Světlo, nebo stín?

16.11.2023 | Rozhovor s osobností

Dnes je snahou maximální využití slunečního záření. V některých případech však může být přemíra slunečního svitu spíše na škodu.

Příliš silné sluneční světlo způsobuje nežádoucí odlesky či přehřívání interiéru. V interiéru pak může docházet k vadným měřením či rychlejší degradaci materiálů kvůli průniku UV záření. „Těmto problémům lze ale efektivně předcházet, a to tak, že se střešní světlíky či prosklené fasády zastíní,“ říká Pavel Zácha, majitel společnosti Bonafa projekt s.r.o.

Jaká je historie společnosti Bonafa?

Společnost Bonafa patří od roku 2016 mezi přední výrobce průmyslového zastínění v České republice. V našem sídle uprostřed Beskyd vyvíjíme a vyrábíme návleky na střešní světlíky z vysoce kvalitních stínicích materiálů s odolností proti povětrnostním vlivům a UV záření. Naši technologii máme zapsanou u Patentového úřadu ČR. Jejímu vývoji předcházelo mnoho let zkušeností v oboru střešních konstrukcí. Ročně zastíníme více než 10 000 m2 střešních světlíků a skladem máme více než 30 000 m2 různých stínicích materiálů. Na základě dlouholetých zkušeností v oboru dokážeme navrhnout řešení na míru potřebám našich zákazníků.

Je zastínění skutečně účinné a nebrání průniku světla do interiéru?

Na rozdíl od interiérových baldachýnů, rolet či žaluzií stínicí screenová plachta odrazí zpět většinu slunečního záření ještě v exteriéru budovy. Velice účinně tím zamezí přehřívání interiéru pod světlíkem, neboť dojde ke snížení teploty až o 7 °C. Pohltí se část záření a teprve pak se jen malá část díky jemné perforaci cíleně propouští do interiéru. Jednoduše se odstíní teplo a propouští světlo. Perforace navíc umožňuje, že plachta na střeše lépe odolá i nepříznivým povětrnostním podmínkám. Plachta se umisťuje zvenčí na střešní světlík bez zásahu do konstrukce a pro konstrukci světlíku nepředstavuje žádnou zátěž.

Foto: Reliant

Jaké jsou výhody řešení od společnosti Bonafa? 

Náš produkt nenarušuje původní konstrukci prosvětlovacích prvků. Může být snadno demontován, vyčištěn a znovu použit. Díky odolnosti vůči UV záření a povětrnostním vlivům má jejich zastínění delší životnost než běžné nástřiky či protisluneční fólie. Zastínění je navrženo tak, aby odolávalo všem výzvám počasí. Instalace, které byly provedeny v roce 2016, stále bez problémů plní svou funkci, a to navzdory všem bouřkám, slunečným dnům nebo špatným rozptylovým podmínkám. Navíc zastínění lze umístit na různé typy světlíků – ať už kopulové, bodové, lucernové, obloukové, či sedlové.

Kde všude je umístění vašich stínicích plachet vhodné?

Zastínění Bonafa se vyplatí všude tam, kde je třeba snížit vysoké náklady za klimatizaci, zabránit degradaci zboží uskladněného pod světlíkem a zamezit nekomfortním teplotám v hale, které ovlivňují práci lidí i čidel na přístrojích. 

Můžete prozradit, kde jste již vaše řešení instalovali?

Mezi naše klienty patří velké výrobní podniky automobilového průmyslu, jako jsou Škoda či Hyundai. Dále nemocnice, letiště, školy, automobilové salony. Realizujeme ale i menší projekty zastínění u dílen nebo rodinných domů.

Zdroj: Logistic News

PST CLC Mitsui-Soko dokončuje přípravu k certifikaci systému managementu bezpečnosti informací

Společnost PST CLC Mitsui-Soko aktuálně pracuje na přípravě k certifikaci na ISO/IEC 27001, což je mezinárodně platný standard, který definuje požadavky na systém managementu bezpečnosti informací, především pak řízení bezpečnosti důvěry informací pro klienty, zaměstnance, procesy, IT systémy a strategii firmy. V současnosti jsou implementovány jednotlivé procesy související s touto certifikací.

„Na cestě k zelené transformaci chybí firmám stabilita prostředí“

Cíle pro dosažení zelené transformace a přechod k nízkouhlíkové ekonomice jsou jasně dané. V mnoha směrech však stále panují nejasnosti ohledně jejich naplnění, které mnohdy firmám komplikují snahu o dosažení těchto cílů. Jak daleko jsou společnosti v České republice na cestě k zelené transformaci? Co jim k chybí k dosažení stanovených cílů? Je podpora ze strany státu dostatečná? O odpovědi na tyto a další otázky jsme požádali Ing. Bohuslava Čížka, ředitele sekce Hospodářské politiky Svazu dopravy a průmyslu České republiky.

Property management zajišťuje podporu pro hladký chod společnosti

Každá společnost, ať již se zabývá jakýmkoliv typem podnikání, představuje velký stroj, který se skládá z mnoha menších či větších součástí důležitých pro její úspěšné fungování. Jednou takovou součástí jsou nemovitosti a jejich správa. Funkční nemovitosti v dobrém technickém stavu jsou důležité nejen pro hladký chod společnosti, ale poskytují také bezpečné pracovní prostředí pro zaměstnance. Jedním z hlavních faktorů správy nemovitostí je také prevence rizik. Ve společnosti Geis CZ s.r.o. se o správu nemovitostí stará Property managerka Tereza Kirlíková, se kterou jsme si povídaly nejen o správě nemovitostí, ale také o systému energetického managementu, který společnosti umožňuje spravovat a monitorovat spotřebu energie a snižovat uhlíkovou stopu, a dalších aktivitách společnosti Geis v oblasti udržitelnosti.