Letní provoz na jižních tazích zvyšuje počet dopravních nehod

18.07.2023 | Článek dne

V létě se velká část Čechů přesouvá na jih. A potvrzují to bohužel i data o vývoji nehod na dálnicích a silnicích první třídy vedoucích z České republiky směrem na jih a jihozápad k hranicím s Rakouskem a Německem.

Na těchto silnicích, kde pro mnohé Čechy začíná jejich vytoužená dovolená, bohužel právě v letních měsících i předčasně končí havárií. Portál nehod přispívá ke snížení počtu těchto karambolů tím, že upozorňuje řidiče na konkrétní riziková místa. A novinkou je, že tato varování jsou nyní dostupná českým motoristům přímo v navigaci Mapy.cz. Díky tomu mohou být jejich cesty – nejen za odpočinkem – bezpečnější.

S příchodem letních prázdnin míří tisíce českých řidičů svými auty na jih Evropy, aby si užili dovolenou u moře nebo v horských střediscích. „Statistiky Portálu nehod ukazují, že prázdninový provoz zvyšuje riziko nehod, zejména na hlavních tazích v jižních a západních Čechách a na jižní Moravě. Trasy vedoucí přes jižní části České republiky na dálnicích a silnicích první třídy jsou totiž přímou cestou do oblíbených dovolenkových destinací, jako jsou Chorvatsko, Itálie nebo Rakousko,“ uvedl Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů.

Zdroj: Portál nehod

Na jihu Čech se v létě častěji bourá

Analytici Portálu nehod se podívali na tuzemská nehodová data na dálnicích a silnicích první třídy za posledních třináct let (roky 2010 až 2022). Z nich jasně vyplývá, že během prázdninových měsíců dochází na jižních tazích v porovnání se zbytkem roku k většímu počtu karambolů. „V červenci se zde zvýší počet nehod o 14,6 % v porovnání s průměrem za celý rok, a v srpnu dokonce o téměř 17 %. V kontrastu s tím je „zklidnění“ nehodovosti na severních tazích k hranicím – v červenci je zde dokonce o 6,4 % nehod méně, než je roční průměr. Na těchto komunikacích naopak nehodovost kulminuje na podzim. V říjnu se zde bourá o 13,3 % více než po zbytek roku,“ komentuje Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je autorem a provozovatelem Portálu nehod.

Zdroj: Portál nehod

Kde by si řidiči měli dát pozor

„Jedno z míst častých nehod na komunikacích směr jih najdeme například na dálnici D2 poblíž Velkých Němčic u odpočívadel Zeleňák s čerpacími stanicemi v obou směrech. Za poslední dva roky se zde podle Portálu nehod stalo šest bouraček, které zavinili řidiči, kteří se plně nevěnovali řízení vozidla,“ uvádí Marek Sibal, datový analytik Portálu nehod.

Další místo častých nehod při cestách na jih najdeme na okraji jihočeské metropole. Jde o mimoúrovňové křížení dálnice D3 a silnice první třídy číslo 34. Před vjezdem do Českých Budějovic ve směru od Prahy došlo za poslední dva roky k šesti nehodám, u nichž Policie ČR označila za příčinu nevěnování se plně řízení.

Další místo, kde se poměrně často bourá při cestách do Rakouska, zná dobře asi každý, kdo alespoň jednou jel přes hraniční přechod u Dolního Dvořiště. Téměř pravoúhlou zatáčku na silnici I/3 těsně před hraničním přechodem nezvládli řidiči, kteří nepřizpůsobili rychlost vozidla a zavinili zde za poslední dva roky tři nehody.

Mapy.cz jsou první tuzemská aplikace, která upozorňuje na riziková místa

I když cesta na jih Evropy může být vzrušující, je důležité si pamatovat, že bezpečí na cestách by mělo být vždy na prvním místě. Bezpečná a zodpovědná jízda je nejlepší cestou k bezstarostné dovolené. „Díky spolupráci Portálu nehod se společností Seznam.cz mají od začátku letošního léta motoristé nejnebezpečnější riziková místa pohodlně v navigaci Mapy.cz. Data, která do aplikace posíláme automaticky, zohledňují nejen počet nehod, ale také jejich závažnost. Řidičům se tak v navigaci zobrazí pouze ty úseky, které pro ně mohou být potenciálně nebezpečné,“ dodává Jan Chalas ze společnosti DataFriends.

Nyní díky této spolupráci mají řidiči na cestách do prázdninových destinací k dispozici užitečný nástroj pro zvýšení bezpečnosti na silnicích. „Ročně na českých silnicích umírají stovky lidí a vznikají škody za desítky miliard korun. Stav českých silnic není ideální, proto jsem velmi rád, že vedle našeho úsilí o nápravu konkrétních rizikových míst můžeme nabídnout jednoduchý nástroj i motoristům, který jim pomůže předcházet potenciálně nebezpečným situacím na silnici,“ uvádí Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, která přispěla ke vzniku Portálu nehod.

Novinka je dostupná v aplikaci Mapy.cz na mobilních zařízeních s operačními systémy Android a iOS. Navíc, pokud chcete vidět kompletní přehled rizikových míst, najdete je v mapě rizikových míst na Portálu nehod, kde si je můžete filtrovat podle příčin jako například rychlost, předjíždění nebo střety se zvěří. Najdete zde také unikátní mapové vrstvy, které ukazují místa častých nehod cyklistů, nebo motorkářů.

Evropská raketa Ariane 6 odstartovala i díky českým firmám

V úterý 9. července večer ve 21:00 středoevropského letního času poprvé odstartovala nosná raketa Ariane 6 Evropské kosmické agentury (ESA). Na zajištění tohoto startu se významně podílely i české firmy díky ESA programu Ariane and Vega Development.

Škoda Kodiaq a Škoda Superb získaly hodnocení pět hvězdiček

Nejvyšší hodnocení pro nové modely Škoda Kodiaq a Superb: oba vozy byly oceněny maximálním možným počtem pěti hvězdiček v nezávislém referenčním testu bezpečnosti Euro NCAP. Škoda Kodiaq dosáhla 84 % a Škoda Superb získala 87 % z celkového maximálního počtu bodů. Tímto výsledkem pokračuje česká automobilka v sérii nejlepších hodnocení pro své vozy, a to i podle přísnějších kritérií zavedených v roce 2023. Každý nový model Škoda od roku 2008 byl oceněn pěti hvězdičkami.

Eiffelova věž pro Olympijský festival u jezera Most je již hotová. Stavba na místě bude probíhat 16. – 20. července

Replika Eiffelovy věže určená pro Olympijský festival u jezera Most má již všechny díly, které vznikly originálním 3D tiskem z recyklovaného oceánského plastu oPET, vyrobené. V pondělí budou naloženy v Praze a převezeny na místo akce u jezera Most. Následně bude během 5 dní na místě zkompletována a postavena do finální podoby. Návštěvníci ji budou moci poprvé shlédnout během slavnostního zahájení Olympijského festivalu 25. července. A následně po celou dobu jeho konání až do 11. srpna.