„Bohužel je realitou, že každá přírodní katastrofa přináší neštěstí i lidem, kteří jí nebyli přímo postiženi. V tomto případě doplatí na hurikán Milton, který se v říjnu prohnal Floridou, i řada Evropanů, jenž si nevědomky koupí auto, které bylo buď vytopené, nebo výrazně poškozené například nárazy do budov, a nebylo řádně opravené,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. Ta prověřuje historii ojetých aut, čímž pomáhá motoristům, aby se nestali oběťmi podvodu. Část těchto aut se podle něj dostane i na český trh.
„Pro české kupující se však budou často tvářit jako auta dovezená z Německa, nikoli ze zámoří,“ upozorňuje dále Martin Pajer z Cebie s tím, že opravit tyto vozy po totální ekonomické škodě se finančně nevyplatí, proto budou opraveny levně i s tím, že nebudou splňovat požadavky na bezpečnost. „Podvodníci, kteří auta opravují a přeprodávají, u nich samozřejmě vymění světla a prvky, které by mohly prozradit skutečný původ. Oproti funkčním airbagům či elektroinstalaci se však jedná o menší položky, neboť tyto části lze použít z havarovaných aut, podobně jako části karoserie, neboť ta se v rámci aftermarketových dílů ani nevyrábí,“ popisuje dále Martin Pajer. Dodává, že například v Německu se za posledních 10 let situace obrátila, a zatímco tenkrát bylo 70 % obchodníků s ojetými vozy Němců, dnes jich je zhruba jen 30 %, což je jeden z důvodů častějších podvodů včetně falšování původu.
Ojetá auta ze Severní Ameriky? Po havárii je 85 % z nich
„Ojetá auta ze Spojených států amerických i Kanady se objevují v Evropě, a rovněž na českém trhu, v posledních letech stále více. Proto jsme do našeho systému na prověření historie ojetých aut přidali data o autech z těchto zemí a zdroje dat neustále rozšiřujeme. V současné chvíli máme informace k 93 % zámořských aut. Díky tomu vidíme, že 68 % z těch, co se v Česku prodávají, je po totální škodě, dalších 17 % po středním či větším poškození a pouze 15 % z nich je nehavarovaných. A to se jedná o běžný stav, nikoli o mimořádnou situaci spojenou s přírodní katastrofou,“ upozorňuje Martin Pajer. Skutečný původ i zaplavení či jiné poškození vozu lze odhalit v systému od Cebia na www.cebia.cz.
Zfalšovat skutečný původ těchto vozů a předstírat, že se jedná o auta z Německa, pomáhá podvodníkům nejen zvýšit zájem o tato auta a rychleji je prodat, ale také navýšit jejich cenu. Podle Cebie jde v průměru o navýšení o 10 000 -20 000 Kč. O mnohem více ale kupující přeplatí hodnotu vozu kvůli horšímu technickému stavu. Zde se náklady mohou vyšplhat do desítek i nižších stovek tisíc korun v závislosti na modelu a jeho stáří. Dalším problémem jsou výdaje, které na nové majitele dopadnou v následujících letech kvůli nečekané údržbě a opravám, a zásadní je samozřejmě i snížená bezpečnost.
Původ vozu lze odhalit prověřením jeho historie
Zjistit skutečný původ ojetiny není pro běžného kupujícího vůbec snadné. Z technického průkazu jej nezjistí. Navíc často dochází k účelovým registracím, kdy se auto v Německu přihlásí třeba i jen na pár dní, aby získalo potvrzení, že zde bylo odhlášeno, čímž prodejci prokazují kupujícím „pravost“ německého původu.
Odhalit pravý původ vozu je možné prověřením jeho historie. Do systému Cebia poskytují tyto informace přímo výrobci vozidel. Drtivá většina aut v zemi, pro kterou byla vyrobena, byla také provozována. Vyplatí se tedy nespoléhat jen na informace v inzerci či od prodejce, ale vždy si historii vozu nezávisle prověřit. Díky systému Cebia dostupnému nepřetržitě online na www.cebia.cz se lze navíc dozvědět, zda auto nemá stočený tachometr, zda bylo havarované či zaplavené, jak škodu vyčíslila pojišťovna, případně jsou k dispozici fotografie vozidla po havárii, pro jakou zemi bylo vyrobené a v jakém roce, kdy bylo poprvé registrované v ČR a ve světě, zda není odcizené či zatížené úvěrem, zda nebylo provozováno jako taxi, jak bylo v minulosti inzerované a další informace.
Zdroj: Cebia