V roce 2015 jste založil startup Shipvio, který využívá principy sdílené ekonomiky v logistice. Nákladním dopravcům nabízí webovou a mobilní aplikaci na spojení s firmami, které převážejí zboží po Evropě. Přestože se firmě dařilo, rozhodl jste se založit další společnost – Ringil. Co vás k jeho založení vedlo?
Shipvio je skvělá firma. Když jsem Shipvio předával, měla obrat ve vyšších jednotkách mio EUR. Nicméně pro brokera je velice těžké, spíše nemožné být lídr v digitalizaci logistiky. Proto jsme založili Ringil. Abychom firmám pomohli s jejich přechodem do digitální logistiky, jelikož tento trh obrovsky roste, ale zároveň mají firmy stále problémy v adopci nových technologií.

Jak dnes české firmy přijímají digitalizaci?
Ten trend se mění. Určitě vidíme větší poptávku po digitalizaci, ale stále je zde hodně konzervatismu a vlastně i zbytečných překážek. Firmy si často myslí, že přechod z papíru do digitální logistiky znamená, že musí software kompletně kopírovat jejich workflow z papíru. Tak to ale není. Je to příležitost vše zjednodušit, osekat a vylepšit.
Začátky Ringilu nebyly lehké, kdy se to zlomilo?
Přišli jsme na trh, kde se o digitální logistice moc nemluvilo a nevědělo. Do toho vypukl covid a pak hned válka na Ukrajině, takže firmy řešily i jiné věci. Nicméně po prvních klientech a výsledcích, které mají s naší službou, jsme začali dostávat úplně jiné reakce. Nyní se již bavíme s největšími hráči na trhu, stáváme se tak lídrem v digitální logistice v ČR a vydáváme se za hranice.
Jaký potenciál představuje český resp. slovenský trh ve srovnání s trhem středoevropským, případně evropským?
My ten trh známe, takže pro nás je v této chvíli jednodušší. Nicméně když se podíváme na ten západní trh, tak adopce nových trendů a technologií je tam na vyšší úrovni. Také spolupráce s novými firmami je tam běžnější. Zde ve střední Evropě jsme více opatrní a vyčkáváme. Což nás ovšem ve výsledku stojí hromadu peněz.
V čem je platforma Ringil unikátní?
Flexibilitou a zároveň svojí šíří. Ringil je totiž sada několika modulů pro správu logistiky / dopravy / komunikace s dodavateli a dopravci. Zákazník si tak může zvolit jeden modul, anebo všechny dohromady. Záleží čistě na jeho potřebách a problémech. Můžeme tedy pomoci s nakládkovými okny anebo i s adopcí kompletního řízení přeprav, včetně avizací od dodavatelů atd.
Další nespornou výhodou je naše flexibilita. Systém dokážeme nastavit zákazníkům tak, aby se v něm cítili dobře a splňoval jejich požadavky. A nad vším máme unikátní reporting, který dává našim zákazníkům úžasný přehled o jejich logistice.
Jsme technologická firma a v té technologii patříme určitě ke špičce, takže kromě těchto výhod brzy budeme přidávat prvky AI, což naše zákazníky opět posune mílovými kroky.

Jste zvyklý pracovat s jasnou vizí. Jaká je vaše vize ohledně budoucnosti platformy Ringil?
Chceme být leaderem digitální logistiky pro střední a větší firmy v celé Evropě. Když firmy za 5 let napadne, že potřebují digitalizovat nějakou část své logistiky / transportu tak Ringil musí být jedním z prvních na koho si vzpomenou.
Ringil musí neustále přinášet firmám obrovskou hodnotu v řízení jejich logistiky / transportu, jejich vztahů s dodavateli a dopravci. Chceme zakomponovat co největší množství služeb do Ringilu tak, aby zákazník nikdy nemusel Ringil opustit a mohl z něj vše zařídit.
Vyrostl jste v logistické rodině. Vaše profesní cesta vám byla tudíž tak trochu předurčena. Dokážete si představit jiný obor, ve kterém byste podnikal, kdyby na začátku vaší kariéry nebyla právě logistika? A jaký by to byl?
Ano, asi to nešlo jinak. Určitě by to bylo v technologiích. Jsem tím fascinován od malička a ten potenciál, jak technologie mění naše životy a celý svět je neuvěřitelný. Zároveň jsem od malička sportovec, takže kdybych nebyl v logistice nebo techu, tak by moje cesta mířila do podnikání ve sportu.
Zdroj: Logistic News