Kuehne+Nagel dosáhla v prvním pololetí roku 2023 velmi dobrých výsledků

26.07.2023 | Článek dne

Skupina Kuehne+Nagel dosáhla v první polovině roku 2023 solidních výsledků, a to navzdory náročným tržním podmínkám. Mimořádná hospodářská situace související s pandemií v letech 2021 a 2022 nadále zkresluje meziroční srovnání.

Čistý obrat za prvních šest měsíců roku 2023 činil 12,7 miliardy švýcarských franků (CHF), EBIT byl přibližně 1,1 miliardy CHF a výnosy 860 milionů CHF. Konverzní poměr, který popisuje podíl EBIT a hrubého zisku skupiny, zůstal na vysoké úrovni 24 %.

„Skupina Kuehne+Nagel se dobře vypořádala s odezněním výjimečné hospodářské situace, kterou formovala pandemie. V oslabeném ekonomickém prostředí zvýšily své tržní podíly divize námořní a kontraktní logistiky a udržely si také stabilní zisk. Naproti tomu objemy v letecké přepravě v souladu s vývojem trhu klesaly. Přestože se ve druhém čtvrtletí roku 2023 výrazněji projevilo pokračující úsilí o kontrolu nákladů, náš důraz na vysoce kvalitní logistické služby a prozákaznický přístup přetrvává,“ říká Stefan Paul, CEO Kuehne+Nagel International AG.

Námořní přeprava

V první polovině roku 2023 dosáhl čistý obrat divize námořních přeprav 4,9 miliardy CHF s EBIT ve výši 639 milionů CHF, přičemž konverzní poměr si udržel úroveň 49 %. Objem kontejnerů v první polovině roku 2023 činil 2,1 milionu TEU. Námořní divize Kuehne+Nagel dokázala na trhu, který poklesl přibližně o 5 %, zvýšit svůj podíl.

Na jaře roku 2023 uzavřela skupina Kuehne+Nagel partnerství se společností Volvo Cars, jehož cílem je využití 5 500 tun udržitelného biopaliva v námořní logistice. Budoucí přepravy pro švédského výrobce automobilů budou díky tomu produkovat výrazně méně emisí.

Letecká přeprava

Čistý obrat divize leteckých přeprav za první pololetí roku 2023 činil 3,5 miliardy CHF a EBIT 293 milionů CHF. Tempo poklesu objemů přepravy se ve druhém čtvrtletí zmírnilo. Za první pololetí roku 2023 činil objem přepravy 957 000 tun. Konverzní poměr dosáhl 31 %.

V červnu 2023 podepsala skupina Kuehne+Nagel dohodu o převzetí společnosti Morgan Cargo, předního poskytovatele letecké logistiky v Jižní Africe, Velké Británii a Keni. Morgan Cargo se specializuje na transport zboží podléhající rychlé zkáze, zaměstnává 450 logistických expertů a v roce 2022 odbavila 40 000 tun leteckého nákladu a 20 000 TEU.

Silniční přeprava

V prvním pololetí roku 2023 činil čistý obrat divize silničních přeprav 1,9 miliardy CHF s EBIT ve výši 93 milionů CHF. Zpracováno bylo přibližně 12 milionů objednávek, což je množství srovnatelné s tímtéž obdobím předchozího roku. Využití sítě linek bylo nadále vysoké.

Jedním z důležitých faktorů, které vedly k výraznému nárůstu zisku EBIT v první polovině roku 2023, bylo zavedení RoadLOG, vlastního systému skupiny Kuehne+Nagel pro řízení dopravy (TMS).

Kontraktní logistika

Divize kontraktní logistiky dosáhla v prvním pololetí roku 2023 dobrých výsledků s čistým obratem 2,5 miliardy CHF a EBIT 110 milionů CHF.

Tato obchodní jednotka získala významný podíl v segmentech zdravotnictví a e-commerce v Severní Americe. Míra využití logistických prostor Kuehne+Nagel zůstala na velmi vysoké úrovni.

Dr. Joerg Wolle, předseda představenstva společnosti Kuehne+Nagel International AG:

„V první polovině roku 2023 byly finanční výsledky Kuehne+Nagel výrazně lepší než během srovnatelného období před vypuknutím pandemie a skupina si v nových tržních podmínkách vede dobře. Do nejbližší budoucnosti je pro nás klíčová strategie Roadmap 2026, kterou jsme představili v březnu 2023. Tento program je vnímán velmi pozitivně jak interně, tak i zvenčí, a již nyní při jeho plnění zaznamenáváme první úspěchy. Naší prioritou zůstává poskytování vysoce ziskových služeb a rozvoj tržního potenciálu v Asii, Africe a na Blízkém východě.“

Zdroj: Kuehne+Nagel

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.