Dne 25. listopadu 2022 předložilo Česko Komisi žádost o platbu založenou na dosažení 31 milníků a 6 cílů stanovených v prováděcím rozhodnutí Rady v souvislosti s první platbou. Dosažení uvedených milníků a cílů prokazuje významný pokrok Česka při provádění národního plánu pro oživení a odolnost. Jedná se například o reformy v oblasti školních osnov a zdraví či auditní a kontrolní systém Česka pro provádění Nástroje pro oživení a odolnost, který se zaměřuje především na předcházení střetům zájmů a jejich řešení. Česko například pozměnilo zákon o evidenci skutečných majitelů tak, aby byl plně v souladu se směrnicí EU o boji proti praní peněz. Několik cílů se rovněž týká významných investic do železniční infrastruktury a digitálních nástrojů pro vzdělávání.
Spolu s žádostí dodaly české orgány podrobné a komplexní důkazy, jež dosažení 31 milníků a 6 cílů dokládají. Před vydáním kladného předběžného posouzení žádosti o platbu Komise tyto informace důkladně posoudila.
Plán pro oživení a odolnost Česka zahrnuje širokou škálu investičních a reformních opatření uspořádaných do šesti tematických komponent. Plán bude podpořen 7 miliardami eur ve formě grantů (přičemž lze stále zažádat o dodatečné granty ve výši 640 milionů eur), z čehož bylo 13 % (915 milionů eur) Česku vyplaceno v rámci předběžného financování dne 28. září 2021.
Platby v rámci Nástroje pro oživení a odolnost se odvíjejí od výkonnosti a jsou podmíněny tím, že členský stát realizuje investice a reformy uvedené v jeho národním plánu pro oživení a odolnost.
„Máme pro Česko dobrou zprávu. Vzhledem k úspěšné realizaci prvního souboru reforem a investic je země připravena obdržet první platbu v rámci nástroje NextGenerationEU. Jakmile země EU vydají kladné stanovisko, obdrží Česko více než 928 milionů eur, a to díky výraznému pokroku dosaženému při plnění národního plánu pro oživení a odolnost v hodnotě přibližně 7 miliard eur. Jednou z oblastí, kde Česko pokročilo, je předcházení střetům zájmů při čerpání finančních prostředků EU. Dále zvýšilo investice do digitálních zařízení pro školy a vydalo strategii ke stimulaci oběhového hospodářství do roku 2040. V neposlední řadě vítáme, že Česko přijalo významná opatření ke zvýšení energetické účinnosti železniční dopravy a veřejných budov. Jen tak dál! Komise vám na cestě k oživení stojí po boku.“
Ursula von der Leyen, Předsedkyně Evropské komise
Další kroky
Komise nyní kladné předběžné posouzení toho, jak Česko plní milníky a cíle požadované pro tuto platbu, zaslala Hospodářskému a finančnímu výboru a požádala ho o stanovisko. To by mělo být zohledněno v posouzení Komise a výbor by ho měl vydat nejpozději do čtyř týdnů. V návaznosti na stanovisko Hospodářského a finančního výboru přijme Komise v souladu s přezkumným postupem prostřednictvím výboru komitologie konečné rozhodnutí o vyplacení finančního příspěvku. Poté může dojít k vyplacení uvedené částky Česku.
Další žádosti o platbu podané Českem Komise posoudí na základě uspokojivého splnění milníků a cílů stanovených v prováděcím rozhodnutí Rady, přičemž zohlední pokrok v provádění investic a reforem.
Částky vyplacené členským státům jsou zveřejněny ve srovnávacím přehledu oživení a odolnosti, který ukazuje pokrok při provádění národních plánů pro oživení a odolnost.
Zdroj: Evropská komise