V logistice Marketplace je zásadní komunikace a výměna dat

16.10.2023 | Rozhovor s osobností

Česko je nazýváno e-commerce velmocí. Spotřebitelé si snadno zvykli nakupovat online a během období koronavirové krize se množství zákazníků využívající nákupy z pohodlí domova ještě zvýšilo. Charakteristickým rysem online trhu v České republice je však značná roztříštěnost trhu s mnoha menšími hráči, z nichž každý nabízí odlišné produkty a standardy služeb.

To je vhodnou příležitostí pro polský Marketplace Allegro, který patří mezi deset největších online tržišť na světě. Při příležitosti jeho vstupu na český trh jsme si povídali s Jakubem Kłoczewiakem, Chief Operating Officerem.

Jak funguje logistika klasického e-shopu, už si dnes dokáže představit téměř každý. Allegro je ale online tržiště, které přináší nabídku tisíců obchodníků. Jen pro české zákazníky přináší 150 milionů nabídek šitých na míru. Jak funguje logistika takového rozsahu?

Naše platforma funguje plně jako Marketplace – nabízí obchodníkům integrovaná logistická řešení, ale jsou to oni, kdo dodává produkty koncovým zákazníkům. Jak přesně to funguje? Allegro se může opřít o silné vazby s partnerskými dopravci a můžeme tak tisícům prodejců vyjednat konkurenceschopné podmínky a umožnit jim snadno spolupracovat s významnými poskytovateli logistických služeb. Spolupracujeme s mezinárodními i lokálními značkami jako DHL, DPD, Zásilkovna, InPost, v České republice nabízíme vlastní služby přes WE|DO a v Polsku přes One Kurier. Prostřednictvím funkce „Odeslat s Allegro“ si obchodníci mohou vybrat způsob doručení a odesílat produkty, aniž by potřebovali uzavírat smlouvy s konkrétními dopravci.

Zajistit plynulou logistiku pro takové množství zboží z tolika různých stran vyžaduje vysokou úroveň digitalizace…

V logistice takového rozsahu je předně potřeba dostatečně efektivní komunikace mezi všemi stranami – tedy námi, obchodníky a jednotlivými dopravci – stejně jako plynulé předávání real-time dat. Skvělým příkladem důležitosti digitalizace je naše připravovaná služba pro přeshraniční dodávky, která bude spuštěna letos v září. Navázali jsme spolupráci se společností inPost, jedním z největších hráčů v Polsku, která bude zpracovávat zásilky na této straně hranice. Zboží se pak předává do Česka, kde je přebírá WE|DO. Takový proces vyžaduje pokročilá technologická řešení umožňující hladkou výměnu dat mezi jednotlivými zúčastněnými stranami. Naše technologické týmy vyvinuly vlastní interní řešení, které přináší výhody jak prodejcům, tak koncovým zákazníkům. 

Foto: WeDO

Letos v létě jste vstoupili na český trh. Co tento krok představoval z hlediska logistiky a jak dlouho jste se na něj připravovali?

Na expanzi do zahraničí jsme se připravovali intenzivně několik měsíců. Významným milníkem v tomto procesu byla akvizice MALL a WE|DO, která byla dokončena v loňském roce. WE|DO se stalo klíčovou součástí našeho logistického řetězce v Česku a my hodláme jeho činnost dále posilovat. Dalším důležitým krokem v rámci příprav bylo také spuštění centrálního překladiště v Ostředku na jaře roku 2022, které násobně navýšilo kapacitní možnosti a zásadním způsobem proměnilo způsob i efektivitu doručování zásilek. Tento vysoce automatizovaný superhub je klíčový pro rychlé předání zásilek z podacího depa na depo, ze kterého jsou objednávky doručovány koncovým zákazníkům. 

Při vstupu do Česka jsme připravili naši logistiku také z přeshraničního hlediska. Začali jsme testováním a následným umožněním exportních způsobů doručování z naší polské domény a shromažďováním všech potřebných údajů, aby byl proces spuštění allegro.cz co nejplynulejší.

Připravujeme se na další rozšiřování našich aktivit v Česku, a proto nyní nabíráme nové zaměstnance pro WE|DO – naším cílem je získat až 500 dopravců, kteří nás v nadcházejícím období podpoří.

Allegro je již ve většině zemí střední a východní Evropy. Jak vnímáte trh e-commerce v České republice v porovnání s ostatními zeměmi?

Česko se může pochlubit dobře rozvinutým e-commerce trhem. Spotřebitelé jsou zvyklí nakupovat online, a proto očekávají od e-shopů kvalitní služby. Dalším charakteristickým rysem je značná roztříštěnost trhu s mnoha menšími hráči, z nichž každý nabízí odlišné produkty a standardy služeb. Tyto faktory představují příležitosti pro Marketplace model. Čeští spotřebitelé navíc rádi nakupují online, což odstraňuje některé překážky pro nové hráče. Přístup „one-stop-shop“, který nabízí jednotnou zákaznickou zkušenost, včetně různých způsobů doručení, ochrany kupujících a programů bezplatného doručení a vrácení zboží, spolu s bezkonkurenčním výběrem produktů dobře odpovídá českému e-commerce prostředí a láká ještě více českých spotřebitelů k nakupování online. Z hlediska uživatelské zkušenosti samozřejmě existují určitá specifika českého trhu, která jsme museli při vývoji místní domény zohlednit. Například funkci nákupu bez registrace jsme do naší platformy znovu zavedli speciálně pro české spotřebitele.

Jaké další plány čekají Allegro v nejbližší době?

Momentálně za sebou máme první fázi, tedy představení platformy českým zákazníkům a obchodníkům a spuštění marketingové kampaně. Chceme zvyšovat svou konkurenceschopnost a hodnotu na lokálním trhu a zaměříme se na zlepšení výběru produktů, pohodlí a cen. Naší ambicí je postupně zapojit do platformy více českých obchodníků a přesvědčit více českých spotřebitelů, aby u nás nakupovali.

Zdroj: Logistic News

Dušan Drábek

Dušan Drábek posiluje logistiku Emons v České republice

Přibližně 22 000 čtverečných metrů skladových ploch provozuje v České republice v současné době logistická a přepravní společnost Emons. Úkolu rozšířit její logistické aktivity se nově ujal Dušan Drábek.

Mohou se čeští online prodejci těšit na lepší časy?

E-commerce je jednou z oblastí, která zažívá v posledních letech nebývalé výkyvy. Nejprve extrémní nárůst díky zavřeným obchodům v době koronavirové krize, následně pokles v důsledku konfliktu na Ukrajině, zvyšování nákladů, extrémní inflaci a celkové nejistotě ve společnosti. Jak hodnotí současný stav a perspektivy dalšího vývoje segmentu e-commerce v České republice, jsme se zeptali dvou odborníků z této oblasti, Matěje Kapošváry CEO, společnosti Shopsys a Jana Vetyšky, výkonného ředitele APEK - Asociace pro elektronickou komerci.