Gebrüder Weiss podpořil vědeckou expedici v Grónsku

10.06.2024 | Článek dne

Mezinárodní logistická společnost Gebrüder Weiss podporuje klimatickou expedici „The Greenland Project“. V rámci spolupráce s mezinárodním vědeckým týmem zajistí dopravní prostředky a vybavení potřebné pro měsíční výpravu do Grónska, jejímž cílem je získat nové poznatky o tání ledovců.

Grónsko je již mnoho let středem zájmu výzkumu klimatu, protože je jako jedna z největších ledových oblastí na světě velmi citlivé na veškeré klimatické změny. Z tohoto důvodu je lokalita velice významná také pro expedici „The Greenland Project“, v rámci níž se tým výzkumníků složený ze dvou vědců, lékařů a fotografa vydal pěšky na speciální misi, aby v klíčových intervalech změřil tloušťku ledového příkrovu. Dopravní prostředky a vybavení pro tuto unikátní a udržitelnou expedici zajistí společnost Gebrüder Weiss. „Jako jeden z předních světových poskytovatelů logistických služeb považujeme za svou povinnost podporovat výzkumné iniciativy, jako je právě tento projekt. Cílem expedice je získat poznatky o klimatických změnách, které nám pomohou přijímat správná a důležitá rozhodnutí pro naši budoucnost,“ uvádí Wolfram Senger-Weiss, předseda představenstva společnosti Gebrüder Weiss.

Výzkumný tým se vydá napříč Grónskem přibližně podél 70. severní rovnoběžky, která spojuje vesnici Kangerlussuaq na západním pobřeží s městem Isotoq na východním pobřeží. Hustota ledového příkrovu bude měřena v pravidelných intervalech, aby vědci získali hodnoty potřebné pro srovnání s dřívějšími měřeními provedenými na této trase. Členové týmu urazí celkem 600 kilometrů (373 mil) na lyžích, každý s vlečnými saněmi. „Vzhledem k tomu, že se náš výzkum zaměřuje na klima a tání ledovců, považujeme za důležité, aby byl jeho průběh co nejvíce klimaticky neutrální. Pěší expedice do tohoto křehkého ekosystému nám umožňuje provádět měření mnohem šetrnějším způsobem k životnímu prostředí, než by bylo možné s využitím vrtulníku, a současně také s větší přesností, než by bylo možné pomocí satelitu,“ vysvětluje Niklas Marc Heinecke, fotograf a spoluzakladatel projektu, a dodává: „Díky podpoře společnosti Gebrüder Weiss se můžeme v tomto nehostinném prostředí spolehnout na kvalitní vybavení.“

Foto: Gebrüder Weiss ČR

Cenné poznatky z oblasti klimatických

Výsledky expedice, které budou podrobněji analyzovány na univerzitě Sunshine Coast v Austrálii, mají celosvětový význam. Budou sdíleny s vědci z celého světa a přispějí k lepšímu porozumění problematice klimatických změn. Cílem této měsíční expedice je získat cenné poznatky o souvislostech mezi teplotními výkyvy v Grónsku v posledních desetiletích a dalšími dopady na globální klima.
„Udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí patří mezi 4 základní hodnoty naší společnosti, proto jsme rádi, že můžeme být součásti projektu, který se zabývá změnami klimatu a současně je realizován s maximálním ohledem na zkoumaný ekosystém,“ dodává Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR.

Na sociálních sítích společnosti Gebrüder Weiss bude v následujících měsících možné sledovat průběžné novinky a informace o projektu, od působivých fotografií z Grónska až po vzrušující výsledky výzkumu. Společnost na těchto kanálech poskytuje také informace o dalších inovativních projektech z oblasti budoucnosti mobility, které podporuje. Naposledy například přepravila do Arménie vybavení pro misi Mars Analog AMADEE-24 Rakouského kosmického fóra (OeWF).

Zdroj: Gebrüder Weiss ČR

Plastové obaly se dají nahradit papírem. DS Smith už takto z oběhu odstranil miliardu kusů plastu

Papírenská společnost DS Smith ve spolupráci s některými z nejznámějších značek rychloobrátkového zboží na světě nahradila více než jednu miliardu plastů. Významného milníku na cestě k lepší udržitelnosti dodavatelských řetězců dosáhla s více než ročním předstihem oproti plánu, a to díky tomu, že se u svých obalových řešení zaměřila na cirkulární design. Recyklovaný papír v kombinaci s chytře promyšlenou konstrukcí dokáže konkurovat plastovým obalům nižšími dopady na životní prostředí, a tam, kde ho lze používat opakovaně, i cenou.

Ministerstvo dopravy představilo investorům projekt dostavby vybraných úseků dálnice D35 formou PPP

Přes 50 km dálnice D35 bude realizováno státem ve spolupráci se soukromým sektorem. Na Ministerstvu dopravy se proto sešlo 111 zástupců (dalších 92 se připojilo online) investorů, stavebních firem, financujících institucí nebo například poradců, kteří mají o projekt zájem, aby se seznámili s jeho klíčovými parametry. Celá tato klíčová tepna se pro řidiče zprovozní v roce 2029.

Projekt Chytrej výčep má první výsledky. Prazdroj vyvinul úspornější chladič pro hospody

Projekt Chytrej výčep od Plzeňského Prazdroje, který má hospodám přinést podstatné snížení spotřeby energií, má první výrazné výsledky. Prazdroj vyvinul ve spolupráci se společností Sinop CB zcela nový a úsporný systém chlazení piva, u kterého očekává zhruba třetinovou úsporu spotřebované elektřiny. Nový chladič nyní experti instalují v prvních deseti hospodách v Česku. Po otestování v praxi a detailních měřeních by ho měl pivovar začít nabízet svým partnerským gastroprovozům. Výhodou je, že nový chladič lze využít i ve stávajících výčepech.