Česká republika má svůj čárový kód již 40 let

01.11.2023 | Článek dne

Národní prefix 859 z čísla obchodní položky (výrobku) GTIN zakódovaného v čárovém kódu EAN označuje české dodavatele od roku 1983. Zapojení Československa umožnilo našim firmám export do západních zemí.

Díky čárovému kódu a globálním standardům Systému GS1 je denně na kasách celého světa automaticky načteno zhruba 10 mld. položek. Čárový kód naprosto změnil svět maloobchodu, logistiky a později i zdravotnictví a dalších sektorů.

Jednoznačná identifikace produktů a služeb se celosvětově datuje od roku 1973. Pomáhá zjednodušit komunikaci mezi subjekty, sdílet transakční a produktová data, označovat zdravotnické prostředky a léčivé přípravky. Je základním předpokladem k úspěšné digitalizaci a odstraňování papírové komunikace.

O GS1 Czech Republic
GS1 Czech Republic je neutrální a nezisková organizace řízená uživateli. Tuzemské zastoupení globální standardizační organizace GS1 je jediným licencovaným pracovištěm pro registraci do Systému GS1 na území ČR. S výbornou znalostí specifik trhu na lokální a globální úrovni poskytuje podporu pro implementaci standardů GS1 více než 10 000 uživatelům.

O systému standardů GS1
Standard GS1 je celosvětově nejrozšířenějším identifikačním a komunikačním standardem. Pro představu, počet unikátních produktů označených číslem GTIN (Global Trade Item Number, globální číslo obchodní položky) činí po celém světě přibližně jednu miliardu.
Z maloobchodu a logistiky se standard GS1 rozšířil do dalších sektorů, zejména zdravotnictví. Od prosté identifikace zboží a automatického sběru dat začal podporovat také jejich sdílení napříč dodavatelským řetězcem. O zavádění standardů GS1 a podporu každé ze dvou milionu firem globálně registrovaných v GS1 se stará 116 poboček ve 150 zemích světa.

Zdroj: GS1 Czech Republic

Toyota v Evropě zakládá nový podnik na vodík

Toyota Motor Europe (TME) zakládá lokální podnik Hydrogen Factory Europe. Nový podnik bude koordinovat obchodní využití vodíkových technologií a systémů se zahrnutím všech aktivit od vývoje a výroby přes prodej až po poprodejní činnosti.

3600 on-line žádostí týdně. První měsíc ePodání bez datové schránky přinesl skokový nárůst zájmu

Už měsíc funguje možnost odeslat žádost o výměnu řidičského průkazu elektronicky bez nutnosti mít zřízenou datovou schránku fyzické osoby. Stačí se pouze přihlásit do Portálu dopravy a v něm odeslat žádost o řidičský průkaz. Další zjednodušení žádosti přineslo i výrazné zvýšení zájmu žadatelů o on-line podání. Zatímco před zrušením povinnosti mít datovou schránku využívalo on-line podání přibližně 1600 lidí týdně, nyní překračujeme hodnotu až 3600 žadatelů za týden.

Mzdy na papíře rostou, ale v reálu klesají: Ekonomický paradox 3. čtvrtletí

Podle včera zveřejněné statistiky vzrostla ve 3. čtvrtletí 2023 průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,1 %. Nicméně inflace ještě neřekla poslední slovo a stále je vysoká. Když tedy od růstu mezd odečteme inflaci, mzdy nerostly ale naopak reálně klesaly o 0,8 %.