Částečně se odkláníme od Číny. „Najet“ na nearshoring podle průzkumu plánuje 74 % evropských firem

19.03.2024 | Článek dne

Spolupráce s dodavateli z Číny, Indie a dalších asijských zemí se v posledních dekádách stala běžnou praxí. Vlivem rostoucích cen práce i přepravy ale v poslední době docházelo k výpadkům a zpožděním, které poukázaly na zhoršující se stabilitu dodavatelských řetězců, a na povrch tak začal znovu vyplouvat trend takzvaného „nearshoringu“, neboli přesouvání dodavatelských řetězců do blízkých zemí.

Z analýzy poradenské společnosti Cushman & Wakefield vyplynulo, že střední Evropa je pro potřeby nearshoringu ideální destinace.

Jedním z hlavních lákadel nearshoringu jsou nižší náklady na pracovní sílu a logistické operace. Díky zkrácení fyzické vzdálenosti mezi firmami se snáz řídí projekty a řeší případné problémy. Státy v rámci blízkých dodavatelských řetězců navíc často sdílejí podobné pracovní normy, což zjednodušuje správu týmů a komunikaci mezi jednotlivými subjekty. Důležitá je také kulturní blízkost, která může výrazně prospět obchodním vztahům.

„Smysl přesouvání výroby do Evropy spočívá hlavně v tom, že se tak dá efektivně předejít narušení a výpadkům dodavatelských řetězců. Navíc se tímto způsobem zkracuje doba přepravy. Další výhodou je snižování skladových zásob as tím souvisejících nákladů,“ potvrzuje Jakub Trnka, generální ředitel společnosti Raben Logistics Česko a Slovensko.

„V souvislosti s tím pozorujeme částečný odklon od asijských dodavatelů a předpokládáme, že tento trend bude pokračovat. Přesto asijské země v čele s Čínou budou určitě i nadále hrát důležitou roli ve světových dodavatelských řetězcích,“ doplňuje Jakub Trnka. Obchodní přepravu v poslední době narušovaly například útoky na námořní dopravu v Rudém moři ze strany Húthíů, které donutily automobilky Tesla a Volvo pozastavit část výroby v Evropě.

Firmy zkoumají možnosti. Střední a východní Evropa z toho může těžit

Přesouvání řetězců z druhé strany světa blíže ke spotřebiteli může přijít vhod například společnostem, které prodávají „rychloobrátkové oblečení“ neboli „fast fashion “, kde je rychlost klíčovým faktorem. Blízké dodavatelské řetězce ale mohou využívat i další typy firem. Česká republika spolu se Slovenskem a dalšími státy střední a východní Evropy se pro nearshoring hodí zejména díky nižší ceně za práci oproti západní Evropě a rychlejšímu dodání zboží.

„Několik takových přesunů již proběhlo – do Česka svůj výrobní závod umístila například společnost Jungheinrich. Víme už o mnohých dalších výrobcích, kteří Českou republiku či region střední Evropy zvažují jako jednu z preferovaných destinací, takže určitě budeme svědky dalších podobných aktivit, jež podpoří zdejší ekonomiku a zaměstnanost. Obecně se jedná o poptávky s přidanou hodnotou, tedy jak výrobní kapacity, tak vývojová centra, která mohou nabídnout zajímavé příležitosti i pro své dodavatele, jimiž se mohou stát lokální firmy,“ popisuje současnou situaci Jiří Kristek z Cushman & Wakefield.

Z průzkumu poradenské společnosti vyplynulo, že přesunout svou výrobu do Evropy plánuje 74 % evropských podniků. Z toho trendu bude kromě středoevropských zemí profitovat také Španělsko, Portugalsko, Turecko a Maroko. Česko se v rámci tohoto trendu bude pravděpodobně orientovat především na německý trh, zejména díky úzkému napojení na tamější automobilový trh.

„Nearshoring jako takový je z našeho pohledu vhodný zejména pro logistiku automobilových dílů, elektroniky a dalších produktů, které podléhají silné domácí regulaci a jsou náchylné k častějším výpadkům,“ říká Jitka Kocálová, marketingová manažerka společnosti Raben Logistics Czech Republic. Sbližování dodavatelských řetězců s sebou nese také zvyšování poptávky po nových industriálních prostorech. Díky tomu lze v nejbližších letech očekávat růst realitního sektoru.

Zdroj: Botticelli

DB Schenker spouští novou službu osobní přepravy prostřednictvím palubních kurýrů

DB Schenker představil nový standardizovaný produkt pro rostoucí segment trhu. Zákazníci si nyní mohou objednat palubní kurýrní službu (on-board courier – OBC), jako standardizovaný produkt. Kurýr doprovází zásilku po celou její cestu. Řešení je určeno zákazníkům, kteří potřebují rychle přepravit malé nebo cenné zásilky. Společnost DB Schenker tak rozšiřuje své portfolio prémiových doručovacích služeb.

Experti probírali vyhlídky českého autoprůmyslu a konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky v EU a ve světě

Konkurenceschopnost Evropské unie a budoucnost automobilového průmyslu byly tématem další z veřejných besed, které se konaly v PressCentru ČTK jako součást společného projektu ČTK Connect a Evropského parlamentu s názvem „Volby pro budoucnost EU.“ Akce v sobě soustředila hned dvě témata z nedávné Konference o budoucnosti Evropy, která ČTK Connect v těchto diskusích sleduje: byly to okruhy Silnější ekonomika a Životní prostředí.

GXO obnovuje smlouvu se společností Mars

GXO Logistics, Inc. oznámil, že obnovil smlouvu s významným francouzským výrobcem baleného spotřebního zboží Mars, partnerství, které započalo před 15 lety. Společnost GXO řídí skladování, distribuci, vracení zboží a služby s přidanou hodnotou pro řadu značek společnosti Mars v segmentech Snacking a Food & Nutrition.