2D kódy: buďte součástí změny

15.05.2024 | Článek dne

Zavedení čárového kódu s globálním číslem obchodní položky zařadila stanice BBC mezi 50 nejdůležitějších událostí ve vývoji světové ekonomiky. Dnes stojí maloobchod před podobným mezníkem. Čeká jej přechod na výkonnější 2D kódy s ohromným potenciálem pro zefektivnění procesů, úspory i interakci s koncovými zákazníky.

Dvoudimenzionální kódy jsou schopné nést více informací než konvenční 1D kód EAN-13, včetně dynamických dat jako datum spotřeby, číslo šarže, sériové číslo aj. Za použití standardu GS1 Digital Link zprostředkují i rozličné B2C informace, kdy 2D kód funguje jako pevně definovaný odkaz, který po naskenování uživatele propojí s určenou internetovou adresou, zatímco pokladní skener z téhož kódu načte pouze identifikátor produktu (GTIN), popř. šarži či datum spotřeby.

Globální standardizační organizace GS1, jejíž standardy a řešení dominují zejména v retailu, logistice a zdravotnictví, si přechod na 2D kódy již úspěšně vyzkoušela. Bylo to v sektoru léčiv, z nichž lékárníci dávno snímají maticové kódy GS1 DataMatrix s číslem GTIN a povinnými dynamickými údaji (šarže, datum použitelnosti a sériové číslo jako prvek v potírání padělků léčiv). Ambicí GS1 je provést tento krok do roku 2027 na straně maloobchodních řetězců.

Foto: GS1 Czech Republic

Hlavní přínosy

Účinnější řízení zásob
Přesnější vysledovatelnost
Prevence plýtvání
Řešení pro zboží s proměnnou hmotností
Propojení se zákazníky
Potírání padělků
Efektivní management vratek

Místo laseru kamery

Pro úspěšný přechod na 2D kódy obchodníkům v řadě případů vyvstane potřeba modernizovat infrastrukturu pro snímání čárových kódů. To bude znamenat především náhradu laserových skenerů optickými (kamerovými) snímači. Jak bylo řečeno, globální maloobchod by měl být na přechod k nové generaci datových nosičů připravený do roku 2027. Pro dodavatele není toto datum závazné, ovšem platí, že kdo bude včas připraven, získá konkurenční výhodu.

Úpravy informačních systémů

Pro obchodníky dále vznikne povinnost upravit své pokladní systémy tak, aby byly schopné kromě GTIN zpracovávat doplňkové údaje. Databáze budou muset umět pracovat se čtrnáctimístným formátem GTIN, což umožní skenovat tento identifikační klíč z 2D čárových kódů. Tyto požadavky je třeba zohlednit napříč celým dodavatelským řetězcem a zákonitě se projeví u dodavatelů, se kterými by obchodníci měli za podpory technologických partnerů úzce spolupracovat.

GS1 Czech Republic svým členům poskytne komplexní podporu při přechodu na 2D kódy. Zajistí edukaci a veškeré nezbytné know-how pro zavedení a využívání příslušných standardů, poradí s výběrem vhodných kódů a dat, která mají být z nových kódů načítána.

Více informací o připravované migraci na 2D kódy v retailu čtěte ZDE.

Zdroj: GS1 Czech Republic

Investiční a nemovitostní skupina ARETE vstupuje na polský trh

Investiční a nemovitostní skupina ARETE oznámila akvizici významného logistického parku v západním Polsku. ARETE tímto rozšiřuje své působení mimo Českou a Slovenskou republiku a vstupuje na polský trh. Park posílí portfolio fondu ARETE INDUSTRIAL, jehož celková pronajímatelná plocha vzroste o 25 % a hodnota aktiv ve správě přesáhne 7,5 mld. Kč.

Prazdroj investuje přes miliardu korun do vratných lahví. V Česku bude zálohovaná celá jeho tuzemská produkce ve skle

Plzeňský Prazdroj investuje více než miliardu korun do rozšíření sortimentu ve vratných lahvích. Jako poslední ze svých tuzemských značek do nich nyní překlápí třetinky Frisco a piva značky Elektrárna. Veškeré skleněné lahve, do kterých pivovar plní své produkty pro český trh, tak budou od příštího roku vratné. Finálním krokem, který Prazdroji umožní distribuovat celé portfolio v opakovaně použitelných skleněných obalech, je zprovoznění nové automatické stáčecí linky v plzeňském pivovaru. Díky tomu ročně nevyprodukuje přes 30 milionů jednorázových skleněných lahví.