Do funkce ředitele České pošty nastoupil Miroslav Štěpán

07.03.2023 | Článek dne

Na základě rozhodnutí ministra vnitra Víta Rakušana začal od 1. března Českou poštu řídit Miroslav Štěpán.

Dosavadního šéfa pobočkové sítě státního podniku čeká několik úkolů. Tím hlavním je pokračování v transformaci firmy, která má za cíl Českou poštu stabilizovat a připravit na fungování v dalším období.

„Jako firma teď musíme udělat maximum proto, abychom současnou situaci zvládli co nejlépe. A uvědomuji si, že lehké období nás nečeká. Dopisy strmě klesají, zákon DEPO to jen umocní. Balíkový trh je dlouhodobě rozdělen mezi logistické konkurenty a k přesunům v objemech přepravovaných balíků mezi jednotlivými společnostmi dochází jen minimálně. Trh roste v jednotkách procent ročně. Přesto věřím, že na něm budeme lídrem a zvýšíme svůj tržní podíl. Za jakých podmínek a parametrů, to ukáže právě zmíněná nutná transformace. Dostáváme se do fáze, kdy paralelně poběží na České poště dva směry. Nelze zastavit provoz a věnovat se jen transformaci. Musíme zvyšovat naši obchodní výkonnost, věnovat se běžné operativě, optimalizovat provozní náklady, zvyšovat produktivitu naší práce. Vedle toho bude v plném proudu transformace s dopady do legislativy, do počtu poboček, do portfolia našich produktů a služeb,“ říká ředitel České pošty Miroslav Štěpán.

Zdroj: Česká pošta

88 % firem čelilo útokům na systémy, lidská chyba hraje klíčovou roli

Podle nejnovější zprávy IT Security Economics, vydané společností Kaspersky, se nejčastější typ bezpečnostního incidentu v roce 2024 týkal ochrany firemních sítí. Osmdesát osm procent firem se setkalo s pokusy kyberzločinců proniknout do jejich sítě, přičemž více než 60 % firem ohlásilo incidenty, při nichž útočníci spustili v jejich síti škodlivý kód nebo se pokusili komunikovat s napadenými systémy a převzít nad nimi kontrolu.

Diverzita na vedoucích pozicích: 81 % CEO jsou muži, podíl žen se zvyšuje jen zvolna

Stejně jako v předchozích letech byla i v loňském roce na vedoucích pozicích v České republice patrná převaha mužů, přesto podíl žen oproti roku 2023 mírně vzrostl. Vyplývá to z detailní analýzy náborové platformy Datacruit, která se vloni stala součástí skupiny Seyfor. Ze studie, která zahrnula celkem 350 tisíc pracovníků obecně na vedoucích pozicích v České republice, vyplývá, že 66 % z nich (v absolutních sledovaných číslech 230 tisíc zaměstnanců) zastávají muži, zatímco ženy tvoří pouze 34 % (120 tisíc). Oproti roku 2023 se podíl mužů na vedoucích pozicích snížil o 4 procentní body. Ženy na vedoucích pozicích jsou vidět především v sektorech HR, práva a marketingu, muži dominují v oblastech IT nebo strojírenství.