Další investice pro Karlovarský kraj. V novém průmyslovém parku bude špičkový závod na výrobu silikonových elastomerů

11.01.2024 | Článek dne

Nový průmyslový areál – Panattoni Park Karlovy Vary – o plánované rozloze přes 23 000 metrů čtverečních vznikne na západním okraji Karlových Varů. Nájemcem bude německá výrobní společnost WACKER, která se zaměřuje na zušlechťování silikonových směsí. Součástí nového výrobního závodu budou také laboratoře a testovací prostory. S výstavbou by se mělo začít během druhého čtvrtletí roku 2024. Developerem projektu je společnost Panattoni, investorem skupina Accolade.

Pro německou společnost WACKER se jedná o druhý provoz v České republice, od roku 2007 už působí v Plzni. Skupina se zaměřuje na výrobu nejmodernějších speciálních výrobků pro použití na celé řadě rychle rostoucích trzích, včetně fotovoltaiky, elektroniky, automobilového průmyslu, stavebnictví, elektrotechniky, obnovitelných zdrojů energie, farmaceutických výrobků a výrobků pro domácnost a osobní hygienu. V Karlových Varech se bude společnost WACKER konkrétně zabývat úpravou silikonových směsí pro další zpracování do finálních výrobků, jako jsou izolační prvky pro baterie elektromobilů, těsnicí prvky pro elektronické součástky a také silikony pro lékařské a zdravotnické využití. Zpracováním směsí pro výrobu finálních komponentů ve všech výše uvedených oblastech bude společnost aktivně přispívat k naplňování zákona Net Zero Industry Act průmyslového plánu Evropské unie Green Deal for Europe.

V první fázi projektu vytvoří společnost WACKER v novém výrobním, výzkumném a vývojovém závodě až 200 pracovních míst. „Nový závod v Karlových Varech bude velmi důležitý pro naše silikonové aktivity na Starém kontinentu. Dává nám totiž možnost dále optimalizovat výrobní procesy a posílit flexibilitu naší sítě pro výrobu silikonu v Evropě. Zákazníci budou mít velký prospěch ze specifických produktových řešení vyráběných v Karlových Varech.

Silikony se dnes staly nepostradatelnými materiály pro zásadní oblasti jako elektromobilita, obnovitelné zdroje energie a rozšiřování energetických sítí. Na míru vyráběné silikonové elastomery jsou potřebné všude tam, kde konvenční materiály už nemohou splňovat stále se zvyšující požadavky průmyslových odvětví. Karlovy Vary vnímáme jako město s velkým potenciálem a jsme rádi, že máme tu čest vybudovat zde náš výrobní závod,“ říká dr. Thomas Koini, prezident společnosti WACKER SILICONES, Wacker Chemie AG. Nový projekt bude aspirovat na jedno z nejvyšších hodnocení v rámci mezinárodní certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction, a to na úrovni Excellent. Stavba bude vybavena moderními technologiemi, které snižují energetickou náročnost a zajistí vysokou míru šetrnosti k životnímu prostředí. Řadí se mezi ně například tepelná čerpadla, fotovoltaika, rekuperace tepla či šetrné zacházení s dešťovou vodou.

„Velmi oceňuji, že do kraje, přímo do krajského města, míří výroba, která nabídne další pracovní pozice pro obyvatele regionu. Naší snahou je přivádět do kraje společnosti, jež přinášejí významnou přidanou hodnotu, což je přesně tento případ. Dobrou zprávou je, že ve vyšší míře zde naleznou uplatnění lidé se středoškolským vzděláním zakončeným maturitou a vysokoškolsky vzdělaní, což náš kraj opět posouvá v možnostech uplatnění absolventů středních či vysokých škol,“ říká k projektu Ing. Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje.

„Město dlouhodobě pracuje na rozvoji podnikatelských příležitostí. Jedním z takových projektů je právě spolupráce se společností Accolade na lokalitě u Hlavní ulice v Bohaticích. Určitě vítáme záměr vybudovat zde nikoliv logistickou halu, ale výrobní provoz s vyšší přidanou hodnotou. Oceňujeme také nové pracovní příležitosti pro naše spoluobčany,“ doplňuje Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), primátorka města Karlovy Vary.

Rozvoj moderní průmyslové zóny v Karlových Varech

Investiční skupina Accolade ve spolupráci s developerskou společností Panattoni se na realizace průmyslových areálů v Karlovarském kraji zaměřují dlouhodobě. Za posledních deset let zde došlo k investicím do téměř 300 000 metrů čtverečních výrobních, e-commerce a logistických prostor. Hodnota hotových a předaných projektů přesahuje 7,5 miliardy korun a ve výstavbě jsou nyní nemovitosti o hodnotě zhruba 9 miliard korun.

„Karlovarský kraj byl jednou z lokalit, ve kterých jsme začínali s investicemi do výstavby průmyslových areálů. Nicméně přímo v Karlových Varech tento typ areálu dlouho chyběl, a tak tu jde o náš první počin. Jsem velmi rád, že po letech jednání se společností WACKER se nám podařilo do města přilákat sofistikovanou výrobu, která dodá velký ekonomický impulz celému regionu. Nesmírně si také vážím skvělé spolupráce na úrovni města i celého kraje, bez společného úsilí by nebylo možné dosáhnout těchto dobrých zpráv,“ řekl Milan Kratina, CEO Accolade, a dodal, že ve spolupráci s městem skupina dlouhodobě spolupracuje a nyní bude realizovat i příjezdovou komunikaci do průmyslového areálu, která je jedním ze základních stavebních kamenů celého projektu a dalšího rozvoje města.

„Velmi mě těší spolupráce s místní samosprávou. Město i kraj projekt podporují s ohledem na potřebu diverzifikovat a zvyšovat zdroje pracovních příležitostí pro občany města, které je nyní většinově závislé na sektoru služeb. Celý park, který přivítá špičkového nájemce, tak napomůže ekonomické transformaci Karlovarského kraje,“ říká Klára Sobotková, Regional Development Director, Panattoni.
Velkou devízou celé lokality je výborné dopravní napojení. Snadný přístup na dálnici D6 (Exit č. 125) nabízí rychlé spojení mezi Českou republikou a Německem. Ve vzdálenosti pouhých dvou kilometrů se nachází hlavní železniční nádraží. Strategická je také blízkost dvou důležitých měst v regionu – Sokolova a Chebu.

Zdroj: Fleishman-Hillard

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.