GS1 slaví 50 let

03.04.2023 | Článek dne

Standardní čárový kód GS1 pro označování produktů je s námi už půl století. Zavedení mezinárodního datového nosiče se zakódovaným číslem obchodní položky BBC zařadila mezi 50 nejdůležitějších událostí ve vývoji světové ekonomiky.

Snímání čárového kódu na pokladně znamenalo revoluci v maloobchodu s obrovským dopadem do celého dodavatelského řetězce, do ekonomiky i do společnosti.

Dne 3. dubna 1973 lídři průmyslu v USA zvolili jednotný standard pro identifikaci výrobků. Z osmi soutěžních návrhů vybrali symbol UPC, Universal Product Code, který vytvořila společnost IBM; v jejím týmu byl i vynálezce čárového kódu N. J. Woodland, který svůj objev patentoval již v roce 1952. Historicky první načtení čárového kódu proběhlo v červnu 1974 v supermarketu v americkém Ohiu. Kód byl umístěn na balíčku žvýkaček Wrigley’s. Ve stejném roce standard nastoupil cestu do Evropy. Na základě původního čárového kódu UPC vznikl nový datový nosič, čárový kód EAN-13, umožňující globální využívání standardní třináctimístné identifikační struktury.

V roce 1977 v Bruselu vznikla organizace, která dala čárovému kódu ikonický název EAN. Organizaci s názvem European Article Numbering Association, E.A.N.A., založilo 12 evropských států. V roce 1983 se Československo stalo 19. členem EAN International a byl mu přidělen prefix 859. Těmito číslicemi začíná globální číslo obchodní položky (GTIN) každého výrobku registrovaného u nás, resp. identifikátor společnosti, která produkt uvedla na trh (Global Company Prefix, GCP). Číslo GTIN je uvedené pod čárovým kódem, který umožňuje jeho strojové načtení již padesát let.

Roku 2005 došlo ke sloučení americké organizace s EAN International; tak se zrodila globální standardizační organizace GS1. U nás následně proběhla transformace EAN Česká republika na GS1 Czech Republic.

Během desetiletí se standard rozvinul do komplexního systému pro automatickou identifikaci, sběr a sdílení dat. Systém GS1 zvyšuje efektivitu dodavatelských řetězců v maloobchodu, zdravotnictví a dalších sektorech. Umožňuje bezpapírovou obchodní komunikaci, snižuje chybovost, šetří náklady a chrání bezpečnost spotřebitelů a pacientů po celém světě.

Zdroj: GS1 Czech Republic

Z včelích úlů v Panattoni parcích se v loňském roce vytočilo 1,4 tuny medu

Včely hrají klíčovou roli v procesu opylování, čímž mají široký dopad na zemědělství a biodiverzitu na naší planetě. Dlouhodobě se však potýkají s problémy, mezi které mimo jiné patří také ztráta jejich přirozeného prostředí, což vede k úbytku kvetoucích rostlin, které jsou základním zdrojem jejich potravy. Novým zázemím se pro včely stávají průmyslové areály společnosti Panattoni. Informace o stavu včelstva a jeho chování zde monitoruje IT systém a vše vyhodnocuje umělá inteligence.

Středoevropská realitní transakce roku: česká SCF kupuje za více než 7 miliard korun portfolio nákupních center v Polsku

Česká investiční skupina Star Capital Finance (SCF) koupila tento týden portfolio šesti polských obchodních center od globální investiční skupiny Cromwell Property Group. Hodnota transakce je přes 7 miliard Kč. Jedná se o jednu z největších nemovitostních transakcí ve střední Evropě za posledních několik let. SCF tímto krokem vstupuje do třetí země a posiluje svou pozici na středoevropském retailovém trhu, kde již vlastní a provozuje obchodní centra v České republice a na Slovensku.