Nadrozměrné zásilky přinášejí výzvu i novou zkušenost

14.04.2023 | Článek dne

Přeprava nadrozměrných zásilek a neobvyklých nákladů je součástí služeb, které mezinárodní logistická společnost Gebrüder Weiss nabízí svým obchodním partnerům.

„Realizace těchto zakázek vyžaduje speciální přepravní techniku, vozidla nebo balení a také pro naše kolegy představuje velkou výzvu především při plánování tras, zajištění příslušných povolení či doprovodů a podobně. Tyto přepravy ovšem představují nejen skvělou příležitost, jak ukázat profesionální přístup naší společnosti, ale současně jsou pomyslným zlatým hřebem tohoto odvětví, k jehož dosažení jsou nutné zkušenosti a odbornost.“

Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR.

I v loňském roce řešili specialisté „break bulk“ přeprav opravdu obrovské výzvy. Jednou z těch doslova největších byla přeprava dvou transformátorů s celkovou hmotností 380 tun, jež směřovaly lodí z Rotterdamu do Maroka. Každý z transformátorů tedy vážil neuvěřitelných 190 tun, přičemž jeden mířil do přístavu v Ajunu a druhý do přístavu v Tangeru.

Přeprava v této váhové kategorii klade extrémní požadavky na přípravu, protože ne každá loď může převážet tak těžký náklad. Situaci ještě víc komplikovaly lokální podmínky v Ajunu, neboť zdejší přístav má pouze jedno kotviště s omezením délky a ponoru nákladních lodí. Tým Gebrüder Weiss tedy využil víceúčelovou nákladní loď o délce 118 metrů se dvěma jeřáby na palubě, které mohou dohromady zvednout až 280 tun. 

Rovněž bylo nutné zajistit maximální bezpečnost po celou dobu plavby. Vzhledem k vysoké hmotnosti nákladu nebyly běžně využívané řetězy a lana dostačující k zajištění nákladu, proto byly ve výchozím přístavu v Rotterdamu přivařeny speciální zarážky, jež zabránily sklouznutí nákladu na rozbouřeném moři během 8denní plavby. Díky těmto opatřením se podařilo náklad dopravit bezpečně a včas do obou cílových přístavů.

Specialisté na alternativní řešení

Velkou vzdálenost po moři urazilo také velkoobjemové vybavení pro zavlažovací systém, kterému kvůli nečekaným komplikacím hrozilo zdržení až několik týdnů v hamburském přístavu. Zaměstnanci Gebrüder Weiss přišli s jedinečným řešením, kdy přesměrovali náklad do Antverp, odkud cestoval po moři na velkonákladové lodi až do Nového Westminsteru v Kanadě. Rychlým řešením se tak týmu Gebrüder Weiss podařilo předejít nežádoucímu zpoždění zásilky a ukázat schopnost pružně reagovat na nečekané situace.

Klenot ze skla a oceli

V loňském roce byl v jižní Gruzii otevřen 240 metrů dlouhý skleněný most vedoucí nad kaňonem Dashbashi, který se nachází asi dvě hodiny jízdy od hlavního města Tbilisi. Uprostřed unikátní lávky se nachází vyhlídková plošina a bar ve tvaru diamantu. Stavba originálního architektonického objektu z oceli a skla, který usiluje o zápis do Guinessovy knihy rekordů jako největší a nejvyšší závěsná stavba světa, trvala přibližně tři roky. Logistickou podporu při tom poskytnul Gebrüder Weiss Gruzie, jenž pod vedením dopravního oddělení v Tbilisi přepravil z Itálie dva kabelové navijáky o celkové hmotnosti 36 tun.

Trasa dlouhá 4 300 kilometrů vedla přes Turecko a trvala 15 dní. Nejnáročnější úkol spočíval v nalezení speciálních nákladních automobilů, které odpovídaly požadavkům pro naložení nadrozměrného nákladu a jeho bezpečné ukotvení. Obzvlášť poslední fáze trasy vyžadovala mimořádně citlivou manipulaci, protože cesta vedla úzkými serpentinami vysoko v horách. Klíčovou roli v celém projektu proto sehrála precizní koordinace a profesionální výkon.

Transport unikátního vozu do pouště

Velmi specifické dovednosti a zkušenosti vyžadovala zakázka, během níž dostali specialisté Gebrüder Weiss příležitost připravit a realizovat převoz speciálního pouštního modelu vozu Audi e-tron na Mistrovství světa ve fotbale 2022 v Dauhá v Kataru. Know-how týmu frankfurtského zákaznického servisu umožnilo společnosti Gebrüder Weiss předem získat všechny přesné parametry nutné k úspěšné realizaci leteckého transportu. Pracovníci Gebrüder Weiss následně vyzvedli vůz ze speciální balírny v Dietzenbachu v Německu a odtud jej bezpečně dopravili na letiště ve Frankfurtu. Díky zkušenostem týmu a pečlivě naplánovaným krokům přistálo vozidlo včas v Dauhá, kde ho mohli obdivovat návštěvníci fotbalového mistrovství světa.

Zdroj Gebrüder Weiss

Virtuální realita pro řidiče kamiónů? Nákladní automobily nově musí mít senzory pro mrtvé úhly, používají se ale i speciální simulátory

Technologický pokrok se nevyhýbá ani silniční přepravě. Od letošního července Evropská unie vyžaduje, aby byly kamióny a autobusy vybaveny speciálními senzory, které řidiče upozorňují na objekty, které nejsou z kabiny vidět. Řidičům nákladních vozidel při práci asistuje řada dalších technologií, v logistické společnosti Raben například zavádí zácvik řidičů pomocí simulátorů s virtuální realitou.

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět další část obchvatu České Lípy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu 1,5 kilometru dlouhého úseku přeložky silnice I/9, která bude součástí obchvatu České Lípy v Libereckém kraji. Jde o úsek mezi ulicí Litoměřická a silnicí II/262. Z průtahu městem by měl odvést část tranzitní dopravy. Práce za 543,7 milionu Kč bez DPH potrvají do roku 2026.

Lídři robotiky mění vedení. SLUNO nově řídí Tomáš Szkandera z K2

Jedna z nejznámějších českých firem v oblasti retailu a skladové robotizace mění své nejvyšší vedení. Novým generálním ředitelem společnosti SLUNO se stává Tomáš Szkandera, který dosud zastával pozici člena představenstva. Ten zároveň bude i nadále plnit také roli šéfa vývoje a CEO ve společnosti K2 Software.