PST CLC Mitsui-Soko otevřela novou pobočku celních služeb v Českých Budějovicích

19.04.2023 | Rozhovor s osobností

PST CLC Mitsui-Soko v Českých Budějovicích, ve spolupráci se společností Transforwarding, otevřela novou pobočku celních služeb, která nabízí primárně celní odbavení v oblasti dovozu, vývozu a tranzitu. Tato pobočka má aktuálně dva sdílené zaměstnance. Poskytuje celní služby společnostem z jižních Čech, také firmám, které využívají tranzitní přepravy například směrem na Itálii.

Pobočka má strategické umístění. „Dálnice D3 už je téměř dostavěná. Vnímáme ji jako importní tepnu na italské přístavy. Hlavním důvodem pro otevření této pobočky byly časté dotazy zákazníků na zajištění stávajícího servisu, který jsme jim poskytovali v jiných pobočkách, právě na jihu Čech,“ konstatuje Jan Král, provozní manažer celních služeb společnosti PST CLC Mitsui-Soko.

Evidentní finanční a časová úspora

Doplnil, že hlavní výhodou nové pobočky je, že kamiony nemusí zajíždět k celnímu odbavení až do Plzně, Brna nebo do Prahy, firmy díky tomu šetří pohonné hmoty a čas řidičů. Jedná se tedy o ekonomické i ekologické řešení. Podívejme se na konkrétní příklad. „Jde třeba o zásilky z Afriky, které se přepravují přes moře do některého z italských přístavů, poté směřují po překládce na kamion do České republiky. Kamion zastaví v Českých Budějovicích, kde ho celně odbavíme. Poté už může jet rovnou k vykládce. Odpadá tedy cesta kamionu s nákladem k odbavení do Plzně, Brna nebo do Prahy a pak zpět na jih Čech,“ popisuje Jan Král. Finanční a časová úspora je tedy evidentní.

Trend: otevírání partnerských poboček celních služeb

PST CLC Mitsui-Soko má v České republice aktuálně 17 poboček celních služeb. „V maximální míře se snažíme vyhovět požadavkům zákazníků ze všech regionů, proto nevylučujeme otevření dalších poboček. Blízkost poboček v regionech, kde působí zákazníci, je jasným trendem a přidanou hodnotou, protože to pro zákazníky znamená úspory nákladů. Navíc jsme schopni využívat elektronických zjednodušených postupů a centralizovaných celních řízení, díky čemuž můžeme odbavit každého zákazníka napříč Českou republikou,“ uvádí Petr Böhm, ředitel divize celních služeb PST CLC Mitsui-Soko. Petr Böhm doplnil, že otevírání dalších poboček firma plánuje ve spolupráci s dalšími partnery. „Otevírání partnerských poboček je oboustranně výhodné. Umožňuje nám to získávat nové obchodní příležitosti v oblasti poskytování celních služeb,“ říká Petr Böhm.

Zdroj: PST CLC Mitsui-Soko

John Muldoon: Když se řekne Volvo Trucks…

Společnosti v logistice vnímají globální trendy jako orientaci na udržitelnost, hledání alternativních paliv a energií, kroky k autonomnímu řízení atd. Jejich vrcholoví manažeři však zůstávají velmi opatrní, když hrozí, že by nové technologie mohly narušit jejich dlouhodobou oddanost bezpečnosti jejich zaměstnanců, pohodlí pro řidiče a dalších osob, a samozřejmě když to dramaticky ohrožuje jejich finanční algoritmy.

„Naši uhlíkovou stopu snižujeme efektivitou přepravy,“ vysvětluje ředitel Rabenu. Co má a nemá v logistice smysl měnit?

Každoročně se celosvětově po silnicích, mořích i vzduchem přepraví miliardy tun pro společnost životně důležitého nákladu. Podle výzkumníků z MIT Supply Chains Initiative produkuje nákladní doprava přibližně 8 % emisí skleníkových plynů. Skladové operace toto číslo zvyšují na 11. Logistické společnosti proto podnikají kroky k jejich redukci, problematika je ale natolik komplexní, že se v tuto chvíli nelze spoléhat pouze na elektromobilitu. Ve hře jsou postupy pro zefektivňování dopravy, vlastní fotovoltaiky i vodík.