Fond Accolade ve druhém čtvrtletí zrychlil růst, za celé pololetí dosáhl zhodnocení 5,45 %, pozitivní vliv měl růst nájmů

07.09.2022 | Článek dne

Segment průmyslových nemovitostí má za sebou tři roky nebývalého růstu, kdy se jejich trhu nedotkly žádné výrazné negativní jevy. Aktuálně v sektoru působí dva proti sobě jdoucí trendy napříč celou Evropou. První z nich je očekáváný růst úrokových měr. Ten by v konečném důsledku totiž mohl vést k poklesu cen nemovitostí. Proti tomuto faktoru ale působí výrazný růst nájmů, což naopak může zvyšovat ceny realit. „Trh prostě zdražuje a skladových ploch je stále nedostatek – pro zvyšování nájmů je tedy i nadále prostor. V rámci fondu očekáváme začátkem příštího roku další růst cen nájmů. Ten umožňují mimo jiné právě inflační doložky, které vnímáme jako účinnou ochranu investic. Díky nim se nám daří minimálně z 80 % inflační tlaky zmírňovat,“ řekl Milan Kratina, CEO Accolade.

 

Dalším dlouhodobým trendem současné ekonomiky, který výrazně ovlivňuje dění na trhu s průmyslovými nemovitostmi, je pokračování nearshoringu. Ten zvyšuje tlak na soběstačnější Evropu, a tedy na potřebu vyrábět a skladovat na starém kontinentu. Nearshoring má zároveň pozitivní efekt na požadované snižování uhlíkové stopy průmyslu a služeb. „Nutnost reagovat na konflikt na Ukrajině sice pravděpodobně odloží zavření některých uhelných elektráren a otevře další diskuse o těch jaderných, nicméně výrazně vyšší důraz na udržitelnost a dekarbonizaci napříč celou společností je naprosto nepopiratelný,“ zdůraznil Milan Kratina.   

 

Z hlediska výnosu dosáhl Accolade Industrial Fund ve druhém čtvrtletí letošního roku 4,23 % v české koruně a v euru 3,66 %, což jsou procenta, která odpovídají očekávanému ročnímu výnosu mezi 7 a 10 %. „Neustále se na nás obrací noví klienti z řad logistických a výrobních společností, ale také e-commerce s poptávkou na nové plochy. Přesto, že analýzy ukazují mírný meziroční pokles kondice v této oblasti, na zájmu o nové prostory to nepociťujeme,“ konstatoval Milan Kratina. V současnosti je z více než 1,2 milionů metrů čtverečných, které zahrnuje portfolio fondu, volných pouze dvě stě metrů čtverečních. 

 

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se portfolio fondu rozšířilo o čtyři areály, dva z nich jsou v Česku, dva v Polsku. Konkrétně jde o moderní průmyslovou halu ve středočeských Zdicích pro společnost Doosan Bobcat, prodejce zemědělského a stavebního vybavení. Do fondu také přibyly prostory v rámci nové průmyslové zóny po bývalých sklárnách v Hostomicích u Teplic, kde si aktuálně prostory pronajímá prodejce sanitárního zboží Sanitino. V lokalitě je v plánu postupná výstavba komplexu budov o celkové rozloze přesahující 31 tisíc metrů čtverečních

 

V Polsku pak portfolio doplnily více než 13tisícové prostory v parku Koszalin na severu země, konkrétně pro nájemce AutoStore. Tato lokalita se vyznačuje řadou pozitiv od počtu obyvatel, který přesahuje 100 tisíc až po umístění ve zvláštní ekonomické zóně Słupsk. Ta je přínosem hlavně pro společnosti, které se chtějí rozvíjet v Pomořansku. Výhodou je i blízkost k Baltskému moři, které umožňuje spojení se Skandinávií, poblíž také vedou důležité silnice například do Berlína. Druhým polským „přírůstkem“ je park Legnica s téměř 27 tisíci metry čtverečními, který vyrostl na brownfieldu po bývalém vojenském letišti a nachází se tak v jednom z nejvíce industrializovaných a silně urbanizovaných regionů ve střední a východní Evropě.

 

Zdroj: Hero & Outlaw

 

Investiční a nemovitostní skupina ARETE vstupuje na polský trh

Investiční a nemovitostní skupina ARETE oznámila akvizici významného logistického parku v západním Polsku. ARETE tímto rozšiřuje své působení mimo Českou a Slovenskou republiku a vstupuje na polský trh. Park posílí portfolio fondu ARETE INDUSTRIAL, jehož celková pronajímatelná plocha vzroste o 25 % a hodnota aktiv ve správě přesáhne 7,5 mld. Kč.

Prazdroj investuje přes miliardu korun do vratných lahví. V Česku bude zálohovaná celá jeho tuzemská produkce ve skle

Plzeňský Prazdroj investuje více než miliardu korun do rozšíření sortimentu ve vratných lahvích. Jako poslední ze svých tuzemských značek do nich nyní překlápí třetinky Frisco a piva značky Elektrárna. Veškeré skleněné lahve, do kterých pivovar plní své produkty pro český trh, tak budou od příštího roku vratné. Finálním krokem, který Prazdroji umožní distribuovat celé portfolio v opakovaně použitelných skleněných obalech, je zprovoznění nové automatické stáčecí linky v plzeňském pivovaru. Díky tomu ročně nevyprodukuje přes 30 milionů jednorázových skleněných lahví.