdicích?
Vzhledem k tomu, kolik času a úsilí jsme věnovali pečlivé přípravě celého projektu, tak momentálně cros-dock naplňuje vše, co od něho potřebujeme. V případě budoucí potřeby tu ale samozřejmě potenciál pro vylepšení je.
Plánujete otevřít nové prostory pro kontraktní logistiku v Brně. Co vás vedlo k tomuto rozhodnutí?
Potřebovali jsme rozšířit kapacity z důvodu vyšší zákaznické poptávky. Proto jsme chtěli našim novým i stávajícím zákazníkům nabídnout další skladovou plochu v kompletně novém moderním prostoru logistického a distribučního centra v CTP Brno Holubice.
Můžete přiblížit tento projekt?
Skladová hala je situována přímo u dálnice D1, čímž je zajištěno ideální napojení na naši distribuční síť v České republice i celé Evropské unii. V rámci skladu poskytujeme kompletní logistický servis, včetně přímého napojení na distribuci paletových zásilek po celé Evropě. Budova je provedena v nejvyšším standardu s ohledem na udržitelnost a dle certifikace BREEAM.
Kuehne+Nagel je jednou z největších logistických společností na světě. Jak si udržujete konkurenční výhodu v dynamickém prostředí logistiky?
Sledujeme neustále trendy a přizpůsobujeme se potřebám našich zákazníků, kterým se snažíme flexibilně vyhovět a najít vždy logistická řešení, která nejlépe odpovídají jejich požadavkům. Zároveň si velmi dobře uvědomujeme hodnotu našich lidí, jejichž přístup a znalosti jsou největším bohatstvím naší společnosti.
Logistický sektor prochází výraznou proměnou směrem k automatizaci a digitalizaci. Jaké technologické inovace Kuehne+Nagel využívá, aby zůstala lídrem na trhu?
Průběžně vyvíjíme všechny naše systémy a platformy, které našim zákazníkům umožňují usnadnit si nejen proces objednávky, ale zároveň sledovat zásilky, získávat aktuální informace o pohybu jejich zboží a přepravních trasách. Naše platforma seaexplorer například obsahuje i důležité zprávy o narušeních z důvodu počasí, geopolitické situace, stávek apod. Cílem je udělat vše pro zákazníky co nejjednodušší a zajistit, aby byli stále v obraze. Naši odborníci na digitalizaci se starají o hladké propojení našich systému se systémy zákazníků.
Jak podle vás vypadá budoucnost logistiky a jakou roli v ní bude hrát Kuehne+Nagel?
Jak již bylo zmíněno výše, určitě bude mít čím dál větší vliv digitalizace, automatizace procesů a nasazení AI, které by měly mít za následek minimalizaci chybovosti zapříčiněné lidským faktorem a snížení nákladů na celý logistický řetězec. Lidská odbornost a pružnost myšlení však budou hrát stále svou nezastupitelnou roli. Z mého pohledu se vždycky komunikuje lépe s lidmi než automaty.
Poroste také význam city logistiky, jelikož jsme si navykli, že obdržíme objednané zboží nejpozději do druhého dne.
Nesmíme ovšem zapomínat ani na faktor udržitelnosti, který už nyní nabývá na významu a musíme jej neustále brát v potaz, protože doprava bohužel patří k jedněm z největších producentů emisí. Naštěstí už dnes máme mnoho možností, jak tyto dopady redukovat či plně eliminovat.
Naše strategie Roadmap 2026 všechny tyto aspekty zahrnuje.
Zdroj: LogisticNEWS