4Trans mění vnímání faktoringu: Z finančního nástroje na růstovou strategii

18.03.2024 | Článek dne

Neočekávané výdaje, malá finanční rezerva a dlouhé splatnosti faktur. Malým a středním podnikům se proplácení pohledávek spojuje především s nepříjemnými scénáři, ve kterých potřebují krátkodobé financování na překlenutí náročných období. S tím jim pomáhá česká fintechová společnost 4Trans, která chce firmám v regionu navíc pomáhat s růstem.

Pro naplnění této vize vytvořila technologickou platformu, která faktoring mění na na růstovou strategii.

Český 4Trans prostřednictvím technologií mění vnímání faktoringu v našem regionu a ukazuje, jak ho firmy dokážou využívat pro systematický růst. Jeho digitální platforma nekončí u bezprostředního proplácení faktur, klientům umožňuje komplexní optimalizaci finančních toků. Cílem je pomoci firmám na trhu nejen přežít, ale také prosperovat a provádět obchodní rozhodnutí na základě dat.
„Uvolnění okamžité likvidity v problémových situacích je přirozená obchodní potřeba, při které je logické přistoupit k faktoringu. Skutečná přidaná hodnota však přichází v momentě, kdy ho dokážete využívat jako základ systematické růstové strategie,“ říká Jaroslav Ton, CEO společnosti 4Trans.

Od rizika k příležitosti

4Trans se úzce specializuje na oblast logistiky, díky čemuž hluboko proniká do specifických rizik tohoto odvětví a prostřednictvím faktoringu je proměňuje na příležitosti. Mezi podnikatelské výzvy patří především nezdravé obchodní vztahy a špatná platební morálka, prudké výkyvy cen nafty či zvýšené sazby mýtného a značné rozdíly v poptávce v jednotlivých čtvrtletích.

„Kamionová doprava se spojuje se silnými tržními výkyvy. Základní podmínkou stabilně rostoucí firmy je proto finanční rezerva. Naši nejúspěšnější klienti si jednotky procent, které je stojí faktoring, promítnou do marže a každý měsíc pokrývají část svých nákladů přes nás. Standardně to jsou fixní náklady, které umí faktoringem vyřešit okamžitě. S dalšími příjmy už mohou systematicky pracovat, vytvářet si finanční polštář a manévrovací prostor pro investiční příležitosti – pronájem dalších kamionů, zaměstnání dalších řidičů či modernizace vozového parku,“ vysvětluje Ton.

Přehlížený růstový nástroj

Česká fintechová společnost spojuje hlubokou znalost segmentu s datovou analytikou a dokáže přímo identifikovat znaky úspěšných logistických firem. Ty se vyznačují stabilním růstem, efektivním řízením cashflow a zdravými obchodními vztahy s odběrateli. Naopak slabá diverzifikace odběratelů a nevýhodné smluvní podmínky mohou vést k finančním potížím. 4Trans přizpůsobuje své produkty na základě dat a z faktoringu dělá nástroj růstové strategie. Nabídka českého fintechu proto přesahuje okamžité proplácení faktur a zaměřuje se na komplexní optimalizaci finančních toků. Nabízí také doplňkové produkty, jako ověření odběratelů, pojištění profinancovaných faktur a síť partnerů v logistice.

„Náš cíl není jen pomáhat firmám přežít těžké časy, ale pomáhat jim prosperovat a růst. Víme, že kamiony nesmí stát a dopravci kromě stabilních odběratelů přijímají i rizikové zakázky. Proto nabízíme bezregresní faktoring s pojištěním. Riziko přebíráme na sebe a klienti mohou díky proplacení faktur okamžitě nakládat s finančními prostředky. Také si uvědomujeme, jak náročné je například rozhodování o expanzi na nové trhy. Proto kromě proplacení pohledávek nabízíme také možnost využívat nástroje na ověřování důvěryhodnosti a platební morálky více než 15 000 odběratelů z celé Evropy,“ vysvětluje Jaroslav Ton.

Klienti 4Trans mají také k dispozici plně digitální platformu, díky které mohou zvládnout v reálném čase vše od registrace až po sledování proplácení faktur.

„Bylo pro nás klíčové, aby klienti vyřešili vše z pohodlí domova, případně kamionu. Proto je celý proces onboardingu online. Po registraci a vyplnění údajů může klient ihned podepsat smlouvu a začít nahrávat faktury nebo ověřovat odběratele. To vše, samozřejmě, s pomocí dedikovaného obchodníka, který se o klienta stará. Klient s ním může následně konzultovat růstové ambice, aktuální potřeby podnikání nebo cokoliv, co je pro klienta důležité. To vše se děje v plně digitálním prostředí. Proto s námi mohou klienti vyřešit vše během několika minut. Chtěli jsme předejít ztracenému času z chození na pobočku či administrativních záležitostí. Klientům místo toho poskytujeme prostor, aby se mohli věnovat svému podnikání a většinu starostí přenechali na nás.

Zdroj: 4Trans

Evropská raketa Ariane 6 odstartovala i díky českým firmám

V úterý 9. července večer ve 21:00 středoevropského letního času poprvé odstartovala nosná raketa Ariane 6 Evropské kosmické agentury (ESA). Na zajištění tohoto startu se významně podílely i české firmy díky ESA programu Ariane and Vega Development.

Škoda Kodiaq a Škoda Superb získaly hodnocení pět hvězdiček

Nejvyšší hodnocení pro nové modely Škoda Kodiaq a Superb: oba vozy byly oceněny maximálním možným počtem pěti hvězdiček v nezávislém referenčním testu bezpečnosti Euro NCAP. Škoda Kodiaq dosáhla 84 % a Škoda Superb získala 87 % z celkového maximálního počtu bodů. Tímto výsledkem pokračuje česká automobilka v sérii nejlepších hodnocení pro své vozy, a to i podle přísnějších kritérií zavedených v roce 2023. Každý nový model Škoda od roku 2008 byl oceněn pěti hvězdičkami.

Eiffelova věž pro Olympijský festival u jezera Most je již hotová. Stavba na místě bude probíhat 16. – 20. července

Replika Eiffelovy věže určená pro Olympijský festival u jezera Most má již všechny díly, které vznikly originálním 3D tiskem z recyklovaného oceánského plastu oPET, vyrobené. V pondělí budou naloženy v Praze a převezeny na místo akce u jezera Most. Následně bude během 5 dní na místě zkompletována a postavena do finální podoby. Návštěvníci ji budou moci poprvé shlédnout během slavnostního zahájení Olympijského festivalu 25. července. A následně po celou dobu jeho konání až do 11. srpna.