DB Schenker spouští emisní kalkulačku v rámci platformy Connect. Vypočítá uhlíkovou zátěž na pár kliknutí!

25.06.2024 | Článek dne

Začátkem letošního roku vstoupila v platnost nová směrnice CSRD zavazující korporace k ESG reportingu. Velké společnosti tato povinnost čeká již příští rok a střední podniky v dohledu dvou let. Logistická společnost DB Schenker chce svým zákazníkům rozvahu nad ESG reportingem ulehčit, a proto do své platformy Connect zakomponovala emisní kalkulačku i report mapující uhlíkovou zátěž. Zákazníci si nyní mohou vypočítat kolik emisí přeprava jejich zboží vyprodukuje a dle výsledku vhodně zvolit logistické řešení.

Emisní kalkulačka společnosti DB Schenker je veřejně dostupnou službou, která vypočítá ekologický dopad přepravy dle údajů databáze EcoTransIT. Kalkulace probíhá na základě údajů o hmotnosti nákladu, vzdálenosti a způsobu přepravy. Data o vzdálenosti, hmotnosti a uhlíkové stopy přepravy se zobrazí v podobě tabulky či grafu pro přehledné plánování, jak pro pozemní, leteckou, tak námořní dopravu.

„Zátěž přepravy na životní prostředí je velice validním rozhodovacím faktorem stále vyššího procenta našich zákazníků. Proto chceme jít jejich potřebám naproti a pomoci našim partnerům v plnění jejich udržitelných cílů. Kromě vypočítání emisí je v modulu možné analyzovat i uhlíkovou stopu již proběhlých přeprav,“ vysvětluje Ing. Hana Debnárová, manažerka kvality společnosti DB Schenker pro Česko.

Emisní reporty ukazují množství vyprodukovaných skleníkových plynů u přeprav, které byly zadány prostřednictvím modulu DB Schenker e-connect a existují k nim díky tomu potřebná data. Přes modul Reporting je mohou registrovaní uživatelé sledovat i zpětně. K dispozici je zobrazení dat o množství vyprodukovaného CO2 nejen v měsíčním přehledu i detailní přehled jednotlivých nákladů. „Direktiva CSRD ukládá povinnost nefinančního reportingu velkým firmám již za poměrně krátký čas. Proto bylo našim cílem nabídout zákazníků řešení, které jim usnadní jejich práci,“ dodává Debnárová.

Společnost DB Schenker se problematice klimatické zátěže věnuje dlouhodobě. Na globální i lokální úrovni elektrifikuje svou flotilu a využívá i další inovativní alternativní paliva. NedávnO díky spolupráci se společností GasNet začala v Česku a na Slovensku používat alternativní palivo na rostlinné bázi HVO100 (Hydrogenated Vegetable Oil), které lze čerpat do vozidel s dieslovými motory. Svým zákazníkům také nabízí službu ecoNeutral, pomocí které mohou šetrně kompenzovat svou uhlíkovou stopu.

Zdroj: DB Schenker     

Porsche Česká republika spouští novou kampaň, připomíná důležitost recyklace

Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při likvidaci výrobků s ukončenou životností. Některé automobilové komponenty lze po renovaci znovu použít, v ostatních případech přichází na řadu většinou recyklace, která získá cenné suroviny pro výrobu nových produktů, nebo energetické využití jinak nezpracovatelných materiálů.

Stanice Jihlava město v roce 2026: nová budova i moderní nástupiště

Přestavba městského nádraží v Jihlavě může začít, Správa železnic vybrala zhotovitele prací. Stavbu provede společnost Skanska, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 1 266 866 061 korun. Stanice, která se nachází blízko centra krajského města, zcela změní podobu. Vzniknou nová nástupiště, na která bude přístup podchodem. Dosluhující nádražní budovu nahradí nový objekt, který bude zároveň sloužit jako zázemí nově vybudovaného dopravního terminálu. Zahájení prací se plánuje už v srpnu, dokončení pak v polovině roku 2026.

Příručka pro řidiče: Sedm praktických tipů, jak se chovat bezpečně v blízkosti kamionů

Práce řidiče kamionu patří mezi náročná povolání. Znamená dlouhé hodiny za volantem, neustálou soustředěnost a tíhu odpovědnosti za několikatunový náklad či bezpečnost projíždějících vozidel. I přesto, že interakce s kamiony je na českých silnicích dnes již zcela běžná, ne každý řidič ví, jak jízdu poblíž silničních kolosů přizpůsobit, aby řidičům nákladních vozidel jejich práci nekomplikoval a také neohrozil sebe ani ostatní.