Allegro ve 3. čtvrtletí překonalo růst maloobchodního trhu a připravuje se na hlavní sezónu 

20.11.2023 | Článek dne

Hrubá hodnota zboží (GMV) z polských provozů vzrostla ve 3. čtvrtletí meziročně o 10,5 % na 13,3 miliardy PLN, čímž výrazně překonala nominální maloobchodní tržby. Konstantně rostoucí výběr, skvělé ceny a mimořádné pohodlí totiž dále posilují loajalitu zákazníků. 

„Ve třetím čtvrtletí jsme splnili všechna svá finanční očekávání, polské operace společnosti Allegro dosáhly silných výsledků a naše nově spuštěné tržiště allegro.cz rychle nabírá na obrátkách,“ řekl Roy Perticucci, generální ředitel společnosti Allegro. „Naše polské GMV ve třetím čtvrtletí překonalo nominální maloobchodní tržby v Polsku. Polští spotřebitelé sice zjevně utrácejí méně za větší položky, celkově však utrácejí na Allegro více než před rokem. Přesouvají k nám totiž své každodenní nákupy a využívají tak skvělých cen i obrovského výběru našich obchodníků. Cenová nabídka Allegro již udělala obrovský rozruch také v české e-commerce, kde jen pár měsíců po plném spuštění prodeje nakupuje na allegro.cz více než 1,1 milionu spotřebitelů. Kromě příprav na vrcholnou nákupní sezónu náš tým již nyní pracuje na spuštění nových platforem na slovenském, maďarském, slovinském a chorvatském trhu během roku 2024, přičemž tržiště allegro.cz je pro nás v tomto směru určitým návodem. Naším cílem je, aby příští rok touto dobou nakupující v celé střední Evropě vybírali své vánoční dárky na Allegro.“ 

Aktuality z Polska: Allegro zjednodušuje nakupování a prodej pomocí nejatraktivnějších online nabídek

Allegro je v Polsku pro spotřebitele hlavním místem online nákupů. Více než 400 milionů nabídek za atraktivní ceny od více než 140 tisíc obchodníků se ve 3. čtvrtletí proměnilo v nárůst GMV z polských operací, a to meziročně o 10,5 %. To je výrazně rychlejší tempo než celkové nominální maloobchodní tržby v zemi, přičemž více než třetina růstu GMV pochází z kategorií s vysokou frekvencí prodeje, jako jsou Supermarket a Zdraví a krása. Spotřebitelé zůstávají opatrní při nákupech větších položek, avšak stále častěji se obracejí na Allegro pro každodenní nákupy za výhodné ceny. Záruka nejnižší ceny společnosti Allegro se již vztahuje na více než 600 tisíc produktů a pomohla tak zvýšit počet aktivních kupujících v Polsku ve třetím čtvrtletí na 14,5 milionu, přičemž jejich průměrná roční útrata GMV vzrostla meziročně o 7,3 %. Růst GMV při vyšším počtu nákupů zvýšil tržby a posunul upravený zisk EBITDA vůči GMV v Polsku na 5,86 %, což je výjimkou oproti střednědobému výhledu společnosti Allegro ve výši 5 %. 

Reklamě společnosti Allegro se nadále daří, zaznamenává 38% nárůst příjmů ve 3. čtvrtletí, a to díky obchodníkům a značkám, které na platformu lákají miliony nakupujících. Allegro Smart! a Allegro Pay, klíčové značky společnosti Allegro, jsou i nadále synonymem pohodlného a cenově dostupného elektronického nakupování a vzájemně zvyšují svou atraktivitu, čímž zároveň podporují byznys společnosti. Počet předplatitelů služby Allegro Smart! v roce 2023 výrazně vzrostl, přičemž přibližně 85 % uživatelů služby Smart! již přešlo na nové podmínky oznámené před rokem. Hodnota všech úvěrů poskytnutých odnoží spotřebitelského financování Allegro Pay meziročně vzrostla o 43 % na více než 2 miliardy PLN, přičemž očekávané úvěrové ztráty jsou nižší než 1 %. Allegro pokračuje v rozšiřování své již tak nejširší sítě výdejních míst v Polsku díky vylepšování vlastních doručovacích kapacit. Skupina nyní disponuje více než 3 200 schránkami One Box, přičemž jejich využití i podíl doručení slibně rostou. Všechny tyto inovace má zákazník pod palcem díky aplikaci Allegro – nejoblíbenější nákupní aplikaci v Polsku s téměř 15 miliony aktivních uživatelů měsíčně. 

Mezinárodní aktuality: allegro.cz zlepšuje e-commerce v Česku s nejširší nabídkou v zemi 

Aplikace Allegro je dvojkou žebříčku nejstahovanějších aplikací v Česku a pouhé tři měsíce po plném spuštění marketplace generují allegro.cz a dosavadní značky skupiny MALL a CZC dohromady největší návštěvnost v české e-commerce. Zároveň vzrostlo povědomí o značce mezi českými spotřebiteli, a dosáhlo tak 90 %. Nové tržiště Allegro pomohlo společnosti Allegro rozšířit dosah své technologické infrastruktury na téměř 50 milionů lidí a přilákalo již téměř 800 tisíc aktivních kupujících. MALL a CZC jsou klíčovými členy rozšiřující se základny tuzemských obchodníků na allegro.cz, kde polští a zahraniční prodejci dohromady tvoří více než 20 000 obchodů a 150 milionů nabídek. To znamená přibližně 60 milionů produktů, tedy desetkrát více než u jakékoli konkurence. Platforma nabízí zvýhodněné podmínky pro nové lokální obchodníky a zároveň poskytuje pohodlné doručování přes hranice pro jejich polské kolegy, kteří chtějí prodávat do Česka prostřednictvím Allegro International. Tato služba byla nedávno spuštěna ve spolupráci s InPost a WE|DO. Doručování Smart! nyní pokrývá více než 50 milionů nabídek na allegro.cz, přičemž počet uživatelů Smart! je více než 300 tisíc, což z něj činí největší věrnostní program v zemi. Čeští spotřebitelé nedávno využili první kampaně Allegro Days a nyní si užívají první Allegro Black Weeks, čímž tržiště potvrzuje své vedoucí postavení v oblasti cen. 
  
GMV společnosti allegro.cz se ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšilo 3,4krát na 195 milionů PLN a upravená EBITDA segmentu MALL se meziročně snížila o 12 %, přestože tržby českého maloobchodu stále klesají. S tím, jak se roztáčí kolo setrvačníku, se skupina MALL postupně přeorientovává na ziskový e-retailing obchodující se svými značkami na platformě Allegro. Jakmile bude tento přechod dokončen a Allegro spustí tržiště v celé střední a východní Evropě, očekává se, že segment Allegro International přinese významné zrychlení růstu GMV skupiny. 
  
„Výsledky společnosti Allegro za třetí čtvrtletí v Polsku byly skutečně výjimečné, marže upraveného zisku EBITDA k hrubému obratu v Polsku dosáhla 5,86 %, což je meziroční nárůst o téměř 1 %, a zadlužení rychle kleslo na příjemných 2,17x upraveného zisku EBITDA,“ uvedl Jon Eastick, finanční ředitel společnosti Allegro. „Naše iniciativy v oblasti kontroly nákladů Fit-to-Grow zpomalily růst nákladů a snížily kapitálové výdaje, zatímco pracujeme na využití kapacit našich dodavatelských a technologických platforem. Naše práce na transformaci značek MALL na úspěšné a efektivní obchodníky na novém tržišti Allegro ve střední Evropě je v plném proudu, díky čemuž jsme dosáhli dalšího pokroku v oblasti snižování ztráty MALL. Díky nízké a dále klesající míře zadlužení a úvěrovým rámcům nedávno prodlouženým do roku 2027 máme nyní flexibilitu investovat do inovací s cílem podpořit růst i doručovací kapacity v rámci naší rozšířené působnosti a dosáhnout tak dlouhodobého růstu s maržemi, které jsou v souladu s našimi střednědobými ambicemi na trhu.“ 

Zdroj: Allegro

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.