Poslední čtvrtina roku bývá pro logistické společnosti vždy nejnáročnější. Jaká byla ta loňská?
Sezóna se nám vydařila skvěle. Je to hlavně proto, že se na ni už léta dopředu připravujeme, a to nejen v samotném provozu, ale také s našimi zákazníky, se kterými se dlouhodobě snažíme vyladit jejich výhled objemů v předvánočním a vánočním období. Přesto jsme zaznamenali, že loňská sezóna byla přibližně o 10 % slabší, než jsme očekávali. Přikládáme to za vinu očekávané ekonomické recesi. Snížení objemů vidíme napříč celým trhem a všemi průmyslovými odvětvími.
Máme za sebou rok, který byl velmi turbulentní. Jak hodnotíte uplynulý rok z pozice vaší společnosti?
Uplynulý rok pro nás byl velmi úspěšný. Dosáhli jsme toho, co jsme si naplánovali. I přes neočekávané okolnosti, jako je válka na Ukrajině, které vedly k extrémnímu nárůstu cen energií, nárůstu cen pohonných hmot a obecně velkému nedostatku zdrojů, byl rok 2022 pro Raben v Česku a na Slovensku sice těžký, ale úspěšný. Za tímto úspěchem stojí práce celého našeho týmu. Nebylo to zadarmo, je za tím spousta drobné práce každého jednoho zaměstnance, kterému bych tímto chtěl moc poděkovat.
Jednou z oblastí, na kterou se společnost Raben Logistics Czech zaměřuje, je automotive. V tomto segmentu (a nejen v něm) se momentálně firmy potýkají s velkým nedostatkem materiálů. Jak se to projevuje na vašich objemech?
Tento fenomén se netýká jenom automotive. Napříč celým trhem jsme zaznamenali velký nedostatek zdrojů. Trh práce je stále velmi přehřátý, a proto není lehké nalézt v některých lokalitách kvalifikovaný personál. Velmi podobná situace se projevuje na trhu s nemovitostmi, kde cena za pronájem metru čtverečního skladové plochy extrémně narostla až na dvojnásobek cen ve srovnání s předchozími lety. Důvodem je, že nová výstavba ve velkých aglomeracích, obzvlášť v okolí Prahy, je téměř nereálná. Realizace nových projektů ve skladování je komplikovaná, není zde dostatek připravených pozemků. Naštěstí díky dlouhodobým dobrým vztahům s developery je naše pozice oproti zbytku trhu lepší, přesto není jednoduchá. Situace na trhu s nákladními auty, návěsy, manipulační technikou, není také snadná. Když si dnes objednáte nové auto, bude dodané přibližně za rok, a to s velkým rizikem, že dodavatel mezitím zvýší cenu o zhruba 5-10 %, protože mu náklady rostou takovým tempem, že není schopen tyto ceny garantovat.
Jaká je pozice České republiky v mezinárodní síti skupiny Raben Group ve střední a východní Evropě?
Zásadní, protože jsme v srdci Evropy. Ve skupině Raben Group zastáváme významnou pozici s 15letou tradicí na českém a slovenském trhu. Jsme bránou mezi zeměmi střední a východní Evropy a západní Evropou, především pro nás tak významným Německem. Dvě třetiny objemů všech mezinárodních zásilek skupiny Raben Group jsou právě do a z Německa. Tento trh je pro nás klíčový. Právě proto teď spouštíme unikátní projekt v Rokycanech. Moderní cross-dock s rozlohou 6 000 m2, který denně odbaví 33 přímých spojení do Německa a zpět a našim zákazníkům zaručí nejrychlejší čas doručení na trhu. Klienti se tak budou moci spolehnout na rychlé, pravidelné mezinárodní linky, které odjíždějí načas. Toto logistické řešení propojí německý trh nejen s Českou republikou nebo se Slovenskem, ale také s Maďarskem, Rumunskem, Bulharskem, Řeckem a ostatními zeměmi skupiny Raben Group.
Jaké jsou další přednosti projektu v Rokycanech?
Kromě již zmiňovaného významného zrychlení přepravy je to především doručení do 24 hodin, které nemá na našem trhu obdoby. Nezáleží na tom, jestli se jedná o jednu paletu, nebo celý kamion, prioritou je zjednodušení přepravy a její kvalita. Většinu zásilek zvládneme zajistit s jednou překládkou a tím výrazně minimalizujeme riziko poškození nebo ztráty. Další předností bude také zvýšená kapacita přepravy do Německa a zpět, která stoupne sedminásobně. Pak je tady ekologické hledisko, na kterém nám záleží. Díky efektivnímu využití přepravní sítě, flotile tvořené moderními vozidly a také využití BDF kontejnerů, které mají vyšší kapacitu než běžný náves a jsou dvoupatrové, významně klesá uhlíková stopa zásilek přes Rokycany.
Jsme uprostřed velmi náročného období – válka na Ukrajině, energetická krize, růst cen, vysoká inflace. Jak Raben reaguje na tyto změny?
Na velké zvýšení cen, obzvlášť energií, nemáme zázračný lék. Na naší straně probíhá spousta programů, které nám pomáhají ušetřit, ale při tak velkém nárůstu cen je to složité. Proto musíme bohužel tyto náklady z velké části přenést i na naše klienty. S klienty budujeme dlouholeté dobré vztahy a poskytujeme jim vysokou kvalitu služeb, a díky tomu zvýšené náklady akceptují. Takhle se to děje na celém logistickém trhu, protože tady jiná možnost skutečně není.
Dalším z témat, které nyní řeší všechny společnosti, je udržitelnost. Jak vy se připravujete na dosažení cílů nastavených Evropskou unií?
Jako skupina Raben Group jsme se připojili ke globální iniciativě Science Based Targets (SBTi) a stanovili si krátkodobé i dlouhodobé cíle v oblasti dekarbonizace. Máme rádi měřitelné věci a to nám tahle iniciativa umožňuje. Stanovili jsme si cíle v oblasti snižování emisí, které byly schváleny odborníky SBTi. Vytvořili jsme k nim jasný akční plán, který je měřitelný a sledovatelný v čase. Tato iniciativa pomáhá firmám nastavit si plán, jak reálně snížit emise na polovinu do roku 2030 a dosáhnout nulových emisí do roku 2050. Jsou to konkrétní kroky, které chceme realizovat.
V České republice jsme si například stanovili cíl, že od 1. 1. 2023 nebudou v naší flotile vozidla s emisní normou EURO 3 a od poloviny letošního roku ani EURO 4, pouze EURO 5 a EURO 6. Na střeše budovy Eurohub Rokycany budou umístěny solární panely na výrobu elektřiny, která částečné pokryje spotřebu depa.
Jaké jsou vaše plány a vyhlídky pro nejbližší budoucnost?
Hodně pozornosti budeme věnovat dalšímu rozvoji nového depa v Rokycanech, to je pro nás určitě téma číslo jedna. Máme naplánovaný již tradičně 10% růst, který chceme realizovat prostřednictvím uzavírání nových obchodů. I přes nelehkou dobu jsme se zaměřili na vylepšování infrastruktury. V Teplicích se budeme stěhovat do nových a větších prostor.
Co plánujete pro slovenský trh?
Na Slovensku máme podobné plány jako v České republice, dokonce ještě o něco vyšší. Máme zde naplánovaný růst o 13 %. Čeká nás krásné, úplně nové depo s cross-dockem v Senci, podobné centrále v Nupakách. Plánujeme se také stěhovat do nových prostor v Žilině a Košicích. Čeká nás implementace významného klienta Brown-Forman, jedná se o rozšíření spolupráce po úspěšné realizaci v Česku.
Markéta Vojáčková