ORLEN investuje do ultrarychlých nabíjecích stanic

15.05.2024 | Článek dne

Investiční fond ORLEN VC vstoupil do společnosti EUROLOOP, výrobce ultrarychlých dobíjecích stanic pro elektromobily (EV). Inovativní nabíječky tohoto polského startupu jsou již k dispozici řidičům v sedmi evropských zemích a patří k nejrychlejším nabíjecím řešením na trhu. Díky špičkovému technickému řešení mohou tyto stanice dodávat až 720 kW výkonu stejnosměrného proudu.

Technologie vyvinutá společností EUROLOOP výrazně zkracuje dobu nabíjení a zvyšuje pohodlí uživatelů. Díky schopnosti dodávat výkon 720 kW tyto stanice zajišťují, že jakýkoli model elektromobilu, který je v současné době na trhu, se může nabíjet ve své maximální rychlosti. Stanice využívají pokročilou technologii karbidu křemíku, která dosahuje působivé 97% účinnosti přeměny energie ze střídavého proudu (AC) na stejnosměrný proud (DC). Klíčovou konkurenční výhodou technologie EUROLOOP je systém dynamického sdílení energie (model S-Hub) pro dvě propojená nabíjecí místa. Obě funkce významně přispívají ke snížení nákladů na údržbu nabíjecích stanic. Integrovaný systém se dvěma nabíjecími stanicemi fungujícími jako jeden celek inteligentně rozděluje energii na základě poptávky v reálném čase. Stanice tak může současně nabíjet až osm vozidel a efektivně řídit zatížení i rychlost nabíjení.

„Jak je uvedeno v revidované strategii skupiny ORLEN do roku 2030, náš ambiciózní plán zahrnuje vybudování 10 000 dobíjecích stanic pro elektromobily ve střední Evropě. Tato iniciativa s sebou přináší značné výzvy, od rozvoje potřebné infrastruktury a zajištění vhodných lokalit až po výběr dodavatele technologií, který dokáže splnit rostoucí očekávání zákazníků. Věříme, že zaměření zakladatelů EUROLOOP na vysokou účinnost, výkon a flexibilitu nabíječek spolu s nižšími provozními náklady ideálně odpovídá potřebám skupiny ORLEN. Náš fond dokončil transakci v prosinci 2023, čímž pokračuje ve své robustní investiční aktivitě a opět prokazuje svou zdatnost ve spojování špičkových technologických investic se strategickými synergickými příležitostmi,“ říká Marek Garniewski, předseda správní rady ORLEN VC.

Společnost EUROLOOP nabízí své nabíječky v západní Evropě pod značkou WILLBERT a nyní se díky partnerství se společností ORLEN VC dostanou i na polský trh. Společnost rovněž poskytuje vlastní systém pod značkou HAWKe pro správu dobíjecích stanic, který obsahuje komplexní systém ad-hoc plateb doplněný platebním terminálem. Díky investici od ORLEN VC plánuje EUROLOOP využít prostředky na rozšíření prodeje na mezinárodních trzích, zvýšení výrobní kapacity a navýšení provozního kapitálu.

„Nabíječky EUROLOOP jedinečným způsobem kombinují flexibilitu distribuovaných modelů s jednoduchostí samostatných jednotek. Model WILLBERT Amber II s technologií S-Hub výrazně snižuje počet potřebných zařízení, čímž snižuje investiční náklady a snižuje dopad na životní prostředí. Inovativní oboustranná konstrukce s prodlouženým dosahem umožňuje současné nabíjení čtyř až osmi vozidel (se dvěma stanicemi S-Hub), což znamená, že nabíjecí stanice EUROLOOP lze v budoucnu používat jako náhradu běžných palivových čerpadel s minimálními změnami stávajícího prostorového uspořádání. Partnerství s významným investorem, jako je ORLEN VC, je pro nás velkou odměnou,“ říká Marek Gutt-Mostowy, generální ředitel a zakladatel společnosti EUROLOOP Sp. z o.o.

EUROLOOP je desátou investicí ORLEN VC, který se během pouhých dvou let stal jedním z největších a nejaktivnějších fondů venture kapitálu ve střední Evropě. Do jeho portfolia patří také dva zahraniční fondy venture kapitálu. V souladu se svými cíli plánuje ORLEN VC realizovat 5 až 6 investic ročně a zaměřuje se na nejslibnější společnosti, které nabízejí inovativní technologie připravené ke komercializaci a které jsou v souladu s cíli strategie ORLEN2030.

Zdroj: ORLEN

Stanice v Bubnech získává svoji podobu, vznikají i navazující estakády

Projekt modernizace trati mezi Prahou, letištěm a Kladnem úspěšně pokračuje, už rok a čtvrt prochází rekonstrukcí úsek mezi Bubny a Výstavištěm. Práce běží rychlým tempem, výrazně pokročila výstavba čtyřkolejné stanice v Bubnech, stejně jako navazujících estakád. Ty nahradí jak přejezd v Bubenské ulici, tak i železniční náspy, které dosud rozdělovaly velkou část Holešovic.

Podnikatele trápí stará osvětlení, okna a nedostatečné zateplení jejich budov. NRB přerozdělí 1,8 miliardy v rámci programu Nové úspory energie

Podnikatelé se ve svých budovách dennodenně potkávají s problémy, které zvyšují jejich účty za energie. Nedostatečné těsnění oken, špatné osvětlení nebo zateplení jsou jen hrstkou z problémů, kterým čelí. Se schválením Směrnice o energetické náročnosti budov Radou EU se navíc na renovace a úsporné budovy bude klást v příštích letech výrazně větší důraz a podnikatelé budou muset do přechodu na udržitelná řešení investovat nemalé částky.

VWFS boduje s inovovaným produktem Servisní prohlídky

Společnost Volkswagen Financial Services (VWFS) nabízí svým zákazníkům pohodlný a efektivní způsob, jak udržet provozované vozidlo v nejlepším technickém stavu. Nový produkt Servisní prohlídky si mohou sjednat on-line pro nové i ojeté vozy značek Volkswagen, Audi, SEAT, CUPRA, Škoda a Volkswagen Užitkové vozy. Zákazníci tak získají jistotu vysoké kvality servisu předepsaného výrobcem vozu, za předem sjednanou cenu až na několik let dopředu, bez ohledu na vývoj inflace v oblasti servisních služeb. Dalším bonusem je záruka mobility. Servisní prohlídky si objednaly už stovky zákazníků.