Když zábavu při řízení doplňuje komfort: rallyové eso Oliver Solbergtestuje vůz Škoda Octavia RS

09.07.2024 | Článek dne

Motorsport je součástí DNA značky Škoda již více než 120 let. Tento odkaz se tradičně odráží i v sériových vozech Škoda RS. A jak potvrzuje Oliver Solberg, tak ani nová Škoda Octavia RS není výjimkou. Mladý švédský jezdec rally absolvoval s nejsportovnější verzí modelu Octavia rozsáhlou testovací jízdu.

Oliver Solberg obvykle startuje ve FIA Mistrovství světa v rally za volantem vozu Škoda Fabia RS Rally2. 22letý švédský mladík nyní využil možnosti vyzkoušet si novou generaci vozu Škoda Octavia RS. Byl nadšený, jak inženýři Škody spojili ovladatelnost, praktičnost a komfort se sportovním charakterem, výkonem a zábavou při řízení.

Jedním z klíčových faktorů je nový motor o výkonu 195 kW (265 k), což je o 15 kW (20 k) více než u předchozího modelu.

„Okamžitě dostupný výkon je prostě skvělý. Nemusíte přemýšlet o řazení, stačí se v jakékoli rychlosti dotknout plynového pedálu a Octavia vystřelí vpřed,“

Oliver Solberg

Čtyřválcový přeplňovaný motor nového vozu Škoda Octavia RS pochází ze stejné rodiny (EA 888) jako pohonná jednotka Solbergova speciálu Škoda Fabia RS Rally2, kterou používá při soutěžích. „Motor vozu Škoda Octavia RS má rychlou odezvu a okamžitě reaguje na povely plynu,“ shrnuje.

Novinkou nejnovějšího modelu Škoda Octavia RS je diferenciál s elektronicky řízenou svorností, který zajišťuje dokonale přesné rozdělení točivého momentu mezi poháněná přední kola. „Tento diferenciál velmi pomáhá s přenosem výkonu na kola. Ani ve výjezdu z ostřejších zatáček se zařazeným nižším převodovým stupněm se vnitřní kolo neprotáčí, takže neztrácíte trakci,“ popisuje Solberg. „Přední část vozu se také pod plynem velmi přirozeně stáčí do zatáčky. Vůz je stabilní a velmi dobře předvídatelný.“

Nová Škoda Octavia RS udělala také značný krok směrem ke sportovnějším zážitkům z jízdy. Podvozek je posazen o 15 milimetrů blíže k vozovce, což výrazně snižuje těžiště vozu. „To má zásadní význam pro lepší ovladatelnost a odezvu řízení, protože při dynamičtější jízdě potřebujete vůz, který jede přesně tam, kam chcete, a to bez zbytečných náklonů,“ zdůrazňuje Solberg. „Nová Škoda Octavia RS je okořeněná DNA motorsportu.“

Podle Solberga si nová Škoda Octavia RS zachovala to, čím se tento model vyznačuje již od jeho první generace: jízdní komfort na dlouhých cestách. „Hlavní předností modelu Octavia RS je kombinace suverénní rychlosti a komfortu při jízdách po běžných silnicích. Vůz je tuhý a přesný, ale nastavení tlumičů není příliš tvrdé,“ vysvětluje Solberg.

Přepracovaná a dravější přední část vozu Škoda Octavia RS se sportovnějším vzhledem podtrženým novou grafikou sériově dodávaných světlometů LED Matrix se líbí i mladému rallyovému jezdci ze Švédska. Po testovací jízdě by si Oliver Solberg klíčky od vozu Škoda Cotavia RS nejraději nechal. S úsměvem vyslovil jedno přání: „Mohl bych ji, prosím, mít jako služební vůz?“

Zdroj: ŠKODA AUTO

Porsche Česká republika spouští novou kampaň, připomíná důležitost recyklace

Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při likvidaci výrobků s ukončenou životností. Některé automobilové komponenty lze po renovaci znovu použít, v ostatních případech přichází na řadu většinou recyklace, která získá cenné suroviny pro výrobu nových produktů, nebo energetické využití jinak nezpracovatelných materiálů.

Stanice Jihlava město v roce 2026: nová budova i moderní nástupiště

Přestavba městského nádraží v Jihlavě může začít, Správa železnic vybrala zhotovitele prací. Stavbu provede společnost Skanska, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 1 266 866 061 korun. Stanice, která se nachází blízko centra krajského města, zcela změní podobu. Vzniknou nová nástupiště, na která bude přístup podchodem. Dosluhující nádražní budovu nahradí nový objekt, který bude zároveň sloužit jako zázemí nově vybudovaného dopravního terminálu. Zahájení prací se plánuje už v srpnu, dokončení pak v polovině roku 2026.

Příručka pro řidiče: Sedm praktických tipů, jak se chovat bezpečně v blízkosti kamionů

Práce řidiče kamionu patří mezi náročná povolání. Znamená dlouhé hodiny za volantem, neustálou soustředěnost a tíhu odpovědnosti za několikatunový náklad či bezpečnost projíždějících vozidel. I přesto, že interakce s kamiony je na českých silnicích dnes již zcela běžná, ne každý řidič ví, jak jízdu poblíž silničních kolosů přizpůsobit, aby řidičům nákladních vozidel jejich práci nekomplikoval a také neohrozil sebe ani ostatní.