Vizionář Radoslav Řípa: „Firmy budou vydělávat velké peníze jen tím, že používají manipulační techniku“

28.03.2023 | Rozhovor s osobností

Setkání s každým člověkem může být inspirující, ale setkání s vizionářem Radoslavem Řípou, jednatelem společnosti Gekkon International, která dodává vozíky značky HELI, je navíc doslova nabíjející. „Když se člověk bude zajímat o to, co se opravdu děje, zjistí, že změna není před námi, změna je tady. Tímto způsobem jsem uviděl změnu, která firmám nejenže uspoří peníze, ale také je vydělá,“ prozrazuje v našem rozhovoru Radoslav Řípa. Podle jeho slov se stačí zamyslet nad tím, proč manipulační technika jen stojí peníze, ale nevydělává. 

Pokaždé, když se s vámi bavím, na mě působíte jako obrovský vizionář, který jasně formuluje, co se kolem děje, a hlavně také to, co přijde – ve společnosti jako takové i v logistice. 

Není to ani tak o vizionářství, jako o správných informacích. Ve společnosti se setkáváme s pochybnými informacemi a cílenými dezinformacemi. Do toho přichází strach lidí ze změny. Tento zvláštní mix nás udržuje ve strachu z budoucnosti a změn. Doporučuji každému hledat relevantní informace v odborných kruzích, často mimo naši republiku, směrem na západ i na východ. Když se člověk bude zajímat o to, co se opravdu děje, zjistí, že změna není před námi, změna je tady. Tímto způsobem jsem uviděl změnu, která firmám nejenže uspoří peníze, ale také je vydělá. Mé vizionářství je v tom, že si uvědomuji, jak se v naší republice zatloukáme stále hlouběji v nevědomosti a ve strachu z něčeho, o čem vůbec nic nevíme. Za deset let budeme jezdit běžně elektrickými auty, v provozech budou elektrické vozíky, firmy budou hospodařit s energiemi a cíleně využívat fotovoltaiku. Důležité je vidět výhody toho, co každá změna může přinést. 

Nedávno jste řekl, že změny jsou exponenciální. Předpokládáte, co se stane do půl roku, ale nevidíte na delší horizont. Je to stále tak?

Je to tak. Všechno jde neustále dopředu, ale mám pocit, že se český trh tváří, že se nic moc neděje. Už dříve jsme řešili a dodávali vozíky s lithiovou baterií, následně jsme přicházeli na výhody, které firmám a logistickým provozům přináší náš HELI power systém, který zvládá inteligentní nabíjení vozíků a celkově řízení energetiky firem. Aktuálně řešíme, že tento systém řídí i baterie vozíků, které mohou v rámci napojení na fotovoltaiku sloužit jako úložiště energie. Navíc, přes HELI power systém jsme schopni dát distributorovi energie ohromné kapacity z baterií vozíků. To vše znamená pro firmy zisk. 

Radoslav Řípa

Můžete být konkrétnější?

Uvedu příklad. Aktuálně jednáme s jedním velkým zákazníkem, který používá padesát desetitunových vozíků. Když je osadíme maximální baterií, tak jsme na sto kilowatech v jedné baterii. Každý vozík má dvě baterie, jedna z nich je náhradní. V případě této firmy jde tedy o kapacitu 10 megawatthodin. Zákazník bude toto ohromné úložiště energie používat pro provoz vozíků, pro další potřeby firmy, případně pro prodej do sítě. Když máte ve skladu jeden vozík, nepřijde vám úspora zásadní, ale při větším počtu to je viditelné na první pohled. A nejde jen o vozíky: baterie nabíjené ze solární energie budou stále častěji i v osobních a nákladních autech. Jednoduchou regulací se baterie z vozíků dají využít.

Kolik tedy zákazník ušetří?

To právě už není o úsporách, ale vyloženě o vydělávání peněz. Velmi rychle se díky dosaženým úsporám zaplatí náklady na vozíky a pak už firma jen vydělává. Když to zjednoduším: náklady na pořízení a provoz vozíků se vrátí za dva roky, dalších osm let bude už jen vydělávat. V tom je ta fascinace. Když vše domyslíte do konce, tak si uvědomíte, že vozíky nejsou ve skladech „nutné zlo“, které stojí peníze, ale že jsou prostředkem k zisku. Stačí začít přemýšlet jinak: koupíte si vozík, vyrobíte si vlastní energii, tu si díky systému HELI power uložíte do svých velkých baterií a můžete s ní dál hospodařit. Toto vše vám vozík za dva roky zaplatí. Firmy si tedy jednoduše můžou spočítat, jaký přínos pro ně může mít každý vozík. 

Když přijdete do firmy, nenabízíte tedy vozíky, ale jasný výdělek, který firmě přinesou. Teď to zjednoduším, ale když to poslouchám, přijde mi, že by firmy měly tvořit pořadník na vaši návštěvu…

Ono to tak ale je. Všechno je teď samozřejmě novinka, vše je v plenkách. Na těchto věcech intenzivně pracujeme a postupně je uvádíme v život. Ale progres je neuvěřitelný. Máme teď u nás dokonce technika přímo z centrály HELI, který nám pomáhá vozíky nastavovat podle potřeb zákazníků. Aktuálně jednáme o tom, že u nás bude vývojový pracovník specializovaný na baterie a na nabíječky, ale i na celé vozíky. To znamená, že všechny naše požadavky od zákazníků budeme on-line přenášet do výzkumu a do výroby. HELI power systém dnes montujeme u prvních zákazníků, kterým dodáváme vozíky. Jsou součástí našeho projektu od začátku, aby pro ně úspora byla maximální. 

Ve všech firmách vidíme velký prostor nejen pro úspory, ale i pro vydělávání. Vydělávat takto mohou i firmy s nepřetržitým provozem. Když nabijete plnou baterii, vydrží osm nebo devět motohodin, což je cca dvanáct hodin činnosti vozíku. Nicméně náhradní baterie je na nabíječce a je nabitá za hodinu a půl. I v nepřetržitém provozu je tedy deset a půl hodiny, kdy může být využívána jiným způsobem. 

Zatím v rámci HELI power systému využíváme solární energii. Jednou se začne využívat i větrná energie, což bude ještě zajímavější. Je otázka krátkého času, kdy vše dodáme a připravíme, poté firmy budou vydělávat velké peníze jen tím, že používají manipulační techniku. Firmy tedy tímto začnou využívat pozitiva, která změna, o které mluvím, přináší. Čím déle se někdo změně bude bránit, tím hůř na tom bude. 

Foto: Logistic News

Jak vás tak poslouchám, vy už byste asi nemohl zákazníkovi nabídnout vozík se spalovacím motorem?

To opravdu ne. Tyto vozíky nenabízíme, protože nám to nedává smysl. Naši zákazníci jsou naši partneři. Proč bychom jim tedy prodávali něco, co nedává smysl a co je bude stát jenom peníze? Je potřeba si uvědomit, že vozík nemusí sloužit jenom ke skladování, ale i jako prostředek pro vydělávání peněz. Věřím, že jakmile na českém trhu uděláme několik realizací, tak firmy zjistí, že to skutečně funguje. A ono to opravdu funguje. Často čtu články, jak je elektromobilita proti nám. Kdo se ale o tuto problematiku zajímá podrobněji, musí vidět příležitosti, které přináší. 

Elektromobilita se týká nejen vozíků, ale i aut. Nicméně bude ČR na nástup elektromobility připravena? Ne každý má dům se solárními panely…

Na západ od nás je tématem příprava infrastruktury pro nabíjení. Ne každý bude moci nabíjet doma. Navíc potřebujete dobíjet na cestách. To se u nás moc neřeší. Nabíječek je pár. Myslím si ale, že nástup elektromobility bude velký. Bude stačit, když si soused v ulici koupí levné elektroauto a vysvětlí přínosy všem okolo. Každý si jednoduše spočítá, kolik bude moci ušetřit. Elektrické vozy budou časem cenově dostupné, ale bude zde málo nabíjecích míst. Doteď se říkalo, jak je elektromobilita slepá ulička. Už teď ale vidíme, jak to firmám ušetří peníze a jak to bude dokonce šetřit i přírodu. 

Každopádně převoz samotných baterií z Číny moc ekologický není…

To, že jsou v Číně i v tomto vepředu, to není chyba Číny. To je spíše naše chyba. To bych nedával za vinu Číňanům. Už teď vím, že se v Číně vyvíjejí nové články, progresivnější, s větší kapacitou. A samozřejmě, jejich cena se bude opět snižovat. Tuším, že od roku 2019 klesla cena lithiových baterií o 70 %. A u nových baterií se předpokládá další významný pokles jejich ceny. 

Jaké jsou vaše další vize?

V naší branži zaznamenáme, že spalovací vozíky skončí jak mávnutím proutku. Soudím podle toho, že jednáme se spoustou velkých zákazníků, kteří přeměně, o které jsem mluvil, věří. Jakmile bude jasně vidět, že tyto velké společnosti na provozování manipulační techniky nejenže šetří, ale hlavně vydělávají, tak nevěřím tomu, že někdo objedná techniku, která vydělávat nebude. Proč by to dělal? HELI power systém funguje a jakmile to bude možné, připravíme referenční studie. Když přijdeme na jednání k zákazníkům, jsou nadšeni. Vůbec si do té doby neuvědomili, že by díky vozíkům mohli tak výrazně vydělávat. Je to přelom, který nastává. Myslím si, že si dnes nemůže nikdo dovolit do tohoto nenaskočit. 

A druhá vize se týká elektroaut. Už za krátkou dobu by se u nás mohly prodávat cenově dostupné elektrovozy. Tedy auta ne tak drahá jako dnes. A navíc s velkým dojezdem. Nicméně všichni na sebe budeme koukat a nebudeme vědět, kde je nabíjet. To je evidentní katastrofa. V naší republice nejsme schopni udělat kontinuální změnu. Tlaky proti změně jsou velké. 

Čili kdo má dům se soláry, bude na tom lépe a vydělá…?

Vydělají na tom všichni. Akorát místo toho, aby člověk jel z Pardubic do Ostravy a v Olomouci si v klidu rychle nabil baterii, tak dojedete do Olomouce, kde budete dvě hodiny čekat, než se uvolní místo na nabíječce. To bude jediný, ale zásadní, problém. Někdo by se měl zamyslet nad tím, proč se ještě nepřipravuje infrastruktura tak, aby bylo možné v České republice používat elektromobily pohodlně i na vzdálenější cesty. 

A jaké jsou vaše vize v oblasti manipulační techniky? Co bude za rok?

Vize jsem popsal a trend je jasný. Bude velký zájem o lithiové vozíky a manipulanti začnou být ještě více nahrazováni automatizací. Jeden člověk obslouží mnoho automatizované techniky. 

Co byste závěrem vzkázal čtenářům?

Ať přestanou číst zavádějící články a ať si začnou hledat informace v relevantních zdrojích. Hodně používám Google a nechávám si automaticky přeložit články z různých zemí. Hodně pročítám čínské a americké, ale i evropské portály, které se touto problematikou zabývají. Zjistil jsem, že svět je jinde, než jsem si myslel. Nastává změna, na které mohou firmy vydělávat, navíc budou šetřit planetu. Každý má možnost vyrobit si svoji vlastní energii, spotřebovat ji a eventuální přebytky prodat. Trendem je nenabízet firmám manipulační techniku, ale výdělek. První přijdou ohromné úspory, poté začnou firmy vydělávat. V rámci celé decentralizace můžou firmy přijít na řadu dalších možností, jak změny využít. 

Radoslav Řípa je jednatelem společnosti Gekkon International, která na český trh dodává manipulační techniku značky HELI a řešení přinášející firmám úspory. Ale nejen to. Je vizionář, který se snaží dostupné informace přeměňovat na příležitosti. Je ženatý, má tři děti. Mezi jeho záliby patří skialpinismus, horolezectví, golf a mnoho dalších zájmů. Výrazně se věnuje i seberozvoji v oblasti komplexního přístupu k životu.

Zdroj: Redakce Logistic News

Ropovod TAL nás zachrání, jiný monopol nás ohrozí

Ne všechny státní podniky jsou na nic. MERO má za sebou heroický úspěch, když dokázala nejen vyjednat - proti zanícené neochotě - rozšíření ropovodu TAL, aby bylo čím napájet druhý konec našeho ropovodu z Německa, a my se tak mohli odstřihnout od ruské Družby. Investici zvládá i manažersky a odstřihnutí od Ruska ohlásí ještě tato vláda.

Přísné limity CO2 již mají své dopady, revizi potřebujeme co nejdříve

Přezkum dopadů zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory musí proběhnout dříve, aby byla udržena konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu, zachována pracovní místa a zajištěna dostupnost dopravy. Je o tom přesvědčený ministr dopravy Martin Kupka.

Není spedice jako spedice

Firmy neustále hledají řešení, která umožní optimální přepravu zboží na krátké a dlouhé vzdálenosti. Jednou z možností, jak přepravovat zboží je využití spediční společnosti. Výhodou spedice je obvykle cena, rychlost a flexibilita. V LogEx Logistics dbají na to, aby zákazník vždy dostal péči ve všech směrech – v rámci obchodu, servisu služeb, ale i v lidské rovině. Proto mají propracovaný systém karierního růstu svých zaměstnanců. O kvalitě jejích služeb svědčí také to, že byla jako jediná česká firma již po několikáté vybrána, aby zajišťovala doprovodné vozy na prestižních cyklistických závodech Tour de France. Další akcí, se kterou v letošním roce spojila společnost LogEx Logistics své jméno je mezinárodní konference SpeedCHAIN International. Při této příležitosti jsme o rozhovor požádali jejího strategického ředitele Marka Botku.