Cílem uspořádání skladu je využít jeho potenciál naplno. Někdy je to velká výzva

28.02.2023 | Článek dne

I oblast logistiky se neustále vyvíjí a ve skladech tak můžeme nalézt nejrůznější novinky a vychytávky, bez kterých se jejich uspořádání dnes již mnohdy neobejde. „Někdy je to velká výzva,“ říká Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení společnosti STILL ČR. Na sklady jsou totiž kladeny stále větší požadavky v podobě maximálního využití úložného prostoru a výzev v podobě částečné automatizace, proto se firmám vyplatí investice do intralogistických řešení.

Přestože se na první pohled může zdát, že interakce mezi větším počtem vzájemně propojených systémů bude optimalizaci procesů ve skladu spíše zatěžovat, opak je pravdou. Jejich správná kombinace může tvořit ideální základ pro využití plného potenciálu skladových prostor. 

„Intralogistické řešení pracuje s mnoha informacemi. Zajišťuje příjem zboží, jeho skladování a vyskladňování, ale když je třeba, tak rovněž jeho pohyb a načasování po výrobních halách a linkách.“ 

Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení společnosti STILL ČR, který má v oboru přes dvacet let zkušeností

Rozdílné situace v různých prostorech samozřejmě vyžadují individuální přístup. Dříve se řešila převážně distribuce, současná doba s sebou však nese daleko komplexnější a propojenější požadavky. Velký tlak je v poslední době hlavně na maximální využití prostoru a kapacity a úsilí směřuje také k eliminaci administrativy.

„Jen samotné zúžení uliček ve skladu může přinést až pětadvacetiprocentní navýšení kapacity. Do úzkých uliček pochopitelně nemůže všechna manipulační technika. Záleží také na tom, jak vysoké jsou regály a jak těžká břemena. Jsme schopni řešit uličky široké 1,2 metru a zajistit manipulaci s břemeny o váze až 1500 kilogramů do výšky 17,5 metru. Takovýmto kritériím přizpůsobujeme celkové komplexní řešení i s ohledem na automatizaci.“

Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení společnosti STILL ČR, který má v oboru přes dvacet let zkušeností

Investice do vybavení skladu novými technologiemi se tak bezesporu vyplatí a firmy jsou si toho i úsporám navzdory dobře vědomy. Jak vyplývá z unikátního výzkumu Trendy v české logistice 2022, který pro Spolek kompetentních logistiků a dodavatelů (SKLAD) v průběhu května až srpna loňského roku realizovala výzkumná agentura IPSOS, investici do intralogistických řešení plánuje šedesát osm procent českých firem. Ze studie tvořené dotazníkovými šetřeními a hloubkovými rozhovory, ve kterých se o své názory z praxe podělilo 132 manažerů napříč různými segmenty logistiky, je možné získat představu o tom, s čím se oblast logistiky v České republice aktuálně potýká.

Celý výzkum si můžete přečíst zde

Zdroj: STILL CZ

Generativní AI urychluje vývoj humanoidních robotů. Co to znamená pro pracovní trh?

Umělá inteligence urychluje výzkum a vývoj humanoidních robotů a přibližuje je realitě. Celý proces výroby humanoidních robotů schopných práce ve výrobě v továrnách, na stavbách i třeba pomoci v domácnostech, by měl trvat dle odhadů vědců osm až deset let. Aktuální technologie však mohou čas stáhnout na 5 až 7 let.

Brandýský Continental Automotive patří jako první samostatný závod v Česku do Global Lighthouse Network. Ocenění převezme na Světovém ekonomickém fóru

Závod Continental Automotive v Brandýse nad Labem je jedním z letošních nových členů prestižní sítě Global Lighthouse Network (GLN) Světového ekonomického fóra. Brandýský závod se stal součástí této celosvětové platformy, která představuje nejvyšší úroveň inteligentní výroby a digitalizace. Dosáhl toho díky zavedení řady inovativních procesů a postupů do výroby. Potvrdil tak své vůdčí postavení na poli automatizace a digitalizace mezi tuzemskými podniky.