Přestože se na první pohled může zdát, že interakce mezi větším počtem vzájemně propojených systémů bude optimalizaci procesů ve skladu spíše zatěžovat, opak je pravdou. Jejich správná kombinace může tvořit ideální základ pro využití plného potenciálu skladových prostor.
„Intralogistické řešení pracuje s mnoha informacemi. Zajišťuje příjem zboží, jeho skladování a vyskladňování, ale když je třeba, tak rovněž jeho pohyb a načasování po výrobních halách a linkách.“
Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení společnosti STILL ČR, který má v oboru přes dvacet let zkušeností
Rozdílné situace v různých prostorech samozřejmě vyžadují individuální přístup. Dříve se řešila převážně distribuce, současná doba s sebou však nese daleko komplexnější a propojenější požadavky. Velký tlak je v poslední době hlavně na maximální využití prostoru a kapacity a úsilí směřuje také k eliminaci administrativy.
„Jen samotné zúžení uliček ve skladu může přinést až pětadvacetiprocentní navýšení kapacity. Do úzkých uliček pochopitelně nemůže všechna manipulační technika. Záleží také na tom, jak vysoké jsou regály a jak těžká břemena. Jsme schopni řešit uličky široké 1,2 metru a zajistit manipulaci s břemeny o váze až 1500 kilogramů do výšky 17,5 metru. Takovýmto kritériím přizpůsobujeme celkové komplexní řešení i s ohledem na automatizaci.“
Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení společnosti STILL ČR, který má v oboru přes dvacet let zkušeností
Investice do vybavení skladu novými technologiemi se tak bezesporu vyplatí a firmy jsou si toho i úsporám navzdory dobře vědomy. Jak vyplývá z unikátního výzkumu Trendy v české logistice 2022, který pro Spolek kompetentních logistiků a dodavatelů (SKLAD) v průběhu května až srpna loňského roku realizovala výzkumná agentura IPSOS, investici do intralogistických řešení plánuje šedesát osm procent českých firem. Ze studie tvořené dotazníkovými šetřeními a hloubkovými rozhovory, ve kterých se o své názory z praxe podělilo 132 manažerů napříč různými segmenty logistiky, je možné získat představu o tom, s čím se oblast logistiky v České republice aktuálně potýká.
Celý výzkum si můžete přečíst zde.
Zdroj: STILL CZ