Světlo, nebo stín?

16.11.2023 | Rozhovor s osobností

Dnes je snahou maximální využití slunečního záření. V některých případech však může být přemíra slunečního svitu spíše na škodu.

Příliš silné sluneční světlo způsobuje nežádoucí odlesky či přehřívání interiéru. V interiéru pak může docházet k vadným měřením či rychlejší degradaci materiálů kvůli průniku UV záření. „Těmto problémům lze ale efektivně předcházet, a to tak, že se střešní světlíky či prosklené fasády zastíní,“ říká Pavel Zácha, majitel společnosti Bonafa projekt s.r.o.

Jaká je historie společnosti Bonafa?

Společnost Bonafa patří od roku 2016 mezi přední výrobce průmyslového zastínění v České republice. V našem sídle uprostřed Beskyd vyvíjíme a vyrábíme návleky na střešní světlíky z vysoce kvalitních stínicích materiálů s odolností proti povětrnostním vlivům a UV záření. Naši technologii máme zapsanou u Patentového úřadu ČR. Jejímu vývoji předcházelo mnoho let zkušeností v oboru střešních konstrukcí. Ročně zastíníme více než 10 000 m2 střešních světlíků a skladem máme více než 30 000 m2 různých stínicích materiálů. Na základě dlouholetých zkušeností v oboru dokážeme navrhnout řešení na míru potřebám našich zákazníků.

Je zastínění skutečně účinné a nebrání průniku světla do interiéru?

Na rozdíl od interiérových baldachýnů, rolet či žaluzií stínicí screenová plachta odrazí zpět většinu slunečního záření ještě v exteriéru budovy. Velice účinně tím zamezí přehřívání interiéru pod světlíkem, neboť dojde ke snížení teploty až o 7 °C. Pohltí se část záření a teprve pak se jen malá část díky jemné perforaci cíleně propouští do interiéru. Jednoduše se odstíní teplo a propouští světlo. Perforace navíc umožňuje, že plachta na střeše lépe odolá i nepříznivým povětrnostním podmínkám. Plachta se umisťuje zvenčí na střešní světlík bez zásahu do konstrukce a pro konstrukci světlíku nepředstavuje žádnou zátěž.

Foto: Reliant

Jaké jsou výhody řešení od společnosti Bonafa? 

Náš produkt nenarušuje původní konstrukci prosvětlovacích prvků. Může být snadno demontován, vyčištěn a znovu použit. Díky odolnosti vůči UV záření a povětrnostním vlivům má jejich zastínění delší životnost než běžné nástřiky či protisluneční fólie. Zastínění je navrženo tak, aby odolávalo všem výzvám počasí. Instalace, které byly provedeny v roce 2016, stále bez problémů plní svou funkci, a to navzdory všem bouřkám, slunečným dnům nebo špatným rozptylovým podmínkám. Navíc zastínění lze umístit na různé typy světlíků – ať už kopulové, bodové, lucernové, obloukové, či sedlové.

Kde všude je umístění vašich stínicích plachet vhodné?

Zastínění Bonafa se vyplatí všude tam, kde je třeba snížit vysoké náklady za klimatizaci, zabránit degradaci zboží uskladněného pod světlíkem a zamezit nekomfortním teplotám v hale, které ovlivňují práci lidí i čidel na přístrojích. 

Můžete prozradit, kde jste již vaše řešení instalovali?

Mezi naše klienty patří velké výrobní podniky automobilového průmyslu, jako jsou Škoda či Hyundai. Dále nemocnice, letiště, školy, automobilové salony. Realizujeme ale i menší projekty zastínění u dílen nebo rodinných domů.

Zdroj: Logistic News

John Muldoon: Když se řekne Volvo Trucks…

Společnosti v logistice vnímají globální trendy jako orientaci na udržitelnost, hledání alternativních paliv a energií, kroky k autonomnímu řízení atd. Jejich vrcholoví manažeři však zůstávají velmi opatrní, když hrozí, že by nové technologie mohly narušit jejich dlouhodobou oddanost bezpečnosti jejich zaměstnanců, pohodlí pro řidiče a dalších osob, a samozřejmě když to dramaticky ohrožuje jejich finanční algoritmy.

„Naši uhlíkovou stopu snižujeme efektivitou přepravy,“ vysvětluje ředitel Rabenu. Co má a nemá v logistice smysl měnit?

Každoročně se celosvětově po silnicích, mořích i vzduchem přepraví miliardy tun pro společnost životně důležitého nákladu. Podle výzkumníků z MIT Supply Chains Initiative produkuje nákladní doprava přibližně 8 % emisí skleníkových plynů. Skladové operace toto číslo zvyšují na 11. Logistické společnosti proto podnikají kroky k jejich redukci, problematika je ale natolik komplexní, že se v tuto chvíli nelze spoléhat pouze na elektromobilitu. Ve hře jsou postupy pro zefektivňování dopravy, vlastní fotovoltaiky i vodík.