Nenechte se (nejen) o Vánocích napálit. Jak vypadají typické vánoční podvody

21.12.2023 | Článek dne

Vánoční svátky patří k nejpříjemnějším obdobím roku. Radost z nákupu dárků pro naše nejbližší i z otvírání online přání od přátel však může doslova zhořknout kvůli stále častějším, a hlavně sofistikovanějším kyberpodvodům a scamům.

V období Vánoc mají online podvodníci doslova žně, protože dokážou perfektně využít nákupního shonu a oslabené ostražitosti k tomu, aby získali peníze, osobní údaje nebo přístup k zařízením. S nejčastějšími scamy vás seznámí Vladimíra Tesková, COO české technologické firmy TeskaLabs, která se zabývá kybernetickou bezpečností.

Jedním z nejběžnějších kyberpodvodů jsou phishingové e-maily nebo SMS zprávy, které vypadají jako od důvěryhodných zdrojů, jako jsou banky, pošta nebo doručovací služby. V těchto zprávách scameři požadují hesla, osobní nebo platební údaje. Pokud si nejste jisti, zda jsou e-maily nebo SMS zprávy pravé, kontaktujte přímo zdroj, který je údajným autorem zprávy.

Čekáte zásilku? Tak si dejte dobrý pozor i na e-maily nebo SMS zprávy, které tvrdí, že je balíček na místě, ovšem až po zaplacení „dodatečných“ poplatků nebo poskytnutí osobních údajů.

Nejen na nenapravitelné šetřílky zase míří falešné e-shopy, nabízející neexistující nebo velmi levné produkty. Po zaplacení samozřejmě zboží nikdy nedorazí.

Emočně vypjatější období dokážou využít i podvodníci v rámci falešných darovacích kampaní požadujících „charitativní“ dary.

Výjimkou stále nejsou ani nejrůznější loterie a soutěže, ve kterých jsou oběti lákány na výhru ve falešné hře za účelem zaplacení „manipulačních poplatků“ nebo poskytnutí osobních údajů pro převzetí výhry.

Pozadu nezůstávají ani podvody na sociálních sítích. Scameři například vytvoří falešné profily, které se vydávají za známé osobnosti nebo organizace, a žádají o finanční pomoc nebo osobní údaje. I tady buďte opatrní při sdílení osobních informací a nikdy nikomu nesdělujte své heslo nebo číslo kreditní karty.

Vánoce jsou ideálním obdobím i pro rozesílání malwaru, často maskovaného za neškodné soubory a programy. Typickým příkladem jsou vánoční přání nebo hudební skladby. To nejmenší, co můžete udělat, je ověřit bezpečnost souboru předtím, než ho stáhnete.

Firmám zase tradičně přidělávají vrásky podvodníci, kteří se snaží dostat k citlivým firemním datům. Může jít např. o e-maily, které na první pohled vypadají jako od dodavatelů nebo zákazníků a ve kterých jsou vyžadovány osobní údaje zaměstnanců – hesla nebo čísla kreditních karet. Proto by organizace rozhodně neměly zanedbávat školení zaměstnanců a pravidelně je informovat o bezpečnostních rizicích.

Jedním z nástrojů, jak předcházet kyberútokům, je aktualizace softwaru. I tady ale buďte opatrní. Může se totiž stát, že podvodné výzvy k instalaci aktualizace mohou do zařízení nebo systému zanést malware nebo virus.

Sváteční čas je bohužel ideální dobou pro nejrůznější kyber rejdy, protože podvodníci často využívají zvýšené nákupní aktivity a dobré vůle lidí k provádění nekalých aktivit. Buďme proto vždy obezřetní a nenechme si kvůli nim narušit pohodu adventního období a vánočních svátků.

Zdroj: TeskaLabs

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.