Mohou se čeští online prodejci těšit na lepší časy?

06.05.2024 | Rozhovor s osobností

E-commerce je jednou z oblastí, která zažívá v posledních letech nebývalé výkyvy. Nejprve extrémní nárůst díky zavřeným obchodům v době koronavirové krize, následně pokles v důsledku konfliktu na Ukrajině, zvyšování nákladů, extrémní inflaci a celkové nejistotě ve společnosti. Jak hodnotí současný stav a perspektivy dalšího vývoje segmentu e-commerce v České republice, jsme se zeptali dvou odborníků z této oblasti, Matěje Kapošváry CEO, společnosti Shopsys a Jana Vetyšky, výkonného ředitele APEK - Asociace pro elektronickou komerci.

Dle obou dotázaných e-commerce v České republice zažívá po dvou letech poklesů obratů opět meziroční růst. První čtvrtletí roku 2024 naznačilo, že by se oblast e-commerce měla vrátit zpět k pozitivnímu vývoji tak, jak jsme byli v minulosti zvyklí.

Jan Vetyška

„Podle našich předpokladů lze očekávat, že on-line retail poroste v řádu vyšších jednotek procent oproti roku 2023. A to samozřejmě za předpokladu, že nedojde k nečekaným událostem typu válka na Ukrajině,“ říká v úvodu Jan Vetyška, a dále pokračuje: „Trh e-commerce i všechny související služby se nadále dynamicky rozvíjí. Vstup do Česka ohlásilo a zrealizovalo několik zahraničních on-line tržišť, které se snaží uspět v konkurenci domácích e-shopů. Domníváme se, že stejně jako v minulých letech dojde k postupné stabilizaci a že i nadále budou české internetové obchody hrát prim.“

Matěj Kapošváry potvrzuje mírný růst, i když situaci hodnotí o něco opatrněji. „Aktuální situaci v e-commerce bych popsal jako „opatrné těšení se na malý růst”. Poslední 2 roky byla e-commerce v poklesu (2022 vs. 2021 o 13 %, 2023 vs. 2022 o 6 %) – což je za celou dobu, kdy Češi nakupují zboží on-line, něco nevídaného. S poklesem inflace, kdy zákazníkům zbývá více prostředků na zbytné zboží, na kterém e-commerce stojí, se koncem roku e-commerce konečně dostala do meziročního růstu (v Q4/2023 o 2 %). A první kvartál letošního roku tento trend potvrdil – e-commerce roste meziročně o 4 %,“ říká Matěj Kapošváry.

A proč je tedy těšení pouze opatrné? „Na rozdíl od covidových a předcovidových let, kdy byl růst v e-commerce automatický a mnohdy skoro „zadarmo”, poslední 2 roky byly pro všechny v e-commerce velmi složité. Odstrašující případy firem, které plánovaly nereálný růst a tvrdě na to doplatily, nutí všechny hráče chovat se racionálněji a opatrněji. Navíc i když roste e-commerce jako celek, čeští online prodejci pravděpodobně pořád strádají. „Soupeře” v podobě covidu a inflace totiž vystřídaly zahraniční marketplaces v čele s Temu, Shein a Allegrem,“ vysvětluje Matěj Kapošváry.

Zejména první zmíněný masivně investuje do online reklamy, čímž celému trhu zvyšuje náklady na akvizici zákazníka. E-shopy tak čeká další těžká zkouška. Podle Matěje Kapošváryho pravděpodobně již definitivně končí éra e-shopů, které měly svou konkurenční výhodu postavenou čistě na nízké ceně. „Je potřeba nabídnout kvalitní službu a držet tempo se standardy, které nastavují lídři trhu, což může ale být například v rámci logistiky, kde boduje „večer objednáš, ráno v Alzaboxu máš” od české online jedničky, velmi složitý oříšek.

„To však neznamená, že jiné e-shopy než Alza nemají šanci na úspěch – dařit se bude zejména velkým omnichannel prodejcům (tedy těm, kteří dokáží dobře skloubit sílu svých kamenných prodejem s perfektním on-line kanálem) a středním e-shopům specializujícím se na konkrétní segmenty zboží, kde dokážou potřeby zákazníka obsloužit ještě lépe, než největší generalisté. Takové e-shopy jsou pak často úspěšné i v zahraničí, díky čemuž realizují úspory z rozsahu a získávají zdroje pro svůj další rozvoj,“ doplňuje Matěj Kapošváry.

„Z pohledu spotřebitelů vnímáme neustálý vývoj ve využívání on-line nakupování. Zásadním způsobem se v posledních letech změnila popularita jednotlivých platebních metod, způsobů dodání objednaného zboží i nákupní prostředí. Dříve tolik populární dobírku stále více vytlačuje on-line platba kartou, významný nárůst plateb přináší nakupování prostřednictvím mobilního telefonu – rostou tak například služby Apple Pay a Google Pay. Stále více zákazníků si vyzvedává zboží v automatizovaných boxech, obecně výdejní místa jsou nadále na vzestupu a nezdá se, že by se tento trend měl výrazně změnit,“ komentuje vývoj nákupního chování spotřebitelů Jan Vetyška.

Podle Vetyšky e-commerce stále více ovlivňuje nový přístup nastupující generace. Ta využívá k objednávkám chytré telefony a v nich aplikace jednotlivých obchodníků. Velký vliv na nakupující pak mají influenceři, kteří se stávají nedílnou součástí marketingových kampaní jednotlivých obchodníků. Stejně tak roste vliv sociálních sítí, které jsou ale často odlišné pro jednotlivé věkové kategorie. Zatímco mladí preferují Instagram a TikTok, starší uživatelé dávají přednost Facebooku. A samozřejmě nelze pominout vliv Youtube.

A jaká budoucnost tedy čeká e-commerce v České republice?

„I přesto, že z krátkodobého pohledu je očekávaný růst malý, dlouhodobě je potenciál stále obrovský. Podle studie, kterou jsme pro magazín EXEC jako Shopsys dělali společně s Alzou a Asociací pro elektronickou komerci, je e-commerce zhruba na polovině svého dlouhodobého potenciálu. A to se bavíme o B2C e-commerce – v rámci B2B obchodních vztahů je potenciál digitalizovat prodeje ještě mnohem větší. Řada výrobců a velkoobchodníků pořád spoléhá na obchodní procesy vybudované v minulém století, čímž si nechává mezi prsty uniknout příležitosti ke zvyšování tržních podílů i ziskovosti, budování konkurenční výhody a zlepšování zákaznického zážitku,“ hodnotí budoucí vývoj Matěj Kapošváry.

„Budoucnost nejen on-line podnikání ovlivní i další novinky – v čele s umělou inteligencí. Ta může zásadně převrátit zaběhlé procesy a způsoby obchodování. Bude velmi zajímavé sledovat, nakolik se s novinkami vyrovnají jednotliví prodejci na českém i mezinárodním trhu. Další vývoj pak ovlivní i nové regulace, a to nejen umělé inteligence, ale i celé e-commerce. Vnímáme jako zásadní, aby EU i ČR začaly věnovat zvýšenou pozornost ochraně trhu před subjekty ze třetích zemí, které nedodržují místní legislativu a zneužívají tak svého postavení,“ uzavírá Jan Vetyška.

Zdroj: Logistic News


Dušan Drábek

Dušan Drábek posiluje logistiku Emons v České republice

Přibližně 22 000 čtverečných metrů skladových ploch provozuje v České republice v současné době logistická a přepravní společnost Emons. Úkolu rozšířit její logistické aktivity se nově ujal Dušan Drábek.

„Dnes jsou technologie přirozenou součástí logistiky,“ říká generální manažer Amazonu Michal Šmíd

Společnost Amazon vstoupila do České republiky v roce 2015. V současné době u nás zaměstnává stabilně 4 000 zaměstnanců. V loňském roce zde otevřela druhé distribuční centrum, které je vybaveno nejmodernějšími technologiemi. O současné situaci na trhu e-commerce, ale také o propojení práce lidí a technologií jsme si povídali s Michalem Šmídem, generálním manažerem společnosti Amazon pro Českou republiku.