Fond Accolade ve druhém čtvrtletí zrychlil růst, za celé pololetí dosáhl zhodnocení 5,45 %, pozitivní vliv měl růst nájmů

07.09.2022 | Článek dne

Segment průmyslových nemovitostí má za sebou tři roky nebývalého růstu, kdy se jejich trhu nedotkly žádné výrazné negativní jevy. Aktuálně v sektoru působí dva proti sobě jdoucí trendy napříč celou Evropou. První z nich je očekáváný růst úrokových měr. Ten by v konečném důsledku totiž mohl vést k poklesu cen nemovitostí. Proti tomuto faktoru ale působí výrazný růst nájmů, což naopak může zvyšovat ceny realit. „Trh prostě zdražuje a skladových ploch je stále nedostatek – pro zvyšování nájmů je tedy i nadále prostor. V rámci fondu očekáváme začátkem příštího roku další růst cen nájmů. Ten umožňují mimo jiné právě inflační doložky, které vnímáme jako účinnou ochranu investic. Díky nim se nám daří minimálně z 80 % inflační tlaky zmírňovat,“ řekl Milan Kratina, CEO Accolade.

 

Dalším dlouhodobým trendem současné ekonomiky, který výrazně ovlivňuje dění na trhu s průmyslovými nemovitostmi, je pokračování nearshoringu. Ten zvyšuje tlak na soběstačnější Evropu, a tedy na potřebu vyrábět a skladovat na starém kontinentu. Nearshoring má zároveň pozitivní efekt na požadované snižování uhlíkové stopy průmyslu a služeb. „Nutnost reagovat na konflikt na Ukrajině sice pravděpodobně odloží zavření některých uhelných elektráren a otevře další diskuse o těch jaderných, nicméně výrazně vyšší důraz na udržitelnost a dekarbonizaci napříč celou společností je naprosto nepopiratelný,“ zdůraznil Milan Kratina.   

 

Z hlediska výnosu dosáhl Accolade Industrial Fund ve druhém čtvrtletí letošního roku 4,23 % v české koruně a v euru 3,66 %, což jsou procenta, která odpovídají očekávanému ročnímu výnosu mezi 7 a 10 %. „Neustále se na nás obrací noví klienti z řad logistických a výrobních společností, ale také e-commerce s poptávkou na nové plochy. Přesto, že analýzy ukazují mírný meziroční pokles kondice v této oblasti, na zájmu o nové prostory to nepociťujeme,“ konstatoval Milan Kratina. V současnosti je z více než 1,2 milionů metrů čtverečných, které zahrnuje portfolio fondu, volných pouze dvě stě metrů čtverečních. 

 

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se portfolio fondu rozšířilo o čtyři areály, dva z nich jsou v Česku, dva v Polsku. Konkrétně jde o moderní průmyslovou halu ve středočeských Zdicích pro společnost Doosan Bobcat, prodejce zemědělského a stavebního vybavení. Do fondu také přibyly prostory v rámci nové průmyslové zóny po bývalých sklárnách v Hostomicích u Teplic, kde si aktuálně prostory pronajímá prodejce sanitárního zboží Sanitino. V lokalitě je v plánu postupná výstavba komplexu budov o celkové rozloze přesahující 31 tisíc metrů čtverečních

 

V Polsku pak portfolio doplnily více než 13tisícové prostory v parku Koszalin na severu země, konkrétně pro nájemce AutoStore. Tato lokalita se vyznačuje řadou pozitiv od počtu obyvatel, který přesahuje 100 tisíc až po umístění ve zvláštní ekonomické zóně Słupsk. Ta je přínosem hlavně pro společnosti, které se chtějí rozvíjet v Pomořansku. Výhodou je i blízkost k Baltskému moři, které umožňuje spojení se Skandinávií, poblíž také vedou důležité silnice například do Berlína. Druhým polským „přírůstkem“ je park Legnica s téměř 27 tisíci metry čtverečními, který vyrostl na brownfieldu po bývalém vojenském letišti a nachází se tak v jednom z nejvíce industrializovaných a silně urbanizovaných regionů ve střední a východní Evropě.

 

Zdroj: Hero & Outlaw

 

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.