Ceny AFI si letos odnesly firmy Kvados a Nebesys

20.09.2023 | Článek dne

Vítězi letošních Cen AFI se staly společnosti Kvados a Nebesys. Cenu za dlouhodobý přínos investičnímu prostředí obdržel Jaroslav Hanák. Ceny AFI uděluje Sdružení pro zahraniční investice – AFI s cílem ocenit firmy i jednotlivce v jejich odvaze inovovat, zavádět nové technologie a postupy a zároveň uvažovat v dlouhodobém horizontu.

„V letošním roce se sešly velmi silné nominace, které ukazují na odhodlání firem investovat a hledat nová řešení. Významné zastoupení v přihlášených projektech mají zelené technologie a projekty v oblasti automatizace a robotizace,“ říká Kamil Blažek, předseda AFI.

Cenu AFI za významný počin v oblasti investic získala česká firma Kvados za svého autonomního robota s podporou privátní 5G sítě a využití umělé inteligence. Firma vyvíjí software a realizuje komplexní řešení pro optimalizaci podnikových procesů, a to hlavně v oblasti intralogistiky. Porota ocenila její schopnost přinášet řešení také pro malé a střední podniky a umožnit jim za dostupnou vstupní investici získat konkurenční výhodu a nahradit často chybějící pracovní sílu automatizací.
Cenu AFI za inovativní nápad roku, kterou sdružení uděluje ve spolupráci s agenturou CzechInvest, získala česká firma Nebesys. Ta vyvinula první systém na světě, který dokáže přeměnit šikmou střechu na kompaktní průhlednou plochu s panoramatickým výhledem a nadstandardním prosvětlením interiéru. Systém je k nerozeznání od běžných střech, proto je vhodný také do památkově chráněných zón. Porotu zaujala inovativnost patentovaného řešení, které je zároveň technicky velmi vyzrálé a propracované.

Jaroslav Hanák. Foto: AFI

Cenu AFI za dlouholetý přínos investičnímu prostředí v České republice si odnesl Jaroslav Hanák. Porota ocenila jeho více než desetileté působení na pozici prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, v čele Svazu dopravy ČR a dalších oborových organizacích, kde aktivně přispíval k rozvoji podnikatelského prostředí u nás.

„Cílem Cen AFI je ocenit aktivity a projekty vyznačující se vysokou mírou inovace uskutečněné v České republice anebo původem z České republiky realizované v zahraničí. Záměrem je také vyzdvihnout významné osobnosti, které se zasadily o rozvoj českého investičního prostředí. A to se letos skutečně podařilo,“ konstatuje Kamil Blažek.

Miroslav Kvados. Foto: AFI

Ocenění si v uplynulých letech odnesla řada významných hráčů českého i zahraničního původu. Loni to byl Ondřej Vlček a firmy onsemi a Cyrkl.

Sdružení pro zahraniční investice – AFI je organizace, která podporuje investice a investory v Česku a moderuje veřejnou debatu na téma podnikání a investice.

Zdroj: Sdružení pro zahraniční investice – AFI

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.