Dálniční známka skokově podraží, až do konce února se ale dá koupit ještě za starou cenu

02.01.2024 | Článek dne

Od 1. 3. 2024 se po mnoha letech změní cena dálničních známek, stát zároveň začne prodávat jednodenní kupón. Až do konce února se však známka prodává za současnou cenu a její nákup se tak určitě vyplatí.

Od 1. března 2024 se budou muset řidiči na českých dálnicích připravit na změny v cenách dálničních známek. Zdražení přichází po mnoha letech neměnných cen. Současně přibývají nové možnosti pro ty, kteří chtějí využívat dálniční sít bez ročního závazku.

V období od roku 2012 do roku 2022 přibylo na dálniční síti 226,5 kilometrů nových dálnic. Trend pokračuje i v roce 2023, kdy bylo otevřeno dalších 15,4 kilometrů, a v roce 2024 se plánuje zprovoznit rekordních více než 100 kilometrů nových dálnic. Všechny finanční prostředky z dálničních známek budou směrovány do výstavby a údržby této rozrůstající se sítě.

Cena ročních dálničních kuponů poroste na 2 300 Kč, což odpovídá navýšení o inflaci za posledních deset let, kdy se poplatek neměnil.

Tím, že se cena dálniční známky zvedá až od března, se vyplatí nákup nové vignetty správně načasovat. Do té doby se dá totiž známka koupit za stávající cenu, tady 1 500 Kč a ušetřit tak 800 Kč. Její platnost lze navíc nastavit s až měsíčním odkladem. Za stávající cenu lze proto jezdit ještě od dubna 2024.

Pro ty, kteří nepotřebují roční kupon, bude od března k dispozici nová jednodenní dálniční známka za 200 Kč. To je vítaná možnost pro ty, kteří cestují méně často, ale stále ocení přístup k dálniční síti, aniž by platili za celý rok.

Zároveň přichází i slevy pro některé typy dálničních kuponů. Cena 10denních dálničních kuponů klesne o čtyřicet korun na 270 Kč, zatímco měsíční kupon bude o deset korun levnější, nově za 430 Kč. Plnohodnotné elektromobily jsou od poplatku nadále osvobozeny, automobily na plyn platí polovinu. Řidiči hybridních vozů s emisemi CO2 do 50 g/km budou muset nově zaplatit 570 korun.

Nové ceny dálničních známek jsou součástí vládního konsolidačního balíčku. V něm stát připravil ještě jednu novinku, valorizační mechanismus. Ceny ročních dálničních známek porostou jednou ročně, stát bude zdražení vyhodnocovat vždy na konci června. Cena se bude stanovovat jako součet inflace a přírůstku kilometrů v dálniční síti.

Opatření mají za cíl udržet dálniční síť v dobrém stavu a zároveň přinést flexibilitu pro řidiče, kteří využívají dálnice různými způsoby. Očekává se, že nové ceny a možnosti přispějí k efektivnímu financování a rozvoji dálniční infrastruktury v České republice.

Přehled dálničních známek

Zdroj: MD, edalnice

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.