Ringil jako první volba pro digitalizaci logistiky

05.06.2024 | Rozhovor s osobností

Přestože téma digitalizace je dnes skloňováno ze všech úhlů, mnoho firem při řízení logistiky stále ještě používá e-mail a excel. André Dravecký založil platformu Ringil, která výrobním a prodejním firmám pomáhá zvyšovat efektivitu v řízení logistiky díky digitalizaci logistických procesů, a ušetřit tak až devadesát procent manuální práce spojené s administrativou. Ještě do nedávna však bylo těžké přesvědčit zákazníky, aby byli ochotni uvažovat o změně. Pak přišel projekt digitalizace Inbound logistiky Notino, který byl pro Ringil zlomový, a dnes už jedná s největšími logistickými hráči v Česku.

V roce 2015 jste založil startup Shipvio, který využívá principy sdílené ekonomiky v logistice. Nákladním dopravcům nabízí webovou a mobilní aplikaci na spojení s firmami, které převážejí zboží po Evropě. Přestože se firmě dařilo, rozhodl jste se založit další společnost – Ringil. Co vás k jeho založení vedlo?

Shipvio je skvělá firma. Když jsem Shipvio předával, měla obrat ve vyšších jednotkách mio EUR. Nicméně pro brokera je velice těžké, spíše nemožné být lídr v digitalizaci logistiky. Proto jsme založili Ringil. Abychom firmám pomohli s jejich přechodem do digitální logistiky, jelikož tento trh obrovsky roste, ale zároveň mají firmy stále problémy v adopci nových technologií.

Foto: Ringil

Jak dnes české firmy přijímají digitalizaci?

Ten trend se mění. Určitě vidíme větší poptávku po digitalizaci, ale stále je zde hodně konzervatismu a vlastně i zbytečných překážek. Firmy si často myslí, že přechod z papíru do digitální logistiky znamená, že musí software kompletně kopírovat jejich workflow z papíru. Tak to ale není. Je to příležitost vše zjednodušit, osekat a vylepšit. 

Začátky Ringilu nebyly lehké, kdy se to zlomilo?

Přišli jsme na trh, kde se o digitální logistice moc nemluvilo a nevědělo. Do toho vypukl covid a pak hned válka na Ukrajině, takže firmy řešily i jiné věci. Nicméně po prvních klientech a výsledcích, které mají s naší službou, jsme začali dostávat úplně jiné reakce. Nyní se již bavíme s největšími hráči na trhu, stáváme se tak lídrem v digitální logistice v ČR a vydáváme se za hranice.

Jaký potenciál představuje český resp. slovenský trh ve srovnání s trhem středoevropským, případně evropským?

My ten trh známe, takže pro nás je v této chvíli jednodušší. Nicméně když se podíváme na ten západní trh, tak adopce nových trendů a technologií je tam na vyšší úrovni. Také spolupráce s novými firmami je tam běžnější. Zde ve střední Evropě jsme více opatrní a vyčkáváme. Což nás ovšem ve výsledku stojí hromadu peněz.

V čem je platforma Ringil unikátní?

Flexibilitou a zároveň svojí šíří. Ringil je totiž sada několika modulů pro správu logistiky / dopravy / komunikace s dodavateli a dopravci. Zákazník si tak může zvolit jeden modul, anebo všechny dohromady. Záleží čistě na jeho potřebách a problémech. Můžeme tedy pomoci s nakládkovými okny anebo i s adopcí kompletního řízení přeprav, včetně avizací od dodavatelů atd. 

Další nespornou výhodou je naše flexibilita. Systém dokážeme nastavit zákazníkům tak, aby se v něm cítili dobře a splňoval jejich požadavky. A nad vším máme unikátní reporting, který dává našim zákazníkům úžasný přehled o jejich logistice.

Jsme technologická firma a v té technologii patříme určitě ke špičce, takže kromě těchto výhod brzy budeme přidávat prvky AI, což naše zákazníky opět posune mílovými kroky.

André Dravecký při prezentaci projektu digitalizace Inbound logistiky Notino na konferenci SpeedCHAIN International 2023. Foto: Reliant

Jste zvyklý pracovat s jasnou vizí. Jaká je vaše vize ohledně budoucnosti platformy Ringil? 

Chceme být leaderem digitální logistiky pro střední a větší firmy v celé Evropě. Když firmy za 5 let napadne, že potřebují digitalizovat nějakou část své logistiky / transportu tak Ringil musí být jedním z prvních na koho si vzpomenou. 

Ringil musí neustále přinášet firmám obrovskou hodnotu v řízení jejich logistiky / transportu, jejich vztahů s dodavateli a dopravci. Chceme zakomponovat co největší množství služeb do Ringilu tak, aby zákazník nikdy nemusel Ringil opustit a mohl z něj vše zařídit.

Vyrostl jste v logistické rodině. Vaše profesní cesta vám byla tudíž tak trochu předurčena. Dokážete si představit jiný obor, ve kterém byste podnikal, kdyby na začátku vaší kariéry nebyla právě logistika? A jaký by to byl?

Ano, asi to nešlo jinak. Určitě by to bylo v technologiích. Jsem tím fascinován od malička a ten potenciál, jak technologie mění naše životy a celý svět je neuvěřitelný. Zároveň jsem od malička sportovec, takže kdybych nebyl v logistice nebo techu, tak by moje cesta mířila do podnikání ve sportu.

Zdroj: Logistic News

Zaostřeno na spedici

Ne vždy firmy využijí kompletní služby logistických providerů. Pak na řadu přichází spedice. Společnost FEE Transport spolupracuje s tisíci dopravci po celé Evropě, dokáže tak rychle a flexibilně reagovat na potřeby zákazníka, ať už se jedná o express přepravu malé zásilky nebo přepravu celého kamionu. Další výhodou spedice je, že obvykle vybere nejvhodnějšího a nejlevnějšího dopravce. Součástí služeb je pak i vyřízení nutných dokumentů. S Danielem Trávníčkem, ředitelem pobočky FEE Transport Olomouc, jsme si povídali nejen o výhodách spedice, ale také o dění na trhu spedičních služeb pod vlivem současného geopolitického a ekonomického vývoje.

Dušan Drábek

Dušan Drábek posiluje logistiku Emons v České republice

Přibližně 22 000 čtverečných metrů skladových ploch provozuje v České republice v současné době logistická a přepravní společnost Emons. Úkolu rozšířit její logistické aktivity se nově ujal Dušan Drábek.