Zaostřeno na spedici

07.06.2024 | Rozhovor s osobností

Ne vždy firmy využijí kompletní služby logistických providerů. Pak na řadu přichází spedice. Společnost FEE Transport spolupracuje s tisíci dopravci po celé Evropě, dokáže tak rychle a flexibilně reagovat na potřeby zákazníka, ať už se jedná o express přepravu malé zásilky nebo přepravu celého kamionu. Další výhodou spedice je, že obvykle vybere nejvhodnějšího a nejlevnějšího dopravce. Součástí služeb je pak i vyřízení nutných dokumentů. S Danielem Trávníčkem, ředitelem pobočky FEE Transport Olomouc, jsme si povídali nejen o výhodách spedice, ale také o dění na trhu spedičních služeb pod vlivem současného geopolitického a ekonomického vývoje.

Jaký vliv má současný geopolitický a ekonomický vývoj na váš obor?

Současný geopolitický vývoj může mít značný vliv na dopravu. Například válka na Ukrajině, sankce vůči Rusku a s tím spojené změny obchodních dohod ovlivnily trasy a ceny dopravy zboží, což se projevilo ve všech segmentech přepravy od námořní, letecké a silniční přepravy. Také mohou mít dopad na infrastrukturu jako jsou přístavy nebo trasy dopravních koridorů, což vidíme ve dvou nejdůležitějších světových průplavech. Panamský průplav postrádá vodu a přístup k Suezskému je pod palbou Jemenských povstalců, což má vliv na cenu přepravy zboží.

Tuzemská ekonomika zažila v roce 2023 negativní dopady energetické krize i vysoké inflace, což vedlo k poklesu HDP. V praxi vidíme nepatrnou stagnaci v počtu poptávaných zásilek, zvyšujících se nákladů a tlaku na růst mezd.

Jak hodnotíte současný trh spedice v České republice ve srovnání se zeměmi ve střední a východní Evropě?

Současný trh spedice v České republice je velmi konkurenční a dynamický, stejně jako v ostatních zemích ve střední a východní Evropě. V porovnání se zeměmi ve střední a východní Evropě má Česká republika výhodu své geografické polohy, která jí umožňuje sloužit jako klíčový tranzitní bod pro mezinárodní obchod mezi západní a východní Evropou. To jí dává strategickou výhodu a přispívá k jejímu významu v oblasti dopravy a logistiky. Rozvoj aktivit zatím omezují nedostatky silniční a železniční infrastruktury. Doprava mezi západem a východem však roste a s rozšířením EU očekáváme její další zrychlení. V současné době největší potenciál růstu má maďarský a polský trh.

Co byste poradil firmám, které řeší přepravu. Kdy se firmě vyplatí řešit dopravu přes spediční firmy a kdy přímo přes přepravce?

Zásadní výhodou spedice je flexibilita, čas a v neposlední řadě servis a cena. FEE Transport spolupracuje s tisíci dopravci po celé Evropě, takže dokáže rychle a flexibilně reagovat na potřeby zákazníka, ať už se jedná o express přepravu malé zásilky nebo přepravu celého kamionu. Další výhodou spedice je, že obvykle vybere nejvhodnějšího a nejlevnějšího dopravce s tím, že zákazník nemusí oslovit pět různých specialistů na Německo, Dánsko apod. a řešit, zda umí sběrnou přepravu nebo přepravu většího množství palet. Přepravce naopak může být teoreticky výhodnější při opakující se přepravě z bodu A do bodu B.

Foto: Logistic News

Pro firmy také zajišťujete logistický outsourcing. Jaké všechny služby v rámci outsourcingu poskytujete?

Jako poskytovatel logistického outsourcingu můžeme nabídnout širokou škálu služeb, které mohou být přizpůsobeny konkrétním potřebám a požadavkům klientů FEE Transport. Mezi naše hlavní služby v rámci logistického outsourcingu patří: dopravní management, sledování a řízení zásilek, celní a daňové služby, skladování a skladová logistika, informatika a IT podpora, kvalita a bezpečnost, ale i dopravní audit.

Našim cílem je poskytnout klientům efektivní a spolehlivé logistické řešení, které jim pomůže optimalizovat jejich dodavatelský řetězec a snížit náklady.

Zdroj: Logistic News

Ringil jako první volba pro digitalizaci logistiky

Přestože téma digitalizace je dnes skloňováno ze všech úhlů, mnoho firem při řízení logistiky stále ještě používá e-mail a excel. André Dravecký založil platformu Ringil, která výrobním a prodejním firmám pomáhá zvyšovat efektivitu v řízení logistiky díky digitalizaci logistických procesů, a ušetřit tak až devadesát procent manuální práce spojené s administrativou. Ještě do nedávna však bylo těžké přesvědčit zákazníky, aby byli ochotni uvažovat o změně. Pak přišel projekt digitalizace Inbound logistiky Notino, který byl pro Ringil zlomový, a dnes už jedná s největšími logistickými hráči v Česku.

Dušan Drábek

Dušan Drábek posiluje logistiku Emons v České republice

Přibližně 22 000 čtverečných metrů skladových ploch provozuje v České republice v současné době logistická a přepravní společnost Emons. Úkolu rozšířit její logistické aktivity se nově ujal Dušan Drábek.