Grónsko je již mnoho let středem zájmu výzkumu klimatu, protože je jako jedna z největších ledových oblastí na světě velmi citlivé na veškeré klimatické změny. Z tohoto důvodu je lokalita velice významná také pro expedici „The Greenland Project“, v rámci níž se tým výzkumníků složený ze dvou vědců, lékařů a fotografa vydal pěšky na speciální misi, aby v klíčových intervalech změřil tloušťku ledového příkrovu. Dopravní prostředky a vybavení pro tuto unikátní a udržitelnou expedici zajistí společnost Gebrüder Weiss. „Jako jeden z předních světových poskytovatelů logistických služeb považujeme za svou povinnost podporovat výzkumné iniciativy, jako je právě tento projekt. Cílem expedice je získat poznatky o klimatických změnách, které nám pomohou přijímat správná a důležitá rozhodnutí pro naši budoucnost,“ uvádí Wolfram Senger-Weiss, předseda představenstva společnosti Gebrüder Weiss.
Výzkumný tým se vydá napříč Grónskem přibližně podél 70. severní rovnoběžky, která spojuje vesnici Kangerlussuaq na západním pobřeží s městem Isotoq na východním pobřeží. Hustota ledového příkrovu bude měřena v pravidelných intervalech, aby vědci získali hodnoty potřebné pro srovnání s dřívějšími měřeními provedenými na této trase. Členové týmu urazí celkem 600 kilometrů (373 mil) na lyžích, každý s vlečnými saněmi. „Vzhledem k tomu, že se náš výzkum zaměřuje na klima a tání ledovců, považujeme za důležité, aby byl jeho průběh co nejvíce klimaticky neutrální. Pěší expedice do tohoto křehkého ekosystému nám umožňuje provádět měření mnohem šetrnějším způsobem k životnímu prostředí, než by bylo možné s využitím vrtulníku, a současně také s větší přesností, než by bylo možné pomocí satelitu,“ vysvětluje Niklas Marc Heinecke, fotograf a spoluzakladatel projektu, a dodává: „Díky podpoře společnosti Gebrüder Weiss se můžeme v tomto nehostinném prostředí spolehnout na kvalitní vybavení.“
Cenné poznatky z oblasti klimatických
Výsledky expedice, které budou podrobněji analyzovány na univerzitě Sunshine Coast v Austrálii, mají celosvětový význam. Budou sdíleny s vědci z celého světa a přispějí k lepšímu porozumění problematice klimatických změn. Cílem této měsíční expedice je získat cenné poznatky o souvislostech mezi teplotními výkyvy v Grónsku v posledních desetiletích a dalšími dopady na globální klima.
„Udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí patří mezi 4 základní hodnoty naší společnosti, proto jsme rádi, že můžeme být součásti projektu, který se zabývá změnami klimatu a současně je realizován s maximálním ohledem na zkoumaný ekosystém,“ dodává Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR.
Na sociálních sítích společnosti Gebrüder Weiss bude v následujících měsících možné sledovat průběžné novinky a informace o projektu, od působivých fotografií z Grónska až po vzrušující výsledky výzkumu. Společnost na těchto kanálech poskytuje také informace o dalších inovativních projektech z oblasti budoucnosti mobility, které podporuje. Naposledy například přepravila do Arménie vybavení pro misi Mars Analog AMADEE-24 Rakouského kosmického fóra (OeWF).
Zdroj: Gebrüder Weiss ČR