Elektrické vozy Škoda Enyaq iV najezdily ve službách českého předsednictví v Radě EU přes 120 tisíc kilometrů

01.03.2023 | Článek dne

K přepravě vrcholných politiků v rámci předsednictví v Radě EU posloužila flotila 55 elektrických SUV Škoda Enyaq iV. Celkem tyto vozy najezdily více než 120 tisíc kilometrů, přičemž nejvyšší nájezd u jednotlivého vozu byl přes 4 000 km. Z veřejných nabíjecích stanic elektromobily celkem spotřebovaly 20 978 kWh energie, získaných během 1 085 nabíjení. Většina nabíjení (88,3 %) proběhla na DC nabíjecích stanicích.

Českou republiku při jejím předsednictví EU reprezentovala i flotila elektrických vozů značky Škoda. Úřadu vlády bylo zapůjčeno 55 vozů Enyaq iV 80x s pohonem všech kol, v barvě černá Magic a interiérem EcoSuite z udržitelných materiálů. Tyto automobily sloužily k přepravě delegátů na zasedání summitu a neformálních Rad EU, což znamenalo intenzivní službu zejména v ulicích hlavního města.

Přes sto tisíc kilometrů bez lokálních emisí

„Celkem flotila najezdila 120 257 km a nejvyšší nájezd u jednotlivého vozu překročil 4 000 kilometrů. Kromě wallboxů nainstalovaných v garážích specializovaného útvaru Policie ČR, řidiči využívali zejména veřejné nabíječky dostupné prostřednictvím služby Chargee, včetně nabíjecího hubu, který vznikl u Kongresového centra.“

Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení automobilky Škoda Auto

Nabíjecí řešení Chargee, určené zejména firemním fleetům, umožňuje nabíjení na více než 3 000 veřejných nabíjecích bodech v České republice.

Ve veřejné síti dominovaly DC nabíječky

Na veřejných nabíječkách absolvovala flotila vozů Enyaq iV drtivou většinu nabíjení. Celkem jich proběhlo 1 085 na 101 stanicích a bylo využito 20 978 kWh elektrické energie. Převážnou část, 88,3 % veškerého nabíjení, obstaraly DC rychlonabíjecí stanice využívající stejnosměrného proudu. Na pomalejších AC nabíječkách, fungujících na bázi střídavého proudu, doplnila elektrická flotila 8 % energie. Nejmenší část, 3,7 % spotřebované energie, zajistily superrychlé nabíječky HPC, které jsou schopné nabít baterii modelu Enyaq iV 80x na 80 % její kapacity podle podmínek už za 36 minut. Hodí se tedy především pro delší cesty a nejčastěji je proto najdeme u dálnic či rychlostních silnic. V nabíjení flotily vozů pro předsednictví EU, které se pohybovaly primárně po Praze, tak zcela pochopitelně hrály jen okrajovou roli.

První elektromobil značky Škoda slaví úspěchy

Elektrické SUV Enyaq iV je nejen prvním vozem značky Škoda od základu vyvinutým jako elektromobil, ale také jediným modelem koncernu VW Group, který využívá nejmodernější elektrickou platformu MEB a je přitom vyráběn mimo Německo. V roce 2022 potvrdil model Enyaq iV své kvality, když obhájil pozici nejprodávanějšího elektromobilu na českém trhu a obsadil přední příčky na řadě dalších trhů.

Ekologický provoz se u něj spojuje s tradičními výhodami značky Škoda. Enyaq iV nabízí velkorysý prostor i atraktivní vzhled, špičkové jízdní výkony, bohatou výbavu a maximální úroveň bezpečí i komfortu. Představuje tak důkaz, že ekologicky šetrná mobilita a boj proti změně klimatu nemusí pro řidiče a cestující znamenat ústupky a kompromisy. V rámci předsednictví EU tak posloužil jako názorná ukázka toho, že se Česká republika hlásí k podpoře elektromobility a ochraně klimatu.

Zdroj: ŠKODA Auto

DB Schenker spouští novou službu osobní přepravy prostřednictvím palubních kurýrů

DB Schenker představil nový standardizovaný produkt pro rostoucí segment trhu. Zákazníci si nyní mohou objednat palubní kurýrní službu (on-board courier – OBC), jako standardizovaný produkt. Kurýr doprovází zásilku po celou její cestu. Řešení je určeno zákazníkům, kteří potřebují rychle přepravit malé nebo cenné zásilky. Společnost DB Schenker tak rozšiřuje své portfolio prémiových doručovacích služeb.

Experti probírali vyhlídky českého autoprůmyslu a konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky v EU a ve světě

Konkurenceschopnost Evropské unie a budoucnost automobilového průmyslu byly tématem další z veřejných besed, které se konaly v PressCentru ČTK jako součást společného projektu ČTK Connect a Evropského parlamentu s názvem „Volby pro budoucnost EU.“ Akce v sobě soustředila hned dvě témata z nedávné Konference o budoucnosti Evropy, která ČTK Connect v těchto diskusích sleduje: byly to okruhy Silnější ekonomika a Životní prostředí.

GXO obnovuje smlouvu se společností Mars

GXO Logistics, Inc. oznámil, že obnovil smlouvu s významným francouzským výrobcem baleného spotřebního zboží Mars, partnerství, které započalo před 15 lety. Společnost GXO řídí skladování, distribuci, vracení zboží a služby s přidanou hodnotou pro řadu značek společnosti Mars v segmentech Snacking a Food & Nutrition.