Brněnský kancelářský trh je připraven na expanzi svých nájemců i příchod nových investorů

13.12.2022 | Článek dne

Brno za uplynulé dvě dekády změnilo svou tvář. Díky silnému rozmachu firem z oboru podnikových a IT služeb či center výzkumu a vývoje v současnosti ve městě existuje celkem 635 900 metrů čtverečních kanceláří. Brněnský Spielberk či centrum města kolem Vlněné ulice se staly domovem firem, kde vznikají vyspělé technologie a inovace světového byznysu. Město se chystá na jejich expanzi – k aktuálně neobsazeným 70 900 m2 moderních kancelářských prostor brzy přibude nabídka nových téměř 100 tisíc m2.

Celkem v Brně sídlí již 74 firem působících v tomto moderním oboru. Zaměstnávají bezmála 35 tisíc lidí, což reprezentuje 16% podíl z celkového počtu 239 tisíc zaměstnanců v Brně. Dle průzkumu oborové asociace ABSL plánuje plných 92 % brněnských center podnikových a IT služeb v příštích 2 letech expandovat a většina počítá i s navýšením plochy svých kanceláří. „I navzdory původním předpokladům a hojně diskutovanému tématu snižování počtu kanceláří a optimalizace jejich plochy, poptávka po nových kancelářích dále pokračuje,“ vysvětluje Jana Vlková ze společnosti Colliers, s tím, že poptávka nepochází jen od zasídlených a expandujících firem, ale i ze strany nových investorů, kteří mají Českou republiku v hledáčku jako vhodnou destinaci pro svou firmu. Brno je pro ně v mnoha ohledech výhodnější volbou než Praha. „Nejen, že prémiové kancelářské prostory se v Brně pronajímají až o 10 euro za m2 za měsíc levněji než srovnatelné kanceláře v Praze, ale je zde i lepší dostupnost lidských zdrojů. Průměrná doba nájmu kanceláří v jihomoravské metropoli činí 5 let, což svědčí o značné stabilitě trhu,“ dodává Jana Vlková.

Investoři z oboru podnikových služeb na Brnu pozitivně hodnotí nejen jeho centrální polohu, ale i dostupnost kvalifikovaných lidských zdrojů a ve srovnání s hlavním městem i příznivější ceny nájmů a nižší náklady na zaměstnance. Brno v jejich očích představuje druhou nejvyhledávanější destinaci v Česku, díky čemuž je zde dnes vůbec nejvyšší podíl pracovníků v podnikových a IT službách na počet obyvatel,“ shrnuje Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL. Podle údajů ČSÚ má Brno z velkých měst nejvyšší podíl pracujících s VŠ vzděláním, a sice plných 42,6 %. Ve městě zároveň studuje kolem 65 tisíc vysokoškoláků.

Celkem je v Brně zhruba 635 900 m2 kancelářských prostor, což z tohoto města dělá z hlediska kancelářských prostor druhou největší lokalitu v ČR. Plných 72 % ploch je v nejvyšší kategorii A. Volných je v Brně zhruba 11 procent kancelářských prostor a ve výstavbě je dalších téměř 100 tisíc m2. Více než polovina zdejších center podnikových a IT služeb sídlí v samém srdci Brna, kam je situováno největší procento prémiových kancelářských parků ve městě.

Kromě tradičních kanceláří se v Brně etabloval i koncept co-workingu. Velký úspěch zaznamenal zejména nedávno oceněný projekt Clubco, který uspěl v kategorii Inovativní pracovní prostředí a strategie vzdálené práce v rámci udílení cen ABSL Diamonds. Tento projekt poskytuje na ploše 4000 m2 zázemí jak živnostníkům a podnikatelům, tak i malým a středně velkým firmám. Ty začínají co-working nabízet zaměstnancům v rámci nových strategií v přístupu ke vzdálené práci, jako je například Flex & Core, který kombinuje menší hlavní kancelář s členstvím v jednom nebo více co-workingových centrech.

Zdroj: PRCOM

Investiční a nemovitostní skupina ARETE vstupuje na polský trh

Investiční a nemovitostní skupina ARETE oznámila akvizici významného logistického parku v západním Polsku. ARETE tímto rozšiřuje své působení mimo Českou a Slovenskou republiku a vstupuje na polský trh. Park posílí portfolio fondu ARETE INDUSTRIAL, jehož celková pronajímatelná plocha vzroste o 25 % a hodnota aktiv ve správě přesáhne 7,5 mld. Kč.

Prazdroj investuje přes miliardu korun do vratných lahví. V Česku bude zálohovaná celá jeho tuzemská produkce ve skle

Plzeňský Prazdroj investuje více než miliardu korun do rozšíření sortimentu ve vratných lahvích. Jako poslední ze svých tuzemských značek do nich nyní překlápí třetinky Frisco a piva značky Elektrárna. Veškeré skleněné lahve, do kterých pivovar plní své produkty pro český trh, tak budou od příštího roku vratné. Finálním krokem, který Prazdroji umožní distribuovat celé portfolio v opakovaně použitelných skleněných obalech, je zprovoznění nové automatické stáčecí linky v plzeňském pivovaru. Díky tomu ročně nevyprodukuje přes 30 milionů jednorázových skleněných lahví.