ČNB opět nezvýšila úrokové sazby a drží je stabilní od června

07.02.2023 | Článek dne

Česká národní banka minulý týden na svém měnověpolitickém zasedání podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu beze změny.

Výše sazeb se již od loňského června drží na 7 procentech a dosavadní rétorika ČNB sice nenaznačuje, že by se sazby měly v blízké době měnit, ale na druhou stranu již někteří členové rady jejich změnu připouští. Debatu o dalším zvýšení sazeb by mohl způsobit případný výrazný lednový růst jádrové inflace. Právě absence dat o lednové inflaci tak pravděpodobně byla také jedním z argumentů pro současné rozhodnutí bankovní rady.

Politika bankovní rady ohledně výše úrokových sazeb je dlouhodobě konzistentní. A to i přes doporučení odborného aparátu ČNB nebo MMF, kteří zvýšení sazeb doporučují. ČNB tak podle mého názoru do značné míry promeškala příležitost z druhé poloviny loňského roku, ve kterém mohla svoji agresivnější politikou pomoci rychlejšímu snižování inflace. I pokud by se totiž náhodou na příštím zasedání rozhodla sazby mírně zvýšit, na letošní inflaci to už příliš vliv mít nebude.

Koruna bude výhledově volatilnější

Rozdíl mezi politikou Evropské centrální banky a České národní banky povede v dalších měsících ke snižování úrokového diferenciálu mezi oběma měnami. Spolu s tím, že eurozóna by se podle predikcí Ebury měla vyhnout recesi, to bude zvyšovat tlak na českou korunu, která dnes těží z pozitivního sentimentu na finančních trzích a z toho, že se nenaplnily černé scénáře ohledně nedostatku plynu pro tuto zimu. Koruna je aktuálně na nejsilnějších úrovních za posledních 14 let, a proto se spekuluje o její korekci. Jak bude rozsáhlá závisí vzhledem k očekávanému posilování eura v návaznosti na jestřábí politiku ECB. Pro korunu tak bude stále těžší udržet aktuální zisky, a to také s ohledem na míru intervencí ČNB.

Autor komentáře je Tomáš Kudla, obchodní ředitel pro ČR a SK společnosti Ebury.

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.