GS1 slaví 50 let

03.04.2023 | Článek dne

Standardní čárový kód GS1 pro označování produktů je s námi už půl století. Zavedení mezinárodního datového nosiče se zakódovaným číslem obchodní položky BBC zařadila mezi 50 nejdůležitějších událostí ve vývoji světové ekonomiky.

Snímání čárového kódu na pokladně znamenalo revoluci v maloobchodu s obrovským dopadem do celého dodavatelského řetězce, do ekonomiky i do společnosti.

Dne 3. dubna 1973 lídři průmyslu v USA zvolili jednotný standard pro identifikaci výrobků. Z osmi soutěžních návrhů vybrali symbol UPC, Universal Product Code, který vytvořila společnost IBM; v jejím týmu byl i vynálezce čárového kódu N. J. Woodland, který svůj objev patentoval již v roce 1952. Historicky první načtení čárového kódu proběhlo v červnu 1974 v supermarketu v americkém Ohiu. Kód byl umístěn na balíčku žvýkaček Wrigley’s. Ve stejném roce standard nastoupil cestu do Evropy. Na základě původního čárového kódu UPC vznikl nový datový nosič, čárový kód EAN-13, umožňující globální využívání standardní třináctimístné identifikační struktury.

V roce 1977 v Bruselu vznikla organizace, která dala čárovému kódu ikonický název EAN. Organizaci s názvem European Article Numbering Association, E.A.N.A., založilo 12 evropských států. V roce 1983 se Československo stalo 19. členem EAN International a byl mu přidělen prefix 859. Těmito číslicemi začíná globální číslo obchodní položky (GTIN) každého výrobku registrovaného u nás, resp. identifikátor společnosti, která produkt uvedla na trh (Global Company Prefix, GCP). Číslo GTIN je uvedené pod čárovým kódem, který umožňuje jeho strojové načtení již padesát let.

Roku 2005 došlo ke sloučení americké organizace s EAN International; tak se zrodila globální standardizační organizace GS1. U nás následně proběhla transformace EAN Česká republika na GS1 Czech Republic.

Během desetiletí se standard rozvinul do komplexního systému pro automatickou identifikaci, sběr a sdílení dat. Systém GS1 zvyšuje efektivitu dodavatelských řetězců v maloobchodu, zdravotnictví a dalších sektorech. Umožňuje bezpapírovou obchodní komunikaci, snižuje chybovost, šetří náklady a chrání bezpečnost spotřebitelů a pacientů po celém světě.

Zdroj: GS1 Czech Republic

Kybernetické útoky jsou stále sofistikovanější – nové Security Operations Center Seyforu přináší strategickou ochranu

Kybernetické hrozby se neustále vyvíjejí a firmy i veřejné instituce již nemohou spoléhat pouze na základní antivirová řešení. V zemích EU zaznamenalo jen v loňském roce alespoň jeden bezpečnostní incident 24 % firem. Společnost Seyfor, přední evropský poskytovatel IT řešení, proto představuje nové Security Operations Center (SOC), které společnostem i veřejné správě nabízí komplexní strategii ochrany před moderními hrozbami v režimu 24/7. Díky nepřetržitému monitoringu, rychlé analýze incidentů a okamžité reakci dokáže SOC zajistit spolehlivou obranu proti kybernetickým útokům.

DSV reaguje na rostoucí poptávku v e-commerce

Neustálý rozvoj digitalizace proměnil pohodlné online nakupování neboli e-commerce v běžnou součást spotřebitelského chování. Vedle tradičního maloobchodu dochází i k dynamické expanzi v B2B sektoru, což pro DSV i logistiku obecně přináší nové výzvy.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.