Přísné limity CO2 již mají své dopady, revizi potřebujeme co nejdříve

30.09.2024 | Rozhovor s osobností

Přezkum dopadů zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory musí proběhnout dříve, aby byla udržena konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu, zachována pracovní místa a zajištěna dostupnost dopravy. Je o tom přesvědčený ministr dopravy Martin Kupka.

Požadujeme, aby revize tohoto zákazu proběhla již v roce 2025, namísto původně plánovaného roku 2026. Chceme o tom jednat s novou Evropskou komisí a zároveň připravujeme poziční dokument, pro který bychom chtěli získat koalici podobně smýšlejících států, tak jak tomu bylo v případě revize normy Euro 7,“ říká ministr Kupka.

Navazujeme tak na své dosavadní aktivity v oblasti realistického a realizovatelného ozelenění dopravy i aktuální iniciativu italské premiérky Georgie Meloniové: „Naším cílem musí být udržet konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu a zároveň zabránit tvorbě bariér, které by znemožnily nákup nových cenově dostupných automobilů. Máme ambici být lídry snah o změnu nastavení evropských plánů týkajících se spalovacích motorů,“ zdůrazňuje ministr dopravy.

První kroky na cestě k reálné zelené politice jsme již podnikli: Ministr Kupka v tomto týdnu v Berlíně jednal s německým ministrem dopravy Volkerem Wissingem o krocích k přehodnocení CO2 limitů u osobních vozidel, a to i v návaznosti na dopis Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) z minulého týdne, ve kterém se zmiňuje nemožnost splnění stanovených limitů CO2 pro rok 2025. Zároveň jsme v kontaktu se sdružením českého autoprůmyslu ohledně dalších společných kroků.

„Cesta vede přes další intenzivní vyjednávání a získání dostatečně široké podpory podobně smýšlejících států,“ připomíná ministr.

V roce 2023 byla v návaznosti na ambicióznější klimatické cíle Unie přijata revize nařízení, která stanovuje výkonnostní limity CO2 pro nové osobní automobily a nová lehká užitková vozidla (dodávky).

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Ropovod TAL nás zachrání, jiný monopol nás ohrozí

Ne všechny státní podniky jsou na nic. MERO má za sebou heroický úspěch, když dokázala nejen vyjednat - proti zanícené neochotě - rozšíření ropovodu TAL, aby bylo čím napájet druhý konec našeho ropovodu z Německa, a my se tak mohli odstřihnout od ruské Družby. Investici zvládá i manažersky a odstřihnutí od Ruska ohlásí ještě tato vláda.

Není spedice jako spedice

Firmy neustále hledají řešení, která umožní optimální přepravu zboží na krátké a dlouhé vzdálenosti. Jednou z možností, jak přepravovat zboží je využití spediční společnosti. Výhodou spedice je obvykle cena, rychlost a flexibilita. V LogEx Logistics dbají na to, aby zákazník vždy dostal péči ve všech směrech – v rámci obchodu, servisu služeb, ale i v lidské rovině. Proto mají propracovaný systém karierního růstu svých zaměstnanců. O kvalitě jejích služeb svědčí také to, že byla jako jediná česká firma již po několikáté vybrána, aby zajišťovala doprovodné vozy na prestižních cyklistických závodech Tour de France. Další akcí, se kterou v letošním roce spojila společnost LogEx Logistics své jméno je mezinárodní konference SpeedCHAIN International. Při této příležitosti jsme o rozhovor požádali jejího strategického ředitele Marka Botku.

První elektrické FUSO eCanter v ČR má Dachser

Mezinárodní logistický provider Dachser Czech Republic rozšířil svoje lokální bezemisní doručování. Jako první v České republice má ve své síti elektrická rozvozová vozidla FUSO eCanter Next Generation, která nasadil na regionální trasy. V Praze a středních Čechách a v okolí Hradce Králové realizují přepravy na první a poslední míli s nulovými emisemi.