Komise navrhuje více transparentnosti a méně byrokracie pro podniky v zájmu lepšího prostředí pro podnikání v EU

11.04.2023 | Článek dne

Evropská komise přijala návrh směrnice, jež má podnikům usnadnit širší používání digitálních nástrojů a postupů v oblasti práva obchodních společností v EU.

Evropská komise dnes přijala návrh směrnice, jež má podnikům usnadnit širší používání digitálních nástrojů a postupů v oblasti práva obchodních společností v EU. Cílem návrhu je podpořit přeshraniční aktivity podniků a zvýšit transparentnost a důvěru při podnikání tím, že se na úrovni EU veřejně zpřístupní více informací o těchto společnostech. Sníží se tak rovněž byrokratická zátěž přeshraničních podniků, které tak díky osvědčení společnosti EU a uplatňování zásady „pouze jednou“ ušetří přibližně 437 milionů EUR ročně na administrativních nákladech. Návrh přispěje k další digitalizaci jednotného trhu a pomůže společnostem (zejména malým a středním podnikům) při podnikání v EU.

Menší byrokracie a administrativní zátěž

Mezi navrhovaná pravidla v zájmu omezení byrokracie a snížení administrativní zátěže přeshraničních podniků patří:

  • uplatňování zásady „pouze jednou“, aby společnosti při zakládání pobočky nebo společnosti v jiném členském státě nemusely znovu předkládat informace. Příslušné informace lze vyměňovat prostřednictvím systému propojení obchodních rejstříků (BRIS),
  • osvědčení společnosti EU, které bude obsahovat základní soubor informací o podnicích a bude zdarma k dispozici ve všech jazycích EU,
  • vícejazyčný standardní vzor digitální plné moci EU, na jehož základě může určitá osoba získat oprávnění zastupovat danou společnost v jiném členském státě,
  • odstranění formalit, jako je požadavek na apostilu nebo ověřené překlady dokumentů společností.

Vyšší transparentnost a důvěra při přeshraničním podnikání

Návrh aktualizuje stávající pravidla EU pro společnosti (směrnice (EU) 2017/1132) a více je přizpůsobuje digitálnímu vývoji a novým výzvám. Stimuluje také růst a konkurenceschopnost na jednotném trhu.

V zájmu zajištění větší transparentnosti a důvěry společností mají navrhovaná pravidla:

  • zajistit, aby důležité informace o společnostech (např. o veřejných obchodních společnostech a skupinách podniků) byly veřejně dostupné zejména na úrovni EU prostřednictvím systému BRIS,
  • usnadnit vyhledávání informací o podnicích v EU díky vyhledávání v systému BRIS a zároveň i ve dvou dalších systémech EU, které propojují vnitrostátní registry skutečných majitelů a insolvenční rejstříky,
  • zajistit, aby údaje o podnicích v obchodních rejstřících byly přesné, spolehlivé a aktuální, například pomocí kontrol jejich údajů před zapsáním do obchodních rejstříků ve všech členských státech.

Další postup

Návrh bude nyní projednávat Evropský parlament a Rada. Navrhuje se, že po jeho přijetí budou mít členské státy dva roky na provedení směrnice ve svém vnitrostátním právu.

Zdroj: Evropská komise

Tři banky, výrobce piva a rekordní počet sociálních podniků. Které firmy jsou nejdál v udržitelnosti?

Tři čtvrtiny Čechů si myslí, že by firmy měly dbát na udržitelnost stejně jako na tvorbu zisku. Sami udržitelnost do života zařazují, jen za poslední rok téměř 6 z 10 Čechů nějakým způsobem upravilo své nákupní chování s ohledem na udržitelnost a odpovědnost firem. Které firmy jdou v tomto zákazníkům, ale i zaměstnancům a svému okolí vstříc a umí udržitelnost zavádět do fungování a zároveň inspirovat? To ukázal nejnovější ESG žebříček, který letos potřetí vyhlásila Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s magazínem Forbes.

Kvalitní příprava podkladů ovlivní celý proces automatizace

V procesu automatizace skladů je její instalace již jen třešničkou na dortu. V prvé řadě je důležité získat kvalitní data nejlépe za poslední rok předtím, než vůbec začne samotná instalace a návrh automatizovaného skladu. Ty dodají relevantní pohled na aktuální stav logistických procesů. Podřadná data mohou způsobit mimo jiné zdržení při tvorbě analýzy, nedostupnost některých výstupů nebo nižší vypovídající hodnotu.

Vzhůru k Baltu! Jízdenky na nový Baltic express jsou už v prodeji

České dráhy spustily prodej jízdenek na spoje Baltic express. Nová linka, která spojí přímým vlakem Českou republiku s polským Trojměstím, poprvé vyjede se začátkem nového jízdního řádu 15. prosince. Nabídne 4 páry vlaků denně. Cestou k pobřeží Baltského moře budou vlaky zastavovat i v Kladsku, Vratislavi, Poznani, Bydhošti nebo Gdaňsku.