Norma přináší soubor postupů pomáhajících zajistit bezpečnost informací v rámci firem či institucí. Je důležité si uvědomit, že potřeba zajistit bezpečnost informací se netýká pouze kybernetické (informační) bezpečnosti, ale současně i fyzického zabezpečení prostor organizace i ochrany zaměstnanců. Norma tak nabízí například nejen soubor opatření, jak zajistit fyzickou bezpečnost budovy, před možným přístupem cizích osob, ale současně i postupy zajištění oprávněného přístupu k datům organizace, či třeba bezpečnost informací ve vztazích s dodavateli.
„Informace jsou jedním z nejcennějších aktiv, kterým každá organizace disponuje. Nejde jen o fyzická data zanesená ve firemních dokumentech či v počítačích nebo serverech. Patří sem také nehmotné informace jako znalosti zaměstnanců, koncepty, nápady, značky a mnoho dalšího. Hodnota informací je mnohdy nevyčíslitelná. Proto je velmi důležité, že soubor opatření k zajištění informační bezpečnosti obsažený v normě ČSN EN ISO/IEC 27002 je nyní k dispozici i v českém jazyce. Současně na druhou polovinu roku připravuje Česká agentura pro standardizaci také překlad související normy ISO/IEC 27001. Obě normy lze zakoupit jednotlivě na e-shopu Agentury ČAS, případně je získat prostřednictvím služby ČSN online.“
Zdeňka Slaná, ředitelka odboru standardizace České agentury pro standardizaci
Informace jsou vystaveny jak úmyslným, tak neúmyslným hrozbám, zatímco související procesy, systémy, sítě a lidé mají vlastní zranitelnosti. Nová rizika se mohou objevovat i v průběhu času, stačí malá změna obchodních procesů či systémů. Svou roli mohou sehrát také vnější vlivy, například nové zákony a předpisy. Riziko ohrožení bezpečnosti informací je tedy neustálé, proto je důležité nejen přijmout veškerá opatření směřující k efektivnímu zajištění bezpečnosti informací, ale současně mít připraven i postup pro případy, kdy dojde k jejímu narušení, aby byly omezeny dopady na firmu či instituci.
Od bezpečnosti lidských zdrojů až po analýzu dat
Technická norma ČSN EN ISO/IEC 27002 provádí organizace výběrem opatření v rámci procesu zavádění systému řízení bezpečnosti informací a zavést obecně uznávaná opatření bezpečnosti informací. Současně může být základem pro vypracování vlastní politiky řízení bezpečnosti informací. V normě je možné nalézt 93 opatření, která jsou v podstatě identifikací možného narušení informační bezpečnosti. Každé opatření přitom popsané, obsahuje cíl, kterého má být s jeho pomocí dosaženo, a také pokyny k jeho implementaci. Současně, pokud je to potřeba, poskytuje další informace, které může být potřeba vzít v úvahu, například právní aspekty a odkazy na další normy.
ČSN EN ISO/IEC 27002 tak může posloužit i jako seznam klíčových bodů pro posouzení možných rizik v rámci organizace a nalezení míst, kde by potenciálně mohlo dojít k narušení bezpečnosti informací. Současně v ní lze najít také popis toho, jaké opatření zavést, aby bylo to které bezpečnostní riziko eliminováno nebo zmenšeno. Důležitou součástí normy je i návrh postupů a procesů, jak zamezit, identifikovat narušení informační bezpečnosti a minimalizovat vzniklé škody.
Agentura ČAS připravuje i překlad souvisejících norem
Původní norma ISO/IEC 27002:2022 je technickou revizí normy vydané již v roce 2014 a společně s dalšími normami řady ISO/IEC 27000 tvoří základní normativní rámec pro Systém řízení bezpečnosti informací (ISMS – Information Security Management System). Česká agentura pro standardizaci v současné době připravuje také český překlad normy ISO/IEC 27001, která určuje požadavky pro zavedení systému řízení bezpečnosti informací. Současně probíhají práce na evropské harmonizaci této problematiky.
Normu je možné zakoupit jednotlivě na e-shopu Agentury ČAS za cenu 896 Kč. Současně je samozřejmě k dispozici i v rámci předplatného služby ČSN online.
Zdroj: Česká agentura pro standardizaci