Karvinský JÄKL spolupracuje s VŠB-TUO na inovativním projektu automatizace skladování

04.12.2023 | Článek dne

ArcelorMittal Tubular Products Karviná (AMTP) spolupracuje s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) na projektu efektivnějšího skladování a manipulace s materiálem ve skladovacích halách.

Předmětem projektu je problematika lokalizace označených svazků podélně svařovaných ocelových tenkostěnných profilů, trubek a tenkostěnných otevřených profilů ve skladových prostorách karvinského závodu. „Naším záměrem je využít stávající funkční systém a doplnit ho o aktivní prvky pro monitoring a propojení s periferiemi, včetně MES systému a jeřábového řízení,“ uvádí René Fabik, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Tubular Products Karviná, a doplňuje: „Výsledkem spolupráce by mělo být zrychlení expedice, úspora času při přípravě nakládky a zvýšení bezpečnosti na pracovišti.“

Hlavním prvkem navrhovaného řešení je detailní sledování 3D polohy kladnice nebo jeřábové kočky během manipulace s jeřábem. Jeřáb bude vybaven systémem detekce břemene, což umožní automatické potvrzení o přemístění břemene a snížení rizika chyb operátorů. „Zatím pracujeme s několika variantami detekce uvázaného břemene. Zvažujeme například realizaci optického systému za použití laserového skeneru nebo implementaci váhového senzoru. Testování a optimalizace jsou plánovány na rok 2024, s ostrým startem předpokládaným v roce 2025,“ uvádí René Fabik.

Odborníci z Katedry automatizační techniky a řízení Fakulty strojní na VŠB-TUO se na řešení problému podílí v rámci výzkumného projektu REFRESH, který má za úkol podpořit spolupráci mezi studenty, vědci, špičkovými odborníky, firmami a zástupci veřejné sféry. „Propojení akademických a průmyslových partnerů přispívá k transformaci Moravskoslezského kraje v chytrý a zelený region a je důležitým předpokladem pro úspěšný vývoj inovací. Participaci na projektu přislíbila celá řada malých a středních firem i velkých průmyslových hráčů a zde vidíme konkrétní příklad, kdy má spolupráce konkrétní obrysy,“ dodává hlavní řešitel projektu REFRESH a prorektor pro strategii a spolupráci VŠB-TUO Igor Ivan.

Zdroj: ArcelorMittal Tubular Products Karviná, JÄKL

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.